Slovenskí juniori poslali Čechov domov, v boji o medaile vyzvú Kanadu

Podľa prognóz pred turnajom postavili českí juniori veľmi silný tím, ktorý mal byť vo štvrťfinále favoritom. Lenže skvelo hrajúci slovenskí reprezentanti na majstrovstvách sveta do 20 rokov všetky papierové predpoklady rozbili. Zlomili českú bilanciu siedmich výhier za sebou vo vzájomných zápasoch na MS, svojho veľkého rivala porazili 3:0 a postúpili do štvrťfinále.

V nedeľu v ňom vyzvú Kanadu, ktorá si poradila s Dánskom 8:0. Do druhého semifinále sa dostali Švédi výhrou 6:3 nad obhajcami titulu z Fínska a Rusi, ktorí výsledkom 3:2 vyradili favorizovaných Američanov.

Hrdinom exfederálneho štvrťfinále bol brankár Denis Godla. Ten pochytal všetkých 34 českých pokusov a stal sa hlavným strojcom víťazstva.

"Je to skutočne úžasný pocit. Veľmi mi dnes pomohli spoluhráči v obrane. Od začiatku sme verili, že vyhráme a podarilo sa to," povedal po zápase pre agentúru SITA.

Slováci mali navrch už v prvej tretine. Akciu Pavla Skalického zo 14. minúty ešte dokázal parádnym zákrokom zmariť český brankár Miroslav Svoboda, ktorý schoval puk pod lapačku na bránkovej čiare. Lenže o päť minút neskôr chybovala obrana v strednom pásme, Dominik Mašín zaspal vo vlastnej tretine a Michal Kabáč sa dostal sám pred bránku. Svoboda sa puku dotkol, ale brániaci David Pastrňák tečoval puk do vlastnej bránky.

"Na zápas sme sa skutočne dobre pripravili. Pozrel som si všetky štyri stretnutia, ktoré Česi na šampionáte odohrali," hovoril kouč slovenskej dvadsiatky Ernest Bokroš.

"Mali sme k tomu pristúpiť od začiatku úplne inak. V priebehu zápasu sme si vypracovali asi len tri gólové šance. Keby sme ich mali viac, určite by nám tam niečo spadlo. Možno, že sme Slovákov trochu podcenili," pripustil český kapitán Dominik Kubalík pre server iDNES.cz. "Slovensko zrejme viac chcelo, preto postúpilo."

Vedenie Slovákov bolo celkom zaslúžené. V úvodnom dejstve mali väčší hlad i ťah na bránku. Česi sa prebrali až v druhej tretine, v ktorej mali navrch. Ondřej Kaše však pri úniku vo vlastnom oslabení trafil len tyčku a ostatné šance pochytal skvelý Godla.

"Druhá tretina rozhodla. Ťažko môžeme pomýšľať na úspech, keď nepremeníme šance. Oni mali dve a premenili ich. Naši kľúčoví hráči sa nepresadili," povedal pre iDNES.cz český tréner Miroslav Přerost.

V tretej časti sa naplno ukázal veľký problém jeho výberu - presilovky. Z 20 početných výhod na turnaji premenil jedinú a ani v zápase so Slovenskom sa v nich nepresadil. Naopak Slováci sú s jediným inkasovaným gólom z 18 možností druhým najlepším mužstvom šampionátu v oslabení.

Päť minút pred koncom zvyšoval na 2:0 Peter Cehlárik a sladkú bodku v podobe gólu do prázdnej bránky pridal v poslednej minúte Martin Réway. Poistil tým prvý postup slovenskej juniorky do semifinále majstrovstiev sveta po šiestich rokoch.

"Naposledy, keď sme sa na juniorských MS prebojovali do semifinále, hrali za tím chalani ako Tomáš Tatar či Richard Pánik. Sú to pre nás všetkých skvelé pocity," vyhlásil kapitán Réway. "Myslím si, že každý na Slovensku je na nás pyšný. Som si istý že doma ľudia tento zápas sledovali v televízii."

Česi naopak končia takmer s hanbou. Výber plný veľkých talentov vedený Davidom Pastrňákom, dokázal na turnaji vyhrať za tri body len zápas s Ruskom, ktorým si zaistili druhé miesto v skupine. Predtým nestačili na Švédov ani na Švajčiarov a nad Dánmi vyhrali až v predĺžení. Chybovali v obrane, zbytočne sa topili v márnych kľučkách, nemali dostatočný dôraz ani ťah na bránku.

Na medailu z juniorského MS tak bude Česko čakať ďalej. Naposledy vybojovalo bronz v roku 2005. "Navždy budem ľutovať, že sme túto príležitosť nevyužili," hovoril smutne Kubalík.

Naopak Slovensko bude bojovať o prvé medaile od bronzu v roku 1999. Semifinále s Kanadou sa hrá v Toronte v nedeľu ôsmej večer miestneho času (pondelok 2:00 SEČ).