Slovenskí juniori bojovali srdnato, ale na Kanadu nestačili. O bronz vyzvú Švédov

Autor Michael Langr / NHL.com

Bojovali statočne, ale museli sa skloniť pred ohromnou silou súpera. Slovenskí juniori v semifinále nestačili na Kanadu a po porážke 1:5 si na majstrovstvách sveta do 20 rokov v Toronte zahrajú o bronz proti Švédsku. To prehralo v prvom semifinále s Ruskom 1:4. Vo finále sa tak chystá bitka najúspešnejších reprezentácií histórie.

"Musím uznať, že Kanaďania boli nad naše sily. Na nich nestačí len defenzíva ani brankár Godla. Musíme niečo vyprodukovať aj smerom dopredu, no to sa nám vôbec nepodarilo. Vážnejšie sme súpera takmer vôbec neohrozili," hodnotil po zápase kouč slovenského tímu Ernest Bokroš.

Jeho zverenci na turnaji aj tak hrajú nad plán. Mužstvo, ktoré sa chcelo predovšetkým vyhnúť súbojom o záchranu, postavilo svoj úspech na kolektívnom výkone, z ktorého vyčnieval brankár Denis Godla a ofenzívny ťahúň Martin Réway. V skupine porazilo okrem Nemecka aj Fínov, v štvrťfinále potom poslalo domov český tím v pomere 3:0.

"Musím uznat, že Kanaďané byli nad naše síly. Na ně nestačí jen defenziva nebo brankář Godla. Musíme něco vyprodukovat i směrem dopředu a to se nám vůbec nepodařilo. Vážněji jsme soupeře téměř vůbec neohrozili," hodnotil po zápase kouč slovenského týmu Ernest Bokroš.

Semifinále MS do 20 rokov

Švédsko - Rusko 1:4
Kanada - Slovensko 5:1

Program o medaile
O 3. místo: Švédsko - Slovensko (22:00 SEČ)
Finále: Kanada - Rusko (út, 2:00 SEČ)

Na hladnú Kanadu na domácej pôde už Slováci nemali. Výber z kolísky hokeja čaká na medailu z juniorského MS tri roky, na zlato od roku 2009, kedy zakončil päťnásobnú sériu triumfov v rade. Proti Slovensku ťahal favorita útočník Nic Petan, ktorý nastrieľal hattrick. Vždy mu pri tom asistovali rovnakí nahrávači: Connor McDavid a kapitán Curtis Lazar.

Godla pochytal 39 kanadských striel a po zápase si vyslúžil veľký aplauz 18 tisíc fanúšikov súpera, ktorí si skandovaním "Gólman, gólman!" vyžiadali jeho pozdrav. "Bolo to ohromujúce. Tento moment si budem pamätať do konca svojho života," uviedol slovenský hrdina.

Domáci viedli Petanovou trefou od 5. minúty, prvá tretina napriek tomu ponúkla vyrovnaný súboj. Do tej druhej už Kanada vletela s ohromnou vervou a v posledných dvoch minútach zvýšila na 3:0. Ešte pred prestávkou stihol znížiť David Šoltés, ale ďalšie góly už Slováci nepridali. V tretej tretine zvyšoval nováčik New York Rangers Anthony Duclair a v 12. minúte poslednej tretiny dokonal hattrick Petan.

"Najdôležitejšie bolo, že sme súpera nebrali na ľahkú váhu. Zlepšoval sa s každým zápasom a myslím si, že niektoré tímy (Slovákov) podcenili. Začali sme vlažne, ale s postupom zápasu sme sa zlepšovali," rozprával trojgólový strelec draftovaný klubom Winnipeg Jets.

"Vedeli sme, že to bude vyrovnaný zápas. Podľa skóre to tak nevyzerá, ale kto ten zápas videl, vie, že bol vyrovnaný," tvrdil Réway, ktorému v hre slovenského tímu chýbala lepšia súhra. "Nepomohli sme si, jeden hráč ťahal puk a štyria ďalší ho len sledovali a čakali na prihrávku. To proti celkom ako Kanada alebo Švédsko nemôže fungovať."

Slovensko čaká v pondelok (o 22 hodine SEČ) súboj o historicky druhú medailu zo šampionátu dvadsaťročných. Doteraz jedinú má z roku 1999, kedy juniori vybojovali bronz. Favorit bude opäť stáť na druhej strane - Švédsko je držiteľom dvoch strieborných medailí za sebou, v roku 2012 vybojovalo titul. A aj v tomto ročníku patrí k najsilnejším na svete.

V semifinále napriek tomu nestačilo na Rusov, ktorí rozhodli herne vyrovnaný zápas dvoma gólmi v druhej tretine. Na začiatku tej tretej zvyšoval Alexander Sharov svojim druhým gólom v zápase už na 3:0. Severania stačili len znížiť, Igorovi Shesterkinovi dali jediný gól z 27 striel. Výsledok pečatil sedem minút pred koncom Maxim Mamin.

Kým bitky o tretie miesto sa zúčastní najväčšie prekvapenie turnaja, finále od ôsmej hodiny večer (utorok 2:00 SEČ) bude tou najväčšou hokejovou klasikou. Zborná bude hrať o 14. zlato z MS do 20 rokov, Kanaďania útočia na titul číslo 16.

"Kanada verzus Rusko, to je niečo, o čom človek sníva," tešil sa obranca Joe Hicketts. "Tá rivalita už je tu od Summit Series v roku 1972, o ktorej ľudia stále hovoria. Bude to ohromné."