Slováci vo štvrťfinále MS20 nestačili na Švédsko

Autor Michael Langr / NHL.com

Ani 49 zákrokov brankára Adama Húsku nestačilo na úspech slovenského tímu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta do 20 rokov. Výber trénera Ernesta Bokroša za Švédmi o triedu zaostával a po porážke 0:6 na šampionáte v Helsinkách končí.

"Hráči k zápasu nepristúpili tak, ako sa na štvrťfinále majstrovstiev sveta patrí. Pre súpera sme boli vzhľadom k dôležitosti stretnutia až príliš ľahkou korisťou," uznal kouč Bokroš podľa agentúry TASR. "Jediný, koho môžem po tomto zápase so Švédskom pochváliť, je brankár Adam Húska. Ten nás uchránil ešte od väčšej katastrofy. Inak nemám žiadny dôvod na hodnotenie."

Slovensko nezopakuje senzačný bronz z minulého roka, ku ktorému dokráčalo práve cez výhru so Švédskom v poslednom zápase, a na turnaji skončí siedme. Do semifinále sa nepozrie ani Kanada, ktorá prehrala v krásnom a atraktívnom dueli s domácim Fínskom 5:6.

V pondelok sa tak v Helsinkách bude konať severské semifinále medzi Fínskom a Švédskom. Druhú dvojicu vytvoria Rusi, ktorí porazili Dánsko prekvapujúco tesne 4:3, a tím USA. Ten si bez väčších ťažkostí poradil s českými juniormi.

Švédsko - Slovensko 6:0

Švédi, ktorí v skupine A nestratili ani bod, boli pre Slovákov príliš silným súperom a sfúkli ich silou neľútostného severného vetra. K výhre ich doviedol bezchybný gólman Linus Soderstom, ktorý pochytal všetkých 17 striel a štyria dvojbodoví hráči: Adrian Kempe, Jens Looke, Axel Holmstrom a Jakob Forsbacka Karlsson. Pre Soderstroma to bolo už druhé čisté konto na turnaji.

"Vedeli sme, že majú dobrý tím. Chceli sme sa pobiť o výsledok, ako najlepšie vieme a vyhrať. Bohužiaľ, to sa nestalo," povedal pre stránky IIHF.com útočník Matúš Sukeľ. Ten bol spolu s Húskom a obrancom Christiánom Jarošom vyhlásený za najlepšieho hráča tímu na MS.

pondelok 19:00 SEČ semifinále Rusko - USA

Švédi mali od prvých minút značnú hernú prevahu. Tú ešte zvýraznil gól v 6. minúte z hokejky Joela Erikssona Eka. Ďalší gól dosiahol ešte v prvej tretine Oskar Lindblom a tretí gól pridal v polovici zápasu Christofer Ehn.

V tretej časti si Slováci proti rozbehnutému súperovi vytvorili niekoľko brejkových možností, ale góly dávalo Švédsko. Po zásahoch Kempeho a Lookeho bolo jasné, že Bokrošov tím sa nezmôže nielen na zvrat, ale ani na korigovanie vysokého skóre. Naopak, o to sa ešte na druhej strane postaral tri minúty pred koncom Alexander Nylander.

Slovensko tak vyhralo na MS 20 jediný zápas proti Bielorusku. Nestačilo na Česko, Fínsko ani Rusko. Rozdiel medzi jeho výberom a svetovou juniorskou špičkou bol vo všetkých zápasoch zreteľný.

Ešte horší debakel než Slováci utrpeli v sobotňajšom štvrťfinále Česi. Výberu USA podľahli jednoznačne 7:0, aj keď na strely 'prehrali' len 28:35.

Američania boli od prvej minúty pánmi na ľade. Prejavovali väčšiu dravosť, lepšie sa doplňovali a výborným forčekingom často zatlačili český celok do jeho pásma. Presadzovali sa aj vďaka dôrazu pred bránkou, kde im českí obrancovia nechávali až príliš veľa voľnosti.

Ojedinelé české brejky sa neujali a favorit sa zásahmi Nicka Schmaltza a Christiana Dvoraka dostal po prvej tretine do vedenia 2:0.

Do druhé tretiny vystriedal brankára Vítka Vaněčka náhradník Aleš Stezka a na chvíľu sa zdalo, že by to mohlo zabrať. České nádeje však definitívne odvial americký líder Auston Matthews hattrickom v rozmedzí 17 minút.

Výber trénera Jakuba Petra, ktorý sa takmer s totožným kádrom dostal v apríli 2014 až do finále MS osemnásťročných práve proti USA, sa odplaty nedočkal a na turnaji končí znovu pred bránami semifinále na celkovom piatom mieste.

Z hľadiska atmosféry, počtu gólov, vyrovnanosti súperov i krásnych ofenzívnych akcií odohrali najkrajšie štvrťfinále Kanaďania s domácimi Fínmi. Tí sa nakoniec radovali, keď za stavu 5:5 preklopil víťazstvo na ich stranu Patrik Laine v dvojnásobnej presilovke v čase 54:10.

Pre fínskeho lídra to bol druhý gól v zápase. Sebastian Aho si pripísal tri body za gól a dve asistencie, Aleksi Saarela mal bilanciu 1+1 a najproduktívnejší muž turnaja Jesse Puljujarvi nahral na tri góly, rovnako ako Olli Juolevi. Na kanadskej strane bolo vidieť hlavne ťahúňa Mitcha Marnera, ktorý sa trafil dvakrát.

O dôležitý moment sa v polovici zápasu postaral fínsky kouč Jukka Jalonen, ktorý vymenil brankára Veini Vehvilainena za Kaapo Kakhonena. Vehvilainen dostal tri góly z 10 striel, jeho náhradník pustil len dva pokusy z 24.

Porazení Kanaďania tak neobhája titul z minulého ročníka, keď tím viedli budúce hviezdy NHL Connor McDavid, Max Domi a Sam Reinhart. Tohtoročný výber sa na turnaji skôr trápil. Prvý krát od roku 1998 prehrala Kanada na MS20 až dva zápasy v skupine (s USA a so Švédskom) a na turnaji skončí až šiesta.

Fíni, juniorskí majstri sveta 2014, si to na domácom ľade rozdajú o postup do finále s najväčšími rivalmi zo Švédska.

Rusko - Dánsko 4:3 po predĺžení

Víťaz skupiny B sa vo štvrťfinále s dánskym outsiderom prekvapujúco nadrel a bol veľmi blízko k senzačnému vyradeniu. Vďaka dvom zásahom Vladislava Kameneva však nakoniec Rusi oslavovali víťazstvo 4:3 po predĺžení.

Na strely mala zborná prevahu 46:21, ale ešte 45 sekúnd pred koncom tretej tretiny prehrávala. Následne však Kamenev, ktorý pre NHL patrí do skupiny talentov Nashville Predators, vynútil predĺženie a v čase 5:00 ho aj sám rozhodol.

"Takéto víťazstvo nám pomôže sa stmeliť," povedal stránkam IIHF.com. "Dáme do hry viac emócií a uberieme chyby."

Rusko sa v semifinále s USA pokúsi zaistiť si prvú medailu na MS20 od roku 2011.