Slováci na MS prvýkrát zaváhali, nestačili na Nemecko

Autor Michael Langr / NHL.com

Slovensko má za sebou prvú porážku na tohtoročných majstrovstvách sveta IIHF. Navzdory dobrému štartu nestačilo na Nemcov a po prehre 1:5 sa tak nedotiahlo na Kanadu a Fínsko na čele skupiny B. Naopak, musí sa pozerať pod seba: konkurenti na postup do štvrťfinále sa zrazu priblížili.

Tretí súper na turnaji zastavil doteraz víťaznú cestu výberu kouča Zdena Cígera. Po výhre nad Maďarskom a Francúzskom narazili Slováci na takticky dobre pripravený tím, ktorý ich od druhej tretiny prekonával. Boli až príliš pasívni a súper to dokázal potrestať, aj keď celkový počet striel bol zhodný - 28:28.

Slovensko nevyužilo ani rýchle vedenie, ktoré mu v čase 8:42 priniesol Peter Cehlárik, ktorý trafil z uhla po parádnom pase Mareka Bartánusa. Predtým ešte Libor Hudáček trafil tyčku.

Lenže to bolo zo strany národného tímu všetko. Druhá tretina patrila Nemcom, ktorí v nej strelili tri góly a otočili zápas. Postarali sa o to Patrick Hager, Philipp Gogula a Patrick Reimer.

Pre nemeckého trénera Marco Sturma, ktorý prvýkrát vedie reprezentáciu na veľkom turnaji, to bola vítaná zmena. Jeho tím mal totiž doteraz na šampionáte jediný bod za prehru v nájazdoch s Francúzskom, a márne hľadal tvár. Podarilo sa to práve až vďaka Slovensku, ktoré mu to umožnilo trochu nepružnou defenzívou.

Keď v tretej časti Brooks Macek zvýšil na 4:1, znamenalo to koniec pre gólmana Bronislava Konráda, ktorý inkasoval štyri góly z 18 striel. Július Hudáček potom chytil deväť z 10 nemeckých pokusov, nestačil len na trefu Dominika Kahuna päť a pol minúty pred oslobodzujúcou sirénou. Nemecký gólman Felix Bruckmann pochytal 27 striel a pri svojom debute na MS oslavuje výhru.

"Nezaslúžili sme si vyhrať. Boli sme slabí vo všetkých činnostiach. Odišla nám disciplína, chuť bojovať. Nemci nám nedali šancu, fyzicky aj korčuliarsky sme boli celoplošne slabší. Ani jeden hráč s tým nedokázal niečo urobiť," povedal podľa RTVS kouč Cíger.

"Neviem, čo sa stalo. Nemci boli vo všetkom lepší," súhlasil útočník Martin Réway. "Akoby sme boli unavení, odskakovali nám puky, mali sme málo šancí a vôbec sa nám nedarilo."

Cígerova partia si tak skomplikovala cestu za cieľom preniknúť po dvojročnej absencii do štvrťfinále. Pokiaľ si chce pred zápasom s tromi favoritmi poistiť pozíciu, musí v stredu poraziť Bielorusko. Navyše prišla o útočníka Tomáša Hrnku, ktorý má zranené rameno a bude musieť podstúpiť operáciu.

Česi vládnu v Moskve

Moskovskej skupine A vládne trochu nečakane Česko. Po výhre nad Ruskom a Lotyšskom v nájazdoch otočilo v pondelok duel so Švédmi a zvíťazilo 4:2. V tabuľke je prvé a pred sebou má štyri zápasy s papierovo slabšími celkami. Je preto dosť možné, že ak Slovensko postúpi zo štvrtého miesta skupiny B, narazí v štvrťfinále práve na Česko.

V utorok popoludní sa v Moskve hral aj zápas Dánov so Švajčiarmi, ktorí dlho prehrávali 0:2, ale nakoniec zápas otočili a vďaka gólu v predĺžení dokázali vybojovať prvú výhru na turnaji, aj keď za dva body.