Sharks uspeli v predĺžení, rozhodol Donskoi

Finálová séria Stanley Cupu dostala novú zápletku. Hráči San Jose Sharks, ktorí nastúpili bez zraneného českého útočníka Tomáša Hertla, totiž na svojom ľade zdolali Pittsburgh Penguins 3:2 v predĺžení a znížili tak stav série na 1:2 na zápasy.

Hlavným hrdinom duelu sa stal fínsky útočník Joonas Donskoi, ktorý v 76. minúte prestrelil gólmana Matta Murrayho a zaistil svojmu tímu životne dôležité víťazstvo.

"Táto výhra je pre nás ohromne dôležitá," uvedomoval si tréner San Jose Peter DeBoer. "Fanúšikovia boli úžasní, veľmi nám pomohli. Je vidieť, ako veľa pre nich toto finále znamená."

V priebehu duelu pritom bol herne lepší Pittsburgh, ktorý sa hneď dvakrát dostal do vedenia a svojho súpera prestrieľal v pomere 42:26. Prvýkrát hostia udreli už v 6. minúte.

Na začiatku bola zlá rozohrávka gólmana Martina Jonesa, po ktorej sa puk odrazil na modrú čiaru k Benovi Lovejoyovi. Obranca Penguins ho pohotovo nahodil na bránku a trafil do kolena českého obrancu Romana Poláka, od ktorého sa puk odrazil do bránky Sharks.

San Jose smolne inkasovaný gól zmrazil, ale len na pár chvíľ. V 10. minúte výborne zapracoval pri mantineli Marc-Edouard Vlasic, puk sa cez Joe Thorntona dostal k Justinovi Braunovi, ktorý svojím druhým zásahom vo finálové sériu vyrovnal.

Pokým v prvej tretine mali viac z hry hostia, druhá tretina patrila domácim. Sharks dokázali spresniť hru a vypracovať si množstvo šancí, na výborne chytajúceho Matta Murrayho však nevyzreli. A tak udrelo na druhej strane.

Len 53 sekúnd pred druhou sirénou Pittsburgh zaútočil, aktívny Ben Lovejoy vypálil na bránku Sharks, puk pred gólmanom Martinom šikovne tečoval Patric Hornqvist a druhýkrát v zápase poslal hosťujúci celok do vedenia.

Celku z Kalifornie sa ale podarilo aj druhýkrát v zápase vyrovnať. V samotnom závere štvorminútovej početnej výhody sa strelou z medzikružia presadil Joel Ward a svojím siedmym gólom v play off poslal v 49. minúte dramatický duel do predĺženia.

"Urobil som v tomto zápase niekoľko chýb, moje prihrávky neboli presné," uviedol kapitán Penguins Sidney Crosby, ktorého chyba predchádzala Wardovmu gólu. "Musím hrať oveľa lepšie."

V predĺžení síce boli ľahko aktívnejší hostia, z triumfu sa ale nakoniec mohli radovať domáci, keď sa presadil útočník Joonas Donskoi.

Štvrtý zápas finálovej série je na programe v noci z pondelka na utorok, hrať sa bude znovu na ľade San Jose.