Sharks sú po obrate späť v sérii, cítia sebavedomie

Autor Michael Langr / NHL.com

Už už to vyzeralo na ďalšiu márnu snahu. Na ďalší tesne prehraný duel. Ďalšie pridusenie plamienka nádeje, ktorý San Jose Sharks ešte ostával na zisk Stanley Cupu. Pittsburgh Penguins viedlo v treťom finále 1:0, potom 2:1 a zdalo sa, že po dvoch domácich výhrach dovedú k víťazstvu aj tretí zápas série, tentokrát v SAP Arene v Kalifornii.

Lenže v polovici tretej tretiny vyrovnal útočník Joel Ward a Joonas Donskoi rozhodol v predĺžení o výhre domácich. Napriek tomu že Pittsburgh súpera znovu herne prekonal i prestrieľal (42-26), blízka budúcnosť pre San Jose zrazu vyzerá úplne inak. Tím našiel aj bez zraneného českého útočníka Tomáša Hertla cestu späť do série, ktorej vyrovnanie je zrazu veľmi reálne.

"Vyhrať tento zápas nás obrovsky nakopne a dodá nám sebavedomie. Musíme si ho preniesť aj do štvrtého stretnutia," uviedol center Joe Thornton, ktorý si v noci na nedeľu pripísal dve asistencie.

"Je to skvelé," radoval sa útočník Chris Tierney. "Dostalo nás to späť nahor, veríme, že môžeme sériu vyrovnať. Sme od toho jednu výhru. Ale musíme zahrať ešte lepšie než tentokrát."

Najprv sa zdalo, že všetko hrá do karát Penguins, ktorí išli znovu výhre naproti výborným pohybom a kreativitou. Sharks sa v druhej tretine herne zdvihli, súpera často tlačili v pásme a na strely vyhrali 9-6 oproti bilancii 6-14 z prvej a 7-13 z tretej časti. Napriek tomu však inkasovali, keď sa v čase 39:07 presadil Patric Hornquist tečom strely Bena Lovejoya.

"Odohrali sme dobrú tretinu a oni mali na jej konci taký šťastný odraz. Ale to nás nezastavilo. Stavali sme na dobre odohranej pasáži a podarilo sa nám vyrovnať," povedal o priebehu druhého a tretieho dejstva kapitán Sharks Joe Pavelski.

"Podaril sa im jeden odraz, ale my sme vedeli, že máme na to zápas vyrovnať," doplnil obranca Brent Burns.

V tretej tretine sa to skutočne podarilo. Napriek tomu, že súper znovu hrozil svojimi vlnovitými útokmi a mal dosť šancí na to, aby odskočil na 3:1. Pomohla malá chyba súpera - v čase 44:48 trafil útočník Nick Bonino centra Thorntona vysokou hokejkou a dal tak domácim možnosť štvorminútovej presilovky. A keď sa už zdalo, že sa Pittsburgh ubráni, naskočil zo striedačky Joel Ward, ihneď sa zapojil do prečíslenia a svojím siedmym gólom v play off vyrovnal.

Hala explodovala nadšením. Od tej doby fanúšikovia znovu verili a hnali svoj tím za rozhodujúcim úderom.

"Ľudia fandili celý zápas, človek cítil tú energiu už od rozcvičky na ľade. Toto publikum nikdy neumiera," ďakoval Tierney.

A neumierajú ani Sharks, ani ich zajtrajšok, ktorý sa zrazu javí ako oveľa slnečnejší deň. Tím, ktorý sa po vývoji v Pittsburghu stával outsiderom finále, sa vyhrabal z bahna. Náročná výhra ho posilní. Penguins sa na ľade stále zdajú byť lepším tímom, ale San Jose hrá určite lepšie než v prvých dvoch zápasoch.

"Páčilo sa nám, ako sme hrali. Určite sme podali lepší výkon než v druhom zápase a dúfame, že vo štvrtom dueli budeme ešte lepší než tentokrát. Cítime sa dobre," tvrdil Thornton.

Zhrnuto možno povedať, že San Jose zažilo veľkú úľavu a po nej ho ovládol mierny optimizmus. Uspokojenie však určite nie.

"Neznamená to nič viac, než že sme vyhrali jeden zápas," súhlasil brankár Martin Jones, ktorý prispel k výhre 40 zákrokmi. "Musíme byť nachystaní na ďalšie vhadzovanie, ďalšie stretnutie. A vyrovnať sériu."

Štvrté finále sa hrá v SAP Arene v pondelok (utorok 2:00 SELČ).