Sharks sa stali prvými finalistami Stanley Cupu

San Jose Sharks oslavujú historický okamih. Prvýkrát v klubovej histórii, ktorá sa píše od sezóny 1991-92, si zahrajú vo finále Stanley Cupu. Posunula ich doň výhra 5:2 nad St. Louis Blues v šiestom zápase finále Západnej konferencie v SAP Center.

Sharks ovládli sériu v pomere 4:2 a o trofej zabojujú s víťazom siedmeho zápasu o kráľa Východu medzi Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning (piatok 2:00 h SELČ).

Joel Ward dal dva góly, Martin Jones predviedol v drese Sharks 23 zákrokov. Za San Jose trafili aj kapitán Joe Pavelski, nováčik Joonas Donskoi a Logan Couture.

Prvé dva góly v sérii zaznamenal za Blues Vladimir Tarasenko, oba ale padli až v tretej tretine a len znížili náskok Sharks.

Brian Elliott mal v bránke hostí 22 zákrokov. Blues tak prvýkrát v tohtoročnom play off nezvládli zápas, v ktorom čelili vyradeniu. V siedmom zápase prvého kola porazili Chicago Blackhawks, v druhom kole v siedmom dueli ukončili sezónu aj Dallas Stars.

Pavelski spustil eufóriu v hale už v čase 3:57, kedy zaznamenal svoj 13. gól v play off, keď upratal do siete nevydarenú strelu Joe Thorntona.

Elliott sa vrátil do bránky St. Louis, kým v 4. a 5. zápase kryl chrbát Jakeovi Allenovi. Tlaku Sharks ale neodolal. Na 2:0 zvýšil v čase 5:02 druhej tretiny Ward, ktorý tečoval strelu Brenta Burnsa a zaznamenal piaty gól v play off.

Blues prežili oslabenie za vysokú hokejku Scottieho Upshalla v tvári Tommy Wingelsa a takmer znížili, keď vypálil Jori Lehtera, ale Jones skvele zasiahol ľavým betónom.

Jones, ktorý v predchádzajúcich dvoch zápasoch inkasoval sedem gólov zo 40 striel, predviedol ďalší kľúčový zákrok proti strele Coltona Parayka z pravého kruhu.

Ward na začiatku štvrtej minúty tretej tretiny druhým gólom v zápase dal domácim už trojgólový náskok. A keď v čase 8:11 po prečíslení trafil ešte Donskoi, eufória v hale nemala konca.

Nič na nej nezmenili ani dva Tarasenkove góly, ktoré padli v rozmedzí necelých piatich minút.

Posledné slovo mal totiž Couture v čase 59:40.

Tréner Peter DeBoer tak druhýkrát vo svojej kariére doviedol svoj tím do finále Stanley Cupu, prvýkrát sa mu to podarilo v roku 2012 s New Jersey Devils.