Senators otočili Heritage Classic vo Vancouveri. Canucks navyše prišli o Daniela Sedina

Autor Michael Langr / NHL.com

Pre domáci Vancouver Canucks to všetko začalo tak krásne. V úvode zápasu 2014 Tim Hortons Heritage Classic proti Ottawa Senators strelili dva góly a vykročili za úspechom v ostro sledovanom nedeľnom súboji kanadských tímov. Lenže potom sa postupne všetko zvrtlo. Canucks dostali štyri góly, prehrali 2:4 a v zápase sa navyše zranila jedna z najväčších hviezd mužstva, útočník Daniel Sedin.

"Mali sme zlý začiatok sezóny, ale potom sme si vyjasnili nejaké veci a dokázali sme sa zodvihnúť. Podobne to bolo aj v tomto veľkom zápase. Dva body sú v našej situácii hrozne dôležité," povedal stanici CBC ottawský útočník Chris Neil.

Oba celky nastúpili v replikách dresov z roku 1915, kedy sa vo finále Stanley Cupu stretli tímy Vancouver Millionaires a Ottawa Senators. Farebne neboli príliš odlišné a nebolo jednoduché sa na ľade zorientovať. Ľad však zostal kvalitný. Vo Vancouveri sa nakoniec nehral hokej pod šírym nebom, zaťahovacia strecha štadiónu BC Place zostala zatvorená kvôli vytrvalému dažďu so snehom, ktorý sa v nedeľu vznášal nad mestom. Aj tak bola pre 54.194 divákov návšteva 'kanadskej klasiky' veľkým zážitkom.

Najmä začiatok duelu dal vancouverskému publiku dôvod k nadšenému jasotu. Ottawský brankár Craig Anderson inkasoval v prvých 12 minútach dva góly. Ten prvý dal v presilovke od modrej obranca Jason Garrison. Druhý prišiel po nedôslednej práci hostí vo vlastnej tretine, kde im puk zobral Zack Kassian a trafil medzi Andersonove betóny. V tej chvíli Vancouver jasne dominoval.

Ale potom sa Anderson oklepal a do konca zápasu už za svoj chrbát nepustil ani jediný puk. Senators dali pomerne rýchlo kontaktný gól, keď sa v čase 15:15 presadil Clarke MacArthur, prvá hviezda zápasu. Eddie Lack, ktorý znovu dostal v bránke Canucks prednosť pred dlhoročnou jednotkou Robertom Luongom, nemal ľahkú úlohu. Vancouverským obrancom sa nedarilo čistiť priestor pred bránkou a tak za jeho chrbát dokĺzalo aj nevinne vyzerajúce nahodenie Erika Karlssona v 18. minúte.

Ottawa išla do druhej tretiny povzbudená rýchlym návratom do zápasu. Jej útoky boli nápaditejšie, jej hráči boli v ofenzíve agresívnejší. Víťazný gól strelil v polovici zápasu obranca Cody Ceci. Asistenciou sa na góle podieľal aj český útočník Milan Michalek.

Odvtedy Ottawa zápas kontrolovala a dobre organizovaná defenzíva nepúšťala pohasnutého súpera do väčších príležitostí. Naopak, hneď v ďalšom striedaní trafil Erik Condra tyčku, do ktorej mieril neskôr aj Ceci.

Canucks sa nepodarilo vrátiť k svojej ofenzívnej hre, ktorá je ich najväčšou devízou. Pravdepodobne aj preto, že v zostave chýbal od druhej tretiny zranený Daniel Sedin. Švédsky útočník inkasoval od obrancu Marca Methota úder pri mantineli a so zranenou nohou odkrivkal dlhou uličkou do kabíny.

Bez fungujúceho dua bratov Sedinovcov sa Ottawu v poslednej tretine nepodarilo prekonať. Vancouveru nepomohla ani presilovka, ani hra bez brankára. Domáci naopak ešte inkasovali, keď v brejku dvoch na jedného trafil pohodlne do prázdnej bránky Colin Greening.

Ottawa vďaka nedeľnej výhre stále živí nádej na divokú kartu, ktorá by jej zaistila postup do play off Východnej konferencie. Po dvoch vysokých porážkach (2:7 s Boston Bruins a 1:6 s Detroit Red Wings) je to pre ňu vítaný budíček.

"Musíme ďalej vyhrávať. Užívame si toto víťazstvo, ale musíme ísť ďalej. Deň po dni, zápas po zápase. Sme v hre a potrebujeme bodovať ďalej," burcoval na tlačovej konferencii kouč Paul MacLean. Jeho Sens teraz strácajú na držiteľa divokej karty Detroit už len o tri body.

Vancouver naopak prehral ôsmy z desiatich zápasov. Napriek tomu, že má ešte stále dobrú pozíciu v bitke o divokú kartu na Západe (má rovnaký počet bodov ako konkurenti Dallas Stars a Winnipeg Jets), mal by rýchlo mobilizovať. Pred sebou má teraz dva súboje s priamymi konkurentmi Phoenix Coyotes a Dallasom.

Pre Vancouver bude kľúčové, ako sa vyvinie situácia okolo Sedina a aj okolo oboch brankárov. Luongo vôbec neskrýval rozčarovanie, že presedel Heritage Classic len na striedačke. Kouč John Tortorella má teraz pred sebou ťažké rozhodnutie: plne vsadiť na Luonga, vsadiť na Lacka, alebo lavírovať medzi oboma. Pričom nemusí dobre dopadnúť ani jedna z možností.