Sekera_Stastny

Návrat obrancu Andreja Sekeru po operácii a následnej sedemmesačnej rehabilitácii nebol tou ústrednou správou zápasu, v ktorom Edmonton Oilers vo štvrtok doma porazili St. Louis Blues 3:2.
Oilers sa predrali k výhre vďaka obratu v tretej tretine, keď sa kapitán Connor McDavid postaral o vyrovnanie a útočník tretej formácie Drake Caggiula strelil víťazný gól len 49,8 sekundy pred koncom.

Sekera, ktorý hral prvý duel v sezóne, však môže Oilers konečne pomáhať, aby sa ich zúfalý štart zmenil na dobývanie miesta do play off.
Víťazná séria súvisí aj s návratom brankárskej jednotky Cama Talbota. Rovnaké to bolo aj v prípade obrancu Adama Larssona. Talbot sa objavil v zostave po sedemzápasovej pauze spôsobenej zranením v hornej časti tela už v sobotu v dueli proti Minnesota Wild, ktorý Edmonton vyhral 3:2. Podobne zranený Larsson chýbal osem zápasov a vrátil sa v pondelok v zápase proti San Jose Sharks. Sekerov comeback len prispel k aktuálnej forme Oilers.

Tridsaťjedenročný Sekera si roztrhol predný krížový väz v piatom dueli druhého kola Západnej konferencie proti Anaheim Ducks, ktorý sa hral 5. mája.
Operáciu síce absolvoval 18. mája, ale do konca septembra nebol schopný korčuľovať.
Jeho absencia ovplyvnila problémy Oilers v úvode sezóny. Medzi inými chabú úspešnosť 73,2 percenta pri hre v oslabení, čo znamenalo až 30. miesto v lige. K tomu sa pridali aj nevyrovnané výkony gólmanov. Talbot a Laurent Brossoit majú dokopy úspešnosť 89,9 percenta a priemer inkasovaných gólov 3,17 na zápas - 23. miesto. K tomu si pripočítajte aj zlé začiatky, súperi strelili Oilers prvý gól v 22 z 35 zápasov.
Edmonton mal 21. novembra bilanciu 7-12-2, ale teraz to už vyzerá trošku lepšie: 16-17-2. Ešte stále majú čo doháňať, ale s 34 bodmi im chýba len päť bodov na Chicago Blackhawks, ktorí sú na mieste s druhou divokou kartou v Západnej konferencii.
Teraz by mali Oilers prispieť aj veteránske skúsenosti.
"Všetci sme boli nadšení, keď sa Sekera vrátil do zostavy," povedal edmontonský kouč Todd McLellan. "Myslím, že to bolo pri jeho druhom striedaní, keď ste mohli vidieť, ako trpezlivo podržal puk a prihral ho presne na hokejku. Bolo pekné vidieť, že sa usmieval pred zápasom, počas neho, ale aj po ňom."
Ale Sekerovi urobilo najväčšiu radosť, že počas 16 minút a 10 sekúnd na ľade necítil žiadnu bolesť.

Sekera_STL

"Nohy mi išli od prvej tretiny. Hralo sa v rýchlom tempe, takže to bol pre mňa dobrý test. Snažil som sa hrať jednoducho a veľa korčuľovať," povedal Sekera. "O veľké veci som sa nepokúšal. Ale postupom času to išlo stále lepšie."
Ďalším zápas pre Sekeru a Oilers bude sobotný duel proti Montreal Canadiens v Rogers Place, potom nasleduje trojdňová vianočná prestávka.
Sekera, ktorý v NHL odohral 648 zápasov, sa tejto výzvy nebojí. Náročný program mu nevadí, zvykol si naň.
"Neostávalo mi veľa času, prišiel som každé ráno o 8. hodine, aby som hodinu rehabilitoval, potom som korčuľoval najskôr sám a neskôr s tímom. Ale aj potom som ostával a pracoval na sebe. Bol to dosť dlhý proces. Ale hneď ako som si na to zvykol, bolo to dobré. Zranenia a rehabilitácie patria k hokeju. Treba byť neustále pozitívny a robiť všetko na 100 percent."
Počas dlhého zotavovania však Sekera podnikol aj jeden zásadný životný krok, keď si 1. augusta zobral za manželku dlhoročnú priateľku Katarínu.
A teraz si užil ďalší významný deň.
"Samozrejme, že nás trochu zdvihne," povedal Caggiula. "Je to vynikajúci hráč, videli ste, čo pre nás minulý rok urobil, a je skvelé ho mať znovu v zostave. Ako veterán hrá pokojne, pomáha nám v presilovke aj v oslabení. Celkovo hrá veľmi spoľahlivo."
Ak Sekera si uvedomuje, čo je v hre. Jeho spoluhráči boli pred tromi štyrmi týždňami dosť bezradní.
"Aká dôležitá je to pre vás výhra na stupnici od 1 do 10?" pýtali sa Sekeru vo štvrtok novinári.
"Jedenásť," povedal slovenský obranca. "Pre nás je každý bod dôležitý. Nezáleží na tom, s kým hráte, ale výhry proti takým dobrým tímom, ako je St. Louis, sú dôležité pre sebavedomie celého mužstva."