Šampióni sú späť. Počítajú výhry a derú sa do čela

Autor Michael Langr / NHL.com

Fanúšikovia v zimných mesiacoch sledujú dlhé víťazné série. Potom, čo séria Florida Panthers skončila v pondelok porážkou s Vancouver Canucks na 12 výhrach, sa na hviezdnu dráhu vydali šampióni Stanley Cupu.

Hokejisti Chicago Blackhawks uspeli vo štvrtok na ľade Montreal Canadiens 2:1 a pripísali si deviatu výhru v rade. Ich kouč Joel Quenneville sa navyše s číslom 783 osamostatnil na druhom mieste histórie NHL. Viac víťazných zápasov (1244) má na konte už len legendárny tréner Scotty Bowman.

"Mal som šťastie na dobré tímy," povedal Quenneville po štvrtkovom dueli, po ktorom Blackhawks dostihli Dallas Stars na prvom mieste Centrálnej divízie aj Západnej konferencie. Oba tímy majú 62 bodov, viac v NHL nazbierali len Washington Capitals (69).

Vďaka aktuálnej forme je Chicago novým lídrom Super 10, nášho rebríčku najsilnejších tímov NHL.

"Nemyslel som si, že sa dostaneme až na takú dlhú víťaznú cestu," pripustil Quenneville, ktorý pripomenul porážky okolo Vianoc. Odvtedy však tím len vyhráva.

"V krátkom čase si všetko sadlo a začalo to fungovať," dodal kouč. "Máme pred sebou ešte veľa zápasov, ale momentálne si to môžeme užívať."

Pozrite sa, ako vyzerá nový rebríček Super 10.

Rebríček sily nemusí vždy odrážať postavenie v tabuľke, ale hľadí aj na aktuálnu a dlhodobú formu jednotlivých tímov. Štatistiky a bilancie sú uvedené po skončení štvrtkových zápasov NHL. Čísla v zátvorke znamenajú (výhra-prehra-prehra v predĺžení alebo v nájazdoch).

1. Chicago Blackhawks (29-13-4)

Pred týždňom: 3.

S bilanciou 19-5-1 a s 39 bodmi z 25 zápasov je Chicago najlepším tímom ligy na vlastnom ľade. Brankár Corey Crawford je vo forme, Patrick Kane vedie bodovanie NHL a útočník Artemi Panarin má našliapnuté ku Calder Trophy.

2. Washington Capitals (33-7-3)

Pred týždňom: 1.

Capitals vyhrali päťkrát za sebou a v Super 10 sú len veľmi tesne za Chicagom. Darí sa im napriek zraneniam obrancov Johna Carlsona a Brooksa Orpika. Braden Holtby chytá veľa a skvele, Alex Ovechkin oslávil 500. gól v NHL.

3. Los Angeles Kings (27-12-3)

Pred týždňom: 4.

Kings si o formu napísali Ježiškovi. Z deviatich zápasov od Vianoc vyhrali sedem a ôsmy doviedli aspoň do predĺženia. Center Anze Kopitar nazbieral v týchto zápasoch 15 bodov a aktuálne s klubom dojednáva dlhoročné predĺženie kontraktu.

4. Florida Panthers (26-13-5)

Pred týždňom: 2.

Na tripe v opačnom kúte Severnej Ameriky dvakrát prehrali, u Calgary Flames dokonca 0:6. V mužstve však ostala viera po 12 víťazstvách za sebou. Veteráni Jaromír Jágr a Roberto Luongo hrajú ako zamlada, machuľou je len zranenie Aarona Ekblada.

5. Detroit Red Wings (23-14-7)

Pred týždňom: 6.

Red Wings pokračujú vo vzostupe. V januári vyhrali päť zápasov zo šiestich a dostali len 11 gólov, pritom hrali všetky duely na ľade súperov. Petr Mrázek chytá fantasticky, od Nového roka má za sebou päť výhier v rade.

6. Dallas Stars (29-11-4)

Pred týždňom: 5.

Stars trochu spomalili, v januári prehrali štyri zápasy z piatich. Stále však majú na konte najviac strelených gólov v NHL (149) a za sebou šesťdenné voľno. Oddýchnutý tím teraz v piatich dňoch čaká trojzápasový trip po Kalifornii.

7. Tampa Bay Lightning (22-17-4)

Pred týždňom: mimo top 10

Finalista Stanley Cupu sa zdvíha. Tampa vyhrala tri zápasy za sebou a štyri z januárových piatich. Ondřej Palát sa uzdravil a znovu boduje, rozostrieľal sa Steven Stamkos. A zlepšila sa aj defenzíva.

8. St. Louis Blues (25-15-7)

Pred týždňom: 9.

Blues neoslňujú veľkými sériami výhier, ale zároveň sa vyvarovali veľkých výpadkov a nenápadne pridávajú body tak, že sa stále držia v špičke Západu aj celej ligy. Jake Allen sa zranil a väčšiu zodpovednosť tak má v bránke Brian Elliott.

9. San Jose Sharks (22-18-2)

Sharks majú za sebou štyri výhry v rade. Doma sa im nedarí, ale u súperov sú najlepší tím v lige hneď za Washingtonom. Paradoxne zlou správou je, že teraz hrajú päť zo šiestich zápasov doma, kde sú najhorší z celej NHL.

10. Philadephia Flyers (19-15-7)

Flyers sa rozbehli a vyhrali štyrikrát za sebou. Hrajú tesné zápasy, ktoré sa im v poslednom čase darilo preklápať na svoju stranu. Sebavedomie rastie, hviezdy zabrali. Nedaria sa však prvé tretiny, v ktorých má tím skóre 18:36.

Vypadli z top 10: Colorado Avalanche, Minnesota Wild, Montreal Canadiens