Rusko po výhre s USA vybojovalo bronz

Autor Michael Langr / NHL.com

V semifinále sa ich zlaté nádeje rozplynuli, napriek tomu hokejisti Ruska nakoniec zakončili majstrovstvá sveta IIHF v Moskve oslavou. V zápase o tretie miesto porazili USA vysoko 7:2 a získali bronz. „Ôsmy krát z posledných 10 šampionátov tak stojí na pomyselných stupňoch víťazov, tretím miestom nadviazali na zlato z MS 2014 v Minsku a striebro z Prahy 2015.

Američania naopak neobhájili bronz z Prahy, ktoré získali pred rokom po výhre 3:0 nad Českom. Na rozdiel od minulého roka bol tentoraz domáci protivník nad ich sily.

Dvoma gólmi prispel k jednoznačnému víťazstvu Sergei Mozyakin. Oba americké góly dal Frank Vatrano. Artemi Panarin si pripísal tri body za gól a dve asistencie, tri prihrávky mal Pavel Datsyuk a bilanciu 1+1 Vadim Shipachyov, ktorý zostáva s 18 bodmi v 10 zápasoch najproduktívnejším hráčom turnaja. Ten vyvrcholí večer od 19:45 SELČ finálovým zápasom Fínsko - Kanada.

To, čo nevyšlo Rusom v sobotu proti kompaktnej fínskej obrane, sa podarilo o deň neskôr proti Američanom. Tí síce vyhrali na strely 30:29, ale zborná tentoraz dokázala svoje šance dotiahnuť do konca a mladého súpera prekonala skúsenosťami, tvorivosťou a peknou kombináciou.

Do pohody ju dostali dva góly v prvej tretine: Viatcheslav Voynov trafil v čase 6:23 a v čase 13:41 využil presilovku Mozyakin. A keď Rusi v polovici druhej tretiny zvýšili zásahmi Ivana Telegina a Yevgenia Dadonova na 4:0, bolo prakticky rozhodnuté.

Američania sa nevzdali, päť minút pred druhou prestávkou dokázal v presilovke znížiť Vatrano. Lenže po minúte dostal Panarin domácich opäť do štvorgólového náskoku.

Mike Condon nestačil kryť bleskové ruské útoky, kým Sergei Bobrovsky na druhej strane si s americkými pokusmi väčšinou poradil. Výnimkou bola druhá trefa Vatrana v čase 43:42, po ktorej sa zdalo, že by sa tím USA predsa len mohol pokúsiť vrátiť sa do zápasu. Tieto nádeje však uťal za necelých desať minút svojim druhým presilovkovým gólom Mozyakin a sedem sekúnd pred koncom rozjasal ruských fanúšikov opäť v početnej výhode Shipachyov.

"Potom, ako sme prehrali semifinále, bolo pobiť sa o medailu to jediné, čo nám zostávalo. Som rád, že sa to podarilo. Ukázali sme charakter, že sme to nevzdali," hodnotil gólman Bobrovsky v Českej televízii. "Chlapci predo mnou urobili dobrú prácu. Nebolo to jednoduché, striel bolo veľa, ale tým, ako hrali, mi dokázali prácu veľmi uľahčiť."