pens121216_169a

Obhajca Stanleyho pohára je vo forme. Pittsburgh doma rozdrvil Arizonu 7:0 a po šiestej výhre za sebou sa priblížil na jediný bod najlepšiemu tímu súťaže Montrealu. Canadiens v druhom zápase pondelkového programu doma prehrali s Bostonom 1:2 po predĺžení.

Pittsburgh Penguins - Arizona Coyotes 7:0
Druhým čistým kontom v sezóne sa vďaka 32 úspešným zákrokom na víťazstve Pittsburghu podieľal gólman Matt Murray, ktorý si v tejto sezóne vylepšil svoju bilanciu na 11 výhier z 13 duelov. O góly sa postaralo sedem rôznych strelcov a Penguins definitívne rozhodli štyrmi zásahmi v druhej tretine.
Skóre otvoril v úvodnom dejstve Scott Wilson, kanonádu v druhej dvadsaťminútovke zariadili Nick Bonino, Trevor Daley, Bryan Rust a Sidney Crosby a výsledok potom zavŕšili Phil Kessel a Justin Schultz.
"Keď sme sa dostali do vedenia, tak sa nám darilo hrať našu hru. V druhej tretine sa nám podarilo premeniť nejaké brejky," povedal kapitán Penguins Crosby, ktorý sa presadil v presilovej hre a s 21 zásahmi z 23 zápasov si upevnil vedenie v tabuľke strelcov. Na konci prvej tretiny síce odstúpil z hry potom, čo ho zasiahol hokejkou do tváre český útočník Martin Hanzal, ale po pauze na ľade nechýbal.
Arizona nazbierala za posledných osem zápasov päť bodov, z toho tri v posledných dvoch dueloch pred vystúpením v Pittsburghu. Debakel ale prekryl radosť Coyotes po sobotnej domácej výhre nad celkom Nashville Predators (4:1). "Nehrali sme a nebojovali na takej úrovni, aká je pre NHL nutná. Výsledkom je konečné skóre a ukazuje to, ako na tom teraz sme," vyhlásil kouč Coyotes Dave Tippett.

Montreal Canadiens - Boston Bruins 1:2 po predl.
V čase 63:20 rozhodol útočník Ryan Spooner a ukončil sériu troch porážok Bruins za sebou, pri ktorej získali jediný bod. Pre Canadiens to bola ešte len tretia domáca porážka v 17. vystúpení v Bell Centre v tejto sezóne.
Spooner sa dostal sám pred Careyho Pricea po kombinácii s Toreyom Krugom, pri ktorej ho neubránil Alexander Radulov. "Bola to skvelá prihrávka. Chcel som potom skúsiť ísť do bekhendu, ale videl som, že má miesto medzi betónmi, tak som skúsil vystreliť a urobil som dobre," opisoval Spooner.
Boston viedol od konca druhej tretine po trefe nováčika Austina Czarnika, ktorý tretím gólom v sezóne oslávil svoje 24. narodeniny. V 57. minúte vyrovnal Paul Byron, ktorý si pripísal svoj 10. gól v ročníku. Brankár Tuukka Rask tak už piatykrát v sezóne stratil čisté konto v posledných piatich minútach tretej tretiny.
Kouč Claude Julien po sérii prehier pozmenil zloženie prvých dvoch formácií a strelec David Pastrňák sa presunul z prvého útoku do druhého k Davidovi Krejčímu. Obaja českí útočníci boli blízko gólu, ale nakoniec vyšli naprázdno. Nepresadil sa ani slovenský kapitán Zdeno Chára.
Pastrňák trafil v polovici zápasu ľavú tyčku. Krejčí presne po minúte predĺženia síce dostal puk do bránky, ale na základe videozáznamu nebol gól uznaný, pretože Price bol atakovaný Pastrňákom. V drese Montrealu mohol skórovať center Tomáš Plekanec, ktorého krátko po Pastrňákovej strele do tyčky vychytal Rask.

Momenty večera:
1. Pittsburgh dominuje
Penguins vyhrali šiestykrát za sebou a po kanonáde proti Arizone (7:0) vylepšili svoju bilanciu v tejto sérii na 35 strelených gólov. So 41 bodmi z 29 zápasov sa tak posunuli na pozíciu druhého najlepšieho tímu súťaže za Montreal (42 bodov).
2. Arizona sa trápi
Coyotes nenadviazali na sobotné domáce víťazstvo nad tímom Nashville Predators a prehrali siedmy z posledných ôsmich zápasov. S 23 bodmi z 28 duelov zostávajú na úplnom chvoste NHL.
3. Crosby uniká Pastrňákovi
Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby trafil päťkrát z posledných štyroch zápasov a s 21 gólmi uniká na čele tabuľky strelcov Davidovi Pastrňákovi z Bostonu. Dvadsaťročný český talent po dvoch zápasoch bez gólov zostáva na 18 zásahoch.
Hviezdy večera:
1. Tuukka Rask (BOS): 29 zákrokov, 1 inkasovaný gól
2. Nick Bonino (PIT): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely
3. Carey Price (MTL): 27 zákrokov, 2 inkasované góly
Na čo sa tešiť:
Na programe je desať zápasov. Columbus Blue Jackets budú útočiť na siedmu výhru za sebou na ľade celku Edmonton Oilers. Šlágrom je aj súboj New York Rangers s tímom Chicago Blackhawks.