DAL_Oettinger

Prvé kolo play off sa skončilo vyradením ôsmich klubov a NHL.com/sk pri každom z nich rozoberala príčiny, ktoré k tomu viedli, ale aj ich vyhliadky do budúcnosti. Ako poslední z elitnej šestnástky stratili šancu na Stanley Cup Dallas Stars.

Sklamaním, ktoré po siedmom zápase s Calgary Flames panovalo v kabíne Stars, by sa dala vydláždiť cesta z Alberty do Texasu. Aj keď Jake Oettinger 64 zákrokmi postriebril jeden z najlepších výkonov v histórii siedmych zápasov play off, Dallas postihol v Saddledome trpký koniec.
"Všetci hrali srdcom. To je všetko, čo ako tréner môžete chcieť. Hráči vám dajú všetko, čo majú. Som na ich úsilie hrdý. Som hrdý na to, ako bojovali," netajil dojatie tréner Rick Bowness po porážke 2:3 po predĺžení.
Stars síce v rozhodujúcom zápase na strely 'prehrali' drvivo 28-67 (na pokusy dokonca 59:134), napriek tomu ich mladý Američan držal v hre takmer 76. minút.
"Keď idete do predĺženia s Jakeom, tak viete, že budete potrebovať perfektnú strelu, aby ste ho prekonali. A Johnny Gaudreau perfektne vystrelil pod hornú tyčku. S tým nič neurobíte," povzdychol si Bowness.
Čo sa pokazilo
Stars po minuloročnej absencii postúpili do play off s bilanciou 46-30-6 z pozície tímu s prvou divokou kartou. Vo vyraďovacej časti chceli nadviazať na senzačné výkony z 'bubliny' play off v roku 2020, ktoré ich vyniesli až do finále Stanley Cupu.
Raz vyhrali v Calgary, potom sa ujali vedenia 2:1 v sérii, ale vo štvrtom zápase v domácom American Airlines Center neboli schopní súperom z Kanady odskočiť a navyše podali asi najlepší výkon v sérii.
"Zlé rozhodnutia s pukom. Príliš často sme boli inde, ako bolo treba. Vo všetkých troch pásmach. V tom obrannom sme neskoro pristupovali k hráčom, preto mohli držať puk a dlhé sekundy tráviť v našom pásme," povedal tréner.

GettyImages-1240699029 (1)

V play off mali Stars najslabšiu streleckú produkciu zo všetkých 16 tímov - priemer dva góly na zápas. Na tri presné strely sa vyšplhal len tridsaťsedemročný nezmar Joe Pavelski, traja hráči dali dva góly a päť ich skórovalo raz. Do poslednej kategórie zapadli aj kapitán Jamie Benn i Jason Robertson, od ktorého sa po základnej časti so 41 gólmi čakalo viac.
Stars napriek tomu vrhli všetky sily do boja, aj keď boli poriadne dotlčení. Siedmy zápas museli odohrať bez Lukea Glendeninga, na poslední chvíľu škrtli aj Roopea Hintza, ktorého telo malo zlú reakciu na liečbu zranenia. V druhej tretine odstúpil aj Radek Faksa a Stars dohrávali s 11 útočníkmi.
"Skrátka nám došli hráči," pokrčil plecami tréner Bowness.
Dôvody na optimizmus
Generálny manažér Jim Nill bude mať dosť rušné leto. Zmluvy sa končia Alexandrovi Radulovovi, Michaelovi Rafflovi, Vladislavovi Namestnikovovi, ale aj obrancovi Johnovi Klingbergovi, ktorí by mohli skončiť na voľnom trhu.
Bez kontraktu bude aj slovenský veterán Andrej Sekera. Tridsaťšesťročný bek odohral v základnej časti 46 duelov (2 góly, 3 asistencie), ale v play off proti Flames nenastúpil. Na rozdiel od ďalšieho krajana Mariána Studeniča, ktorý naskočil v štyroch zápasoch bez bodu. Aj jemu sa po sezóne končí ročná zmluva, ktorú podpísal ešte s New Jersey Devils.

Oettinger napriek prehre zažiaril proti Flames

Nováčikovské kontrakty vypršia Oettingerovi aj Robertsonovi, ktorí si obaja zaslúžia výrazné zvýšenie platov.
Minulý rok v lete Nill signoval osemročnú dohodu na 67,6 milióna dolárov s fínskym obrancom Mirom Heiskanenom a teraz potrebuje ďalšie dva podpisy, aby mal na niekoľko ďalších rokov pokope kostru tímu v podobe Oettinger-Heiskanen-Robertson.
Dvadsaťtriročný brankár už minulých dňoch presvedčil o svojej výnimočnosti. Oettinger mal vo svojom prvom skutočnom play off priemer 1,81 inkasovaného gólu a úspešnosť zákrokov 95,4 percenta!
"Je to ideálny brankár pre náš klub a bude sa to ešte zlepšovať," povedal Bowness. "S Jakeom v bránke na tom budú Stars veľmi dlho dobre."