TBL108

Každý pondelok v sezóne 2019-20 vám prinášame rubriku Super 16 - zoznam aktuálne najsilnejších tímov NHL. Poradie môže byť iné ako skutočná tabuľka, pretože v ňom ide o momentálnu formu a aktuálnu silu s prihliadnutím na niekoľko faktorov, ako napríklad posledné výsledky, forma opôr, zranenia či najbližší súperi. Pozrite si náš rebríček sily v 18. týždni základnej časti.

1. Tampa Bay Lightning (32-15-5; 69 bodov)Pred týždňom:1.
Prestávka na All-Star víkend Tampu v žiadnom prípade nespomalila. Lightning po jej skončení bodovali vo všetkých štyroch zápasoch a vyhrali trikrát za sebou, od 23. decembra uspeli v 15 zápasoch z 18 a v jednom získali aspoň bod. 31 bodov v tomto období je najviac z celej ligy, o štyri viac ako získal druhý najúspešnejší tím (Columbus). Obranca Erik Černák prvýkrát v NHL skóroval v dvoch dueloch v rade.
2. Washington Capitals (35-13-5; 75 bodov)Pred týždňom: 2.
Capitals po prestávke prehrali dva zo štyroch zápasov, ale naďalej sa držia na prvom mieste celej ligy o jeden bod pred Bostonom. Alexander Ovečkin v nedeľu ukončil skvelú gólovú sériu, ktorá trvala päť zápasov a nastrieľal v nich fantastických 11 gólov - ostal tak jeden zápis pod lídrom tabuľky strelcov Davidom Pastrňákom (37 zásahov oproti 38). Richard Pánik si v posledných šiestich dueloch pripísal päť bodov, v stredu pri prehre s Nashvillom prvýkrát v sezóne strelil dva góly v zápase.

Ovečkin už nechal za sebou aj Messiera

3. Pittsburgh Penguins (33-14-5; 71 bodov)Pred týždňom: 4.
Penguins potvrdili svoju silu nedeľnou výhrou 4:3 vo Washingtone, ktorá bola štvrtá z posledných piatich duelov a ôsma z posledných desiatich. Kapitán Sidney Crosby nazbieral v siedmich zápasoch od 14. januára, keď sa vrátil do hry po dlhej zdravotnej absencii, spolu 12 bodov.
4. Vancouver Canucks (30-18-5; 65 bodov)Pred týždňom:6.
Canucks v nedeľu nestačili na Carolinu, ale na jej ľade prehrali až po nájazdoch a predtým vyhrali päť zápasov v rade (dva pred a tri po prestávke). Od 19. decembra zvíťazili v 14 zo 17 duelov a za toto obdobie získali 82,4 percenta možných bodov - najviac v celej NHL. Doma v rovnakom období vyhrali všetkých deväť stretnutí.
5. Boston Bruins (31-10-12; 74 bodov) Pred týždňom:8.
Bruins pauzu potrebovali. Hráči si doliečili zdravotné problémy, oddýchli si a vrátili sa svieži. Cez víkend dvakrát po sebe vyhrali so skóre 8:2 aj s uzdravenou brankárskou jednotkou Tuukkom Raskom a s centrom Davidom Krejčím. David Pastrňák nazbieral v posledných dvoch zápasoch päť bodov (1+4). Brankár Jaroslav Halák vychytal z posledných štyroch štartov tri výhry.

Pastrňákova rýchla strela a gól číslo 38

6. Columbus Blue Jackets (28-16-9; 65 bodov)Pred týždňom: 5.
Nedeľné víťazstvo v Montreale dostalo Blue Jackets prvýkrát v sezóne na tretie miesto Metropolitnej divízie. Columbus bodoval v ôsmich zápasoch po sebe, z toho sedem vyhral. To všetko sa mu podarilo napriek tomu, že mal v poslednom období veľa hráčov na maródke - chýbali mu Ryan Murray (dolná časť tela), Josh Anderson s ramenom, Brandon Dubinsky so zápästím, Alexandre Texier s chrbtom a Dean Kukan aj brankár Joonas Korpisalo s kolenom.
7. St. Louis Blues (31-14-8; 70 bodov)Pred týždňom: 3.
Blues akoby All-Star Game na domácej pôde vyviedla z koncentrácie. Z posledných šiestich zápasov trikrát prehrali a uspeli len v Calgary až po nájazdoch. Po piatich dueloch sa vracajú domov, kde bude Alexander Steen ocenený za tisíci odohraný zápas v NHL - a kde hrajú tri zápasy v rade, čo je pre jeden z najlepších tímov na vlastnom ľade vítaná vzpruha.
8. Florida Panthers (28-17-5; 61 bodov)Pred týždňom: 7.
Sobotná porážka 0:4 v Montreale bola pre Panthers prvá za posledných sedem zápasov a úplne prvým duelom v sezóne, v ktorom nedali ani jeden gól. Výrazným oslabením tímu z druhou najlepšou ofenzívou v lige (3,6 streleného gólu na zápas) môže byť zranenie prvého centra Aleksandera Barkova z posledného duelu, ktoré by však nemalo znamenať dlhodobú absenciu.
9. Edmonton Oilers (28-18-6; 62 bodov)Pred týždňom:13.
Januárová spanilá jazda vytiahla Edmonton nielen späť na postupové pozície, ale dokonca na druhé miesto vo vyrovnanej Pacifickej divízii. Oilers bodovali v ôsmich z deviatich januárových duelov a korunovali to sobotnou výhrou 8:3 nad rivalom z Calgary, pri ktorej si Leon Draisaitl pripísal štyri asistencie - v posledných piatich štartoch nazbieral 13 bodov a osamostatnil sa tak na čele produktivity NHL, kde má s 83 zápismi (29+54) štvorbodový náskok pred spoluhráčom Connorom McDavidom.

McDavidRittich203

10. Chicago Blackhawks (25-21-6; 56 bodov)Pred týždňom:12.
Chicago sa neplánuje vzdať, naďalej víťazí a približuje sa k postupovým pozíciám. Keď vyhralo šesť zo siedmich posledných zápasov, dostalo sa na tri body od Arizony na pozíciu druhej divokej karty v Západnej konferencii, navyše mu ostáva odohrať o dva zápasy viac. Február však bude pre Blackhawks ťažký: zo 14 duelov v tomto mesiaci ich 11 hrajú na štadiónoch súperov.
11. Toronto Maple Leafs (28-17-7; 63 bodov)Pred týždňom:16.
Torontu pauza výrazne pomohla. Pred ňou prehralo päť zápasov zo šiestich, po nej vybojovalo tri výhry v rade. Zaujímavé je, že Maple Leafs sa lepšie darí u súperov: z posledných ôsmich zápasov vonku majú sedem výhier a doma z rovnakého počtu stretnutí vyhrali len trikrát.
12. Dallas Stars (29-18-4; 62 bodov) Pred týždňom:10.
Kapitán Jamie Benn sa blíži k dvom významným métam: 800 zápasov (chýbajú mu štyri) a 300 gólov (päť) v NHL. To všetko v sezóne, ktorá je preňho individuálne najslabšia v celej kariére: ešte nikdy nemal priemer pod pol bodu na zápas a teraz má po 51 štartoch na konte 25 bodov. Dallas však po prestávke vyhral dva z troch zápasov a útočí na druhé miesto v Centrálnej divízii.
13. Colorado Avalanche (28-16-6; 62 bodov) Pred týždňom:9.
Colorado je tím, ktorý s v Centrálnej divízii drží na druhej pozícii. Darí sa mu to najmä vďaka trom výhram v rade pred prestávkou, po ktorej nestačilo na Philadelphiu. Mužstvo okolo ťahúňa Nathana MacKinnona potrebuje zlepšiť presilovky: v posledných deviatich zápasoch využilo len tri z 28 pokusov (10,7 percenta).
14. Philadelphia Flyers (28-17-7; 63 bodov)Pred týždňom: neboli v top 16
Keď Flyers vypadli z postupových miest, opäť sa prebrali. Pred pauzou vyhrali štyri zápasy z piatich a po pauze si poradili s Coloradom. Jakub Voráček bodoval v každom z posledných troch zápasov (2+1) a po 52 dueloch sa tak dostal na 40 bodov. Zaujímavé je, že tímu sa v presilovkách doma darí oveľa lepšie ako vonku - rozdiel v ich využití je okolo ôsmich percentuálnych bodov. A podobné je to aj s oslabeniami.

15. Carolina Hurricanes (30-19-3; 63 bodov)Pred týždňom: 11.
Hurricanes po pauze vyhrali jeden z dvoch zápasov, navyše až po nájazdoch. Pred prestávkou však triumfovali dvakrát v rade a držia sa na hranici postupových miest. Silnou stránkou Caroliny je držanie puku: jej percento SAT 54,6 je najvyššie v celej NHL. V úspešnosti streľby (7,5 percenta) je naopak piata od konca.
16. Calgary Flames (27-20-6; 60 bodov)Pred týždňom: 14.
Flames majú po pauze vyrovnanú bilanciu 1-1-1, ale pribúdajúci počet inkasovaných gólov je varujúci: v troch dueloch pred prestávkou ich dali osem a v troch po nej ich prišlo dvakrát toľko. Brankár David Rittich v poslednom období strieda dobré zápasy so slabšími: úspešnosť mu kolísala od 97,2 až po sobotných 78,6 percenta.
Z top 16 vypadli: New York Islanders