Povinné voľno? Pre trénerov a rozbehnuté tímy zlo

Po piatich dňoch je ťažké znovu sa rozbehnúť, opisoval kouč Vegas úskalia 'bye weeku'

Autor Michael Langr / NHL.com/cs

Hokejisti Washington Capitals mali našliapnuté na najvyššie priečky NHL. Od začiatku decembra vyhrali 14 z 18 zápasov, vydriapali sa na prvé miesto v Metropolitnej divízii a blížili sa na dostrel od absolútnych lídrov NHL Tampa Bay Lightning.

Lenže potom prišla dovolenka. A zdá sa, že po nej je všetko inak.

Povinné päťdňové voľno sa na dvojnásobnom držiteľovi Presidents' Trophy z posledných dvoch rokov nepriaznivo podpísalo. Tím z americkej metropoly vo štvrtok prehral po predĺžení na ľade New Jersey Devils a v piatok doma podľahol tímu Montreal Canadiens 2:3. Ani raz sa nedostal k 30 strelám na bránku, kapitán Alex Ovechkin si pripísal jedinú asistenciu a prvý gólman Braden Holtby má po pauze úspešnosť zákrokov 87,5 percenta (kým v 10 zápasoch predtým to bolo 91 percent).

"Herne nás prekonali. Boli bojovnejší. Skóre bolo také tesné len vďaka gólmanovi (Philippovi Grubauerovi) a mali sme šancu uhrať bod. Ale veľa našich chlapcov bolo ešte na dovolenke. Snažili sme sa to okabátiť a nebojovali sme," hneval sa Barry Trotz, tréner Capitals po zápase proti Montrealu.

Zdá sa, že na jeho tím doľahlo uspokojenie z predchádzajúcich výsledkov. K tomu ich dostalo práve povinné voľno zvané 'bye week', ktoré sa pre posledné tímy končí sobotnými zápasmi.

Ak je totiž mužstvo v laufe a ťahá víťaznú šnúru v situácii, keď sa zápasy striedajú rýchlo za sebou, hráči nemajú čas zvoľniť alebo príliš premýšľať v štýle: Máme nahrané. Ako keby sedeli v rýchlo idúcom vlaku a len ďalej prikladali pod kotol.

Lenže 'bye week' pre nich zrazu znamená zastávku na stanici. A po nej pocit, že znovu rozbehnúť túto lokomotívu bude pre nich podobne jednoduché, ako bolo pred tým len udržiavať rýchlosť.

Podobný problém možno riešia aj Vegas Golden Knights, tím, ktorý na tom pred prestávkou bol ešte lepšie ako Washington. Povinnú pauzu začal po 10 výhrach z posledných 11 štartov. Po nej prehral tri zo štyroch zápasov - naposledy v piatok na Floride, keď podľahol Panthers 3:4 po predĺžení.

"Dnes to bolo všetko o našich piatich dňoch voľna. Neboli sme dosť sústredení, nerobili sme tie správne veci," povzdychol si po zápase kouč hostí Gerard Gallant.

Niet divu, že tréneri 'bye week' väčšinou nevidia radi. Kým hráči, ktorí môžu počas voľna vyraziť s rodinou do Disneylandu, k moru alebo napríklad do hôr v coloradskom Aspene ako útočník Vegas Tomáš Nosek s priateľkou, si voľno užívajú, šéfovia striedačiek vidia úskalia: výpadok z laufu, stratu formy, koncentrácie, taktického povedomia... Skrátka zložité štartovanie vychladnutej mašiny.

"Myslím, že hráči to majú radi. Ale odo mňa to nečakajte," utrúsil Jeff Blashill, kouč Detroit Red Wings. "Určite vypadnete z rytmu. Musíme myslieť aj na to, že po tejto pauze máme len štyri zápasy, kým príde prestávka na All-Star Game. Takže sa treba rýchlo pripútať a sústrediť sa na tieto štyri duely," dodal.

"Je ľahké povedať, že tím je oddýchnutý a pripravený naskočiť, ale keď máte päť dní (voľna), je ťažké to rozbehnúť," povedal Gallant podľa denníka Vegas Sun. "Hráči sú profíci a do rutiny sa dostanú tým, že sú na ľade skoro každý deň. Občas dostanete deň voľna, ale štyri dni bez ľadu už máte len zriedka."

V podobnom duchu sa už v minulosti vyjadrili aj ďalší tréneri, vrátane pravdepodobne toho najuznávanejšieho - Mikea Babcocka z Toronto Maple Leafs. Ten dokonca upozornil na to, že 'bye week' je nebezpečný pre zdravie hráčov.

"Podľa mňa to nemá žiadny zmysel a pre hráčov je to zlé z hľadiska bezpečnosti. Kvôli pauze musíte zhustiť rozpis v inom období, potom máte viac zápasov v priebehu dvoch dní po sebe a podobne," povedal už minulý rok Babcock.

Existujú však aj tímy, ktorým povinné voľno môže pomôcť. Logicky ide hlavne o tie, ktoré mali problémy a potrebovali reštartovať. Panthers pred pauzou prehrali štyri z piatich zápasov a v piatok sa vrátili víťazne. St. Louis Blues stratili tri duely v rade, po šesťdňovej prestávke zrazu dvakrát vyhrali. Po piatich porážkach sa prebrali aj Devils, ktorí po 'bye weeku' vyhrali dva z troch zápasov.

Ideálnym prípadom sú potom tímy, ktoré mali víťaznú sériu pred aj po pauze. Povinné voľno nezastavilo Colorado Avalanche (celkovo osem výhier za sebou: päť pred prestávkou a tri po nej).

Takýchto prípadov však býva veľmi málo. Až bude komisár Gary Bettman a vedenie NHL prehodnocovať klady a zápory minulý rok zavedenej januárovej novinky, určite bude myslieť aj na toto.