borodasad

V sobotu sa skončili hneď tri série prvého kola play off. Postup oslavujú na Východe New York Rangers, ktorí porazili Montreal Canadiens v šiestom zápase 3:1 a rovnakým pomerom uspeli na ľade San Jose Sharks aj Edmonton Oilers v zostave s Andrejom Sekerom. Po výhre 4:3 v predĺžení proti Minnesota Wild sa radujú aj St. Louis Blues. Zatiaľ čo na Východe ešte dva postupujúce tímy nepoznáme, na Západe už je hotovo. V 2. kole sa stretnú Nashville so St. Louis a Anaheim si zahrá proti Edmontonu.

San Jose Sharks - Edmonton Oilers 1:3 (konečný stav série 2:4)
Postupom do play off po jedenástich rokoch sa to pre Edmonton Oilers neskončilo. Tím okolo najproduktívnejšieho hráča základnej časti Connora McDavida oslavuje skok do druhého kola Západnej konferencie. V šiestom zápase hostia vyhrali na ľade San Jose Sharks 3:1 a v ďalšom kole ich čakajú Anaheim Ducks.
Minuloročný finalista Stanley Cupu tak tento rok rýchlo skončil. Sharks v predchádzajúcom domácom zápase nastrieľali Oilers sedem gólov, ale tentoraz sa zmohli len na jediný a na začiatku druhej tretiny previedli v priebehu necelej minúty dve fatálne chyby.
Justin Braun nahadzoval od modrej čiary na bránku edmontonského Cama Talbota, ale puk zachytil obranca Adam Larsson a vyslal do brejku Leona Draisaitla. Rozbehnutého útočníka Oilers sa síce Braun snažil všemožne zastaviť, ale tiesnený Nemec napriek tomu dokázal Martina Jonesa prestreliť.
O 56 sekúnd neskôr to bolo pre domácich ešte horšie. Chris Tierney hľadal spätnou prihrávkou Paula Martina, tomu ale utiekol puk, ktorého sa zmocnil Anton Slepyshev a mal množstvo času, aby si premyslel zakončenie. Vybral si strelu zápästím a Jones druhýkrát kapituloval.
Sharks sa síce zúfalo vrhli do útoku, ale Talbota prekonal až v 53. minúte Patrick Marleau, ktorému naservíroval puk Logan Couture.
Všetka snaha domácich o vyrovnanie ale bola márna, v 57. minúte kapitán Sharks Joe Pavelski trafil hornú tyčku. Konečný stav na 1:3 pre hostí potom sekundu pred koncom stanovil do prázdnej bránky pri power play domácich McDavid. A radosť Oilers prepukla naplno.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 3:4 po predl. (konečný stav série 1:4)
Parádna akcia Vladimíra Sobotku v predĺžení a následné zakončenie Magnusa Paajarviho dostali St. Louis do druhého kola play off. Blues po výhre 4:3 vyradili Minnesotu v pomere 4:1 na zápasy a v druhom kole play off sa môžu tešiť na Nashville Predators.
Wild, druhý celok Západnej konferencie po základnej časti, končí ako druhý vyššie nasadený tím potom, ako Predators vyradili prvých Chicago Blackhawks v štyroch zápasoch.
Sobotka v Minnesote udrel vo chvíli, keď všetko hralo do kariet domácim. Wild sa vrátili do zápasu dvoma gólmi v tretej tretine a ich obrovský tlak pokračoval aj v predĺžení. Lenže z ojedinelej akcie sa presadil súper, keď český forvard zachytil puk pri pravom mantineli, šikovne sa vyhol dvom súperom a ideálne našiel voľného Paajarviho, ktorý zblízka trafil do horného rohu bránky Devana Dubnyka.
Ten čelil v celom zápase 27 strelám proti 37 pokusom svojho mužstva. Napriek tomu nakoniec odchádzal z ľadu ako porazený. Jake Allen si pripísal 34 zákrokov.
Blues vstúpili do zápasu lepšie, v prvej tretine išli za postupom aktívnym napádaním, dôrazom i dobrým pohybom. Po 11 minútach navyše viedli už 2:0, keď trafili Vladimir Tarasenko a Alexander Steen. Lenže minútu a pol pred prestávkou znížil po nechcenom a drobnom Sobotkovom teči obranca Ryan Suter a od druhej tretiny mala Minnesota viac z hry, hoci prišla o útočníka Erica Staala, ktorý po jednom z prienikov spadol hlavou na mantinel a musel byť odvezený do nemocnice.
V tretej tretine sa navyše presadil Paul Stastny a znovu dostal Blues do dvojgólového vedenia. Ale tlak Minnesoty ešte zosilnel a domáci sa dočkali vyrovnania, keď v rozmedzí piatich minút skórovali Mikko Koivu a Jason Zucker. Skvelo hral aj center Martin Hanzal, ktorý pri Staalovej absencii naskakoval na ľad takmer každé druhé striedanie a bolo ho dosť vidieť aj v predĺžení.
V nadstavenom čase Minnesota súpera takmer 10 minút prekonávala. Potom sa však z nenápadnej Sobotkovej akcie na druhej strane zrodil postupový gól.

New York Rangers - Montreal Canadiens 3:1 (konečný stav série 4:2)
Po troch rokoch sa história opakovala a New York Rangers rovnako ako v play off 2014 vyradili v šiestich zápasoch tím Montreal Canadiens. Vtedy im to zariadilo postup do finále Stanley Cupu, teraz sa radujú z posunu do druhého kola Východnej konferencie.
O kľúčové dva góly sobotného zápasu v Madison Square Garden sa pri výhre 3:1 postaral nórsky útočník Mats Zuccarello. Na súpera si ale Rangers ešte musia počkať, vzíde z dvojice Ottawa Senators - Boston Bruins.
Montrealská snaha o vyrovnanie stavu série pritom dostala silný impulz už v siedmej minúte, keď Alexander Radulov predviedol výbornú prácu za domácou bránkou a po jeho prihrávke sa strelou pod hornú tyčku presadil ďalší Rus v zostave Alexei Emelin.
Snaha Rangers sa odrazila na skóre v presilovke na začiatku druhej časti, keď výbornou kombináciou po prihrávke Miku Zibanejada zakončil strelou z pravého kruhu Zuccarello. Newyorský tím pritom dovtedy nepremenil žiadnu zo 14 presiloviek.
O víťazný gól zápasu sa dvadsaťdeväťročný nórsky útočník postaral v 34. minúte. Montrealská defenzíva sa sústredila na Kevina Hayesa, ten ale našiel Zuccarella, ktorý strieľal do odkrytej bránky Careyho Pricea.
Jeho náprotivok Henrik Lundqvist predviedol 27 zákrokov, kľúčový bol zásah proti šanci Tomáša Plekanca v 59. minúte stretnutia. Švédsky brankár víťazov inkasoval v šiestich dueloch jedenásť gólov. O záverečný zásah série sa ale postaral jeho spoluhráč Derek Stepan, ktorý pri power play hostí lobom cez celé ihrisko stanovil konečný stav v čase 59:42.