pastnrka rask 0609

Dráma tohtoročného Stanley Cupu vyvrcholila na maximum. Boston Bruins zvládli náročný zápas v Enterprise Center a vynútili si rozhodnutie série proti St. Louis Blues v siedmom dueli pred vlastnými fanúšikmi.

Tradične ich podržal gólman Tuukka Rask, ale pridali sa k nemu aj najväčšie hviezdy na čele s Davidom Pastrňákom, ktorý zaznamenal gól a asistenciu.
Aké sú celkové ponaučenia zo šiestej finálovej bitky?
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
1. Rask ukradol pozornosť
Všetky nádeje a túžby fanúšikov Bostonu pred šiestym finále smerovali do bránkoviska. Rask už veľakrát podržal svoje mužstvo vo chvíli, keď to čo najrýchlejšie potrebovalo. Zopakovalo sa to aj v nedeľu večer, keď si ukradol všetku pozornosť od soka Jordana Binningtona.
Fínsky gólman chytil 28 z 29 streleckých pokusov a bol prvou hviezdou zápasu. "On je ten dôvod, prečo vôbec sme v tejto pozícii," poďakoval brankárovi útočník Patrice Bergeron.
Samotný Rask tradične ostal skromný a nad vecou: "Išlo o tímový výkon, je to tak počas celého play off. Len niekedy sa duel vydarí viac, keď napríklad lepšie vidím puky, obrana funguje a nenechá súpera dorážať."

Rask lapačkou výborne zakročil proti Schennovi

2. Chvíľa pre Pastrňáka a spol.
Trvalo to dlho, ale zápas, v ktorom pre seba z hráčov v poli ukradla všetku pozornosť elitná formácia Bruins, prišiel v najlepšej možnej chvíli. Práve vtedy, keď fanúšikom hrozilo, že budú mať oči plné sĺz a sledovať oslavy v podaní St. Louis.
Pastrňák spolu so spoluhráčmi Bergeronom a Bradom Marchandom odohrali najlepšie finále. Hýrili aktivitou, na bránku Jordana Binningtona vyslali viac ako tretinu všetkých striel svojho tímu (11) a zaslúžene boli odmenení. Posledný z nich dal dôležitý úvodný gól zápasu, prvý v 55. minúte zvýšil na 4:1 krátko po tom, ako sa súper vďaka gólu Ryana O'Reillyho dostal na dostrel a hrozila ešte väčšia dráma.
"Vedeli sme, že to tu bude hlučné, fanúšikovia ich budú hnať dopredu a našťastie sa nám podarilo dať prvý gól," hodnotil Pastrňák. "V tejto fáze je jedno, kto sa presadí, hlavné je, že sme zápas dotiahli do víťazného konca."

Pastrňák zvýšil náskok po prihrávke Marchanda

3. Disciplína dobrá, ale...
Nefaulovať. Hráči Blues aj tentoraz zvládli jednoduchý pokyn kouča Craiga Berubea na jednotku - vylúčení boli len dvakrát - ale výsledok ich snaženia nebol stopercentný.
Dosiahli 50 percent, pretože Marchand v prvej tretine poslal do bránky úžasnú presilovkovú prihrávku Pastrňáka.
"Bol to veľký boj," priznal kapitán Alex Pietrangelo.
V tom ďalšom, ktorý sa hrá v stredu večer (štvrtok 2:00 SELČ, priamy prenos NHL.tv a Nova Sport 1) bude nutné zvládnuť aj druhú polovicu trénerových inštrukcií.
4. Mlčiace opory Blues. Až na dve
O elitnej formácii Bostonu sme už hovorili, tá sa prebrala. Jej úlohu spiacich obrov však v šiestom dueli prevzala prvá lajna Blues, ktorá bola po úspešnom období tentoraz v mínuse.
Vladimir Tarasenko, Brayden Schenn ani Jaden Schwartz nenašli cestu za chrbát výborného Raska, Pietrangelo negatívne zaujal tromi mínusmi za účasť na ľade pri strelených góloch. Takže tými, kto bol tentoraz oporami, boli napriek lacno vyzerajúcemu gólu v tretej tretine Binnington (27 zákrokov) a tradičný finálový strelec O'Reilly.
Ak chcú Berubeho zverenci v strede týždňa zdvihnúť nad hlavy Stanley Cup, musia ich opory zase nájsť správny rytmus.

O'Reilly skóroval a dosiahol rekord klubu

5. Rozobraná štvrtá formácia = problém
To trio sa počas play off dokázalo zaryť po kožu každému súperovi. Okrem strelených gólov najmä nepríjemnou fyzickou hrou plnou stretov.
Na šiesty duel však dostal stopku člen štvrtého útoku Ivan Barbashev, jeho miesto zaujal Samuel Blais a postrach St. Louis zrazu zmizol. "Tá ich štvrtá lajna (s Alexom Steenom a Oskarom Sundqvistom) spolu hrá už dlho. Všetci sú veľkí, rýchli a rozumejú si, takže určite bude výhoda, že sa to u nich musí rozhodiť," povedal pred zápasom Pastrňák.
Vystihol to dokonale. Jedna absencia hru výrazne narušila.