Blues vedia, že Bruins sa neoplatí nechať rozbehnúť

Päť ponaučení z prvého finále Stanley Cupu: Na prvý útok Blues a na štvrtý Bruins sa dá spoľahnúť, Binnington zvládol premiéru

Autor Lukáš Vrkoč @NHLsvk / NHL.com/sk

Wow, to bola teda jazda. Od druhej tretiny.

Boston Bruins v prvom finále Stanley Cupu naplno predviedli, v čom je ich sila. St. Louis Blues nepomohlo ani predĺženie bodovej série v podaní kanoniera Vladimira Tarasenka a dva zásahy elitnej formácie.

Musia premýšľať, ako hrať nabudúce. Mohlo by im pomôcť (ale nemuselo) päť ponaučení z úvodnej bitky o pohár.

1. Boston v tempe ukazuje obrovskú silu

Hráči Bruins mohli dokola opakovať, že desaťdňovú pauzu od posledného konferenčného finále kvitujú, ale štart finále z ich strany nebol bohvieaký. Teda aspoň v porovnaní s tým, čo zverenci Brucea Cassidyho predviedli od druhej tretiny.

V strednom dejstve prestrieľali súpera 20:3, spolu v záverečnou, keď prelomili zápas na svoju stranu, 30:12. To je paľba, ktorej sa proti rozohriatému tímu prakticky nedá odolať.

[Viac o téme: Boston predviedol obrat a vo finále vedie]

"Náš tím znova ukázal, že keď má problémy, dokáže prepnúť na ešte vyššiu rýchlosť," povedal po zápase spokojný tréner Cassidy. "Spôsob, akým sme sa vrátili do zápasu, bol skvelý."

2. Tradičný záskok na listine strelcov

Ani ďalší tromf Bostonu nie je niečím, čo by fanúšikovia ešte nevideli.

O prvej výhre de facto rozhodla štvrtá lajna. Sean Kuraly zaznamenal víťazný gól a k nemu aj asistenciu na gól obrancu Connora Cliftona a bodovali aj jej ostatní členovia - Noel Acciari a Joakim Nordstrom.

Cassidy nebol prekvapený: "Našli sme cestu k víťazstvu, to je hlavné. Mohli sme sa oprieť o hráčov z tretej a zo štvrtej formácie, to je veľmi dôležité. Sme tím, v ktorom má každý dôležitú úlohu."

Vedomie, že všetko závisí od elitnej formácie, z ktorej sa v závere do prázdnej bránky presadil aspoň Brad Marchand, musí byť pre šéfa lavičky nesmierne pozitívne.

3. Binnington dokázal svoju kvalitu

Keď idete do finále súťaže, s ktorou veľká väčšina tímu nemá skúsenosti, s nováčikom v bránke, nepochybne vo vás musí hlodať aspoň malý červíček neistoty.

Ale pre Blues je dobrým signálom, že Jordan Binnington svoju premiéru v najslávnejšom hokejovom divadle na svete zvládol, aj keď to nakoniec nepomohlo k výhre. Kanaďan zastavil 34 striel, čo je slušné penzum práce, a inkasoval tri góly.

"Keď sa im prvýkrát podarilo skórovať, chytili sa dostal nás pod tlak," smutne povedal brankár.

Neostáva nič iné, ako dodať, že Binnington mal veľmi malú šancu lapiť strely Cliftona a Kuralyho aj tečovanú strelu Charlieho McAvoya.

4. Dôležité presilovky? Áno, ale...

Bruins v play off doteraz priemerne využili každú tretiu presilovú hru. Ale v prvom finále to bola len jedna z piatich a ešte to dokázali dosť netradične, keď obranca McAvoy rýchlo zaviezol vyhodený puk späť do pásma a s pomocou teču brániaceho Alexa Pietrangela upratal puk do bránky. V tej chvíli bolo vyrovnané.

"Boli sme pomerne často vylučovaní, na tom musíme zapracovať," vyhlásil gólman Binnington, hoci tentoraz to nebol rozhodujúci faktor duelu. "Boston má presilovky silné, nesmieme mu ich ponúkať tak lacno."

Áno, nabudúce by Bruins mohli trestať fauly oveľa častejšie. Poľahčujúca okolnosť je, že David Pastrňák a spol. hrali dve početné výhody v úvodnej dvadsaťminútovke, keď ich prevádzková teplota ešte nebola optimálna. Od druhej tretiny sa už dostali na svoje zvyčajné percento využitia.

[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis ]

5. Prvý útok Blues znova udrel, ale bolo to málo

Keď Tarasenko na konci prvej minúty strednej časti zvýšil na 2:0 pre St. Louis, s jeho tímom to vyzeralo veľmi dobre. Navyše aj predĺžil svoju bodovú sériu už na sedem zápasov a spoločne s ním sa dovtedy darilo aj ostatným členom elitnej formácie Braydenovi Schennovi a Jadenovi Schwartzovi, ktorí sa tiež podieľali na vedení.

Lenže to bolo zo strany Blues všetko. Nikto ďalší sa k nim nepridal, aby v úvodnom finále zvýšil šance na víťazstvo. A v zvyšných 39 minútach už ani prvý formácia.

"Potom sme už nedokázali dobre forčekovať, dobre hrať ako celok, to sa nabudúce musí zmeniť," vyhlásil Schenn. Aspoň malou výhrou a povzbudením pred pokračovaním série je to, že elitná lajna Blues v počte gólov prekonala tú bostonskú.