Súhrn: Crosby rozhodol o triumfe nad Tampou

Penguins porazili Lightning s Erikom Černákom 4:2, Dallasu stačil jeden gól proti Buffalu

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Hokejisti Pittsburgh Penguins v stredu pred svojimi fanúšikmi porazili lídra ligy Tampa Bay Lightning 4:2. Víťazi sa mohli spoľahnúť na svoje opory, kapitán Sidney Crosby dal rozhodujúci gól a brankár Matt Murray si pripísal 33 úspešných zákrokov. Obranca Erik Černák v drese Lightning nebodoval. V ďalšom zápase skromného dvojzápasového menu si výhru vychutnali Dallas Stars, ktorí zdolali Buffalo Sabres 1:0.

Penguins využili skvelý úvod

Rozhodujúci gól padol v čase 8:21 a znamenal pre Pittsburgh náskok 3:0. Dominik Simon na ľavom kruhu zachytil rozohrávku Braydena Pointa spoza bránky, predložil puk pred bránku Crosbymu a kapitán Penguins s prehľadom zakončil do odkrytého miesta pri ľavej tyčke bránky Andreia Vasilevskiyho. Ten tak v úvode inkasoval trikrát z piatich striel.

Point chcel podľa svojich slov prihrať práve Černákovi, ale nevšimol si, že v priestore je Simon. Crosby tak dal svoj 300. gól v NHL pri plnom počte hráčov na ľade a túto métu pokoril ako tretí hráč Penguins v histórii po Mariovi Lemieuxovi (405) a Jaromírovi Jágrovi (320).

"Nepozrel som sa. Hodil som to tam naslepo a priamo jemu na hokejku. Urobil to dobre a Andrei Vasilevskiy bol bez šance," ľutoval chybu najlepší strelec Lightning v sezóne Point, ktorý hral 200. zápas v NHL.

Dvadsaťjedenročný Černák strávil na ľade PPG Paints Areny v Pittburghu takmer 19 minút, počas ktorých stihol rozdať šesť hitov a zablokovať dve strely. Po 29 odohraných dueloch v ročníku má na konte 7 asistencií.

Crosby pri skvelom úvode Pittsburghu, ktorý predtým prehral štyri z piatich duelov, nadviazal na góly Rileyho Sheahana a Phila Kessela. Pri druhom zásahu si pripísal druhú prihrávku Evgeni Malkin a dosiahol tak míľnik 600 asistencií v NHL.

Podarilo sa mu to ako štvrtému hráčovi Pittsburghu po Lemieuxovi (1033), Crosbym (741) a Jágrovi (640). Túto métu dosiahol aj ako štvrtý Rus v histórii NHL a pridal sa tak k Sergeiovi Fedorovovi (696), Sergeiovi Zubovovi (619)a Pavlovi Datsyukovi (604). Malkin to zo svojich krajanov dokázal najrýchlejšie, stačilo mu 834 zápasov.

V 27. minúte navyše zvýšil už na 4:0 obranca Kris Letang a bol to jeho 108. zásah v 730 dueloch za Pittsburgh. Vyrovnal tak klubový rekord v počte gólov obrancu. Pridal sa tak Paulovi Coffeymu, ktorý sa na toto číslo dostal po 331 dueloch za Penguins.

"Keď som vyrastal a sledoval som ho, nikdy by mi nenapadlo, že sa moje meno zaradí vedľa jeho. Je to neuveriteľné. Nemôžem tomu uveriť," vyhlásil Letang, ktorého Pittsburgh draftoval v roku 2005 v prvom kole na 62. mieste.

Gólman Matt Murray si pripísal 33 zákrokov a z 13 štartov po návrate po zranení v dolnej časti tela, ktoré ho pripravilo o deväť zápasov, vychytal 11. víťazstvo.

"Vedel som, že to pre nás bude veľmi dobrý test. Nie sú na špičke ligy náhodu a my sme odohrali slušný zápas a odviedli sme skvelú prácu," pochvaľoval si Murray súboj s lídrom NHL.

Čisté konto mu zobral až v 56. minúte J.T. Miller a Steven Stamkos ešte v presilovej hre skorigoval výsledok. V presilovke si pripísal prihrávku aj Nikita Kucherov a s 244 asistenciami dobehol Václava Prospala na šiestom mieste historického poradia Lightning.

Tampa Bay prehrala tretí z posledných piatich duelov. "Urobili sme tri chyby a po všetkých skončil puk v našej bránke." komentoval kouč Lightning Jon Cooper nevydarený štart zápasu. "Je ťažké doháňať takúto stratu. Chlapci nerezignovali, trochu sa z toho dostali, ale štvorgólové manko bolo príliš vysoké."

Nepriestreľný Bishop

Brankár Ben Bishop treťou nulou v sezóne pomohol k úspechu Dallasu proti Buffalu. Pri víťazstve 1:0 si pripísal 30 úspešných zákrokov a potvrdil, že sa proti Sabres sa mu v kariére darí. Z 12 vystúpení proti Buffalu má na konte 11 výhier a jednu porážku po predĺžení.

"Snáď to bude proti nim pokračovať. Nechcem o tom hovoriť. Zatiaľ je to dobré a musím zaklopať na drevo. Neviem, čím to je," povedal Bishop o svojej bilancii proti Sabres.

Jediný gól duelu v American Airlines Center strelil v čase 8:39 kapitán Stars Jamie Benn. Chybnú rozohrávku Zacha Bogosiana bekhendom od mantinelu do stredu k modrej čiare zachytil Taylor Fedun, ktorý uvoľnil najlepšieho strelca Dallasu. Benn pokoril Linusa Ullmarka medzi betóny a dal svoj 19. gól v sezóne.

Dallas hral svoj prvý zápas od 19. januára, pretože si okrem prestávky na 2019 Honda NHL All-Star Game užíval ešte päťdňové voľno. Nadviazal na domácu výhru nad Winnipeg Jets 4:2, pred ktorou štyrikrát za sebou prehral a nezískal ani jeden bod.

Buffalo nepotvrdilo utorkové víťazstvo na ľade Columbus Blue Jackets 5:4 a na dva úspechy v rade čaká už od 11. a 13. decembra. Ullmark nezabránil porážke 26 zákrokmi.

Marco Scandella síce v 45. minúte prekonal Bishopa strelou z ľavého kruhu, ale gól nebol uznaný kvôli tomu, že gólman Stars bol atakovaný Nathanom Beaulieuom. Výrok rozhodcov nezmenila ani kontrola videozáznamu, ktorý si vyžiadal tréner Sabres Phil Housley.