Pens-goal 6-11

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (konečný stav série 2:4)
Pittsburgh ako prvý klub po 19 rokoch oslavuje obhajobu Stanleyho pohára. Penguins prelomili kraľovanie domácich tímov vo finálovej sérii a víťazným gólom o tom v čase 58:25 rozhodol švédsky útočník Patric Hornqvist. Výsledok zavŕšil 14 sekúnd pred koncom pri power play do prázdnej bránky Carl Hagelin.

"Je to najdôležitejší gól, aký som kedy dal," povedal tesne po zápase v rozhovore pre CBC Hornqvist, ktorý trafil po sedemzápasovom pôste. Naposledy skóroval v rozhodujúcom siedmom dueli 2. kola proti celku Washington Capitals, následne vo finále Východnej konferencie proti tímu Ottawa Senators vynechal šesť zápasov kvôli zraneniu.
"Je to úžasný pocit. Veľa chlapcov nám hovorilo, že to nedokážeme, ale nám sa to podarilo. Budeme teraz v Pittsburghu pár dní oslavovať. Táto výhra o tomto tímu veľa vypovedá. Vybojovali sme to," tešil sa po zápase švédsky forvard, ktorého v roku 2005 draftoval Nashville, odkiaľ pred troma rokmi zamieril do Pittsburghu.
Druhým čistým kontom za sebou sa pod triumf podpísal brankár Matt Murray, ktorý si pripísal 27 úspešných zákrokov. Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off získal rovnako ako minulý rok kapitán Penguins Sidney Crosby.
Predators po štvrtkovej porážke na ľade Pittsburghu 0:6 siahli k jednej zmene v zostave. Vo štvrtom útoku nastúpil namiesto Harryho Zolnierczyka Cody McLeod. V obrane Nashvillu nechýbal obranca Ryan Ellis, ktorý z minulého zápasu už v 24. minúte odstúpil.
Opatrnejšia hra v úvodnom dejstve mnoho veľkých šancí neponúkla. Na začiatku bol aktívnejší Pittsburgh a zakončenie Chrisa Kunitza zblízka kryl betónom Pekka Rinne. Penguins sa ubránili pri treste Iana Colea a potom už mal v 19. minúte prvú veľkú možnosť domácich James Neal, ktorý ale Matta Murrayho neprekonal. Rinne si zase poradil s nebezpečnou strelou Hagelina.
Po 67 sekundách síce dokázal prekonať Murrayho, ale rozhodca Kevin Pollock predčasne prerušil hru, hoci po strele Filipa Forsberga gólmanovi Pittsburghu puk vypadol. Colton Sissons dorážal do prázdnej bránky už po odpískaní.
"Je to ťažké, ale taký je šport. Ten prináša ľudské zlyhania. Tak to niekedy chodí a my s tým bohužiaľ nemôžeme nič urobiť. Stáva sa to, som si istý, že je z toho sklamaný, ale nebol to žiadny úmysel," komentoval neuznaný gól kapitán Predators Mike Fisher.
Penguins sa ubránili aj v druhom oslabení pri pobyte Conora Shearyho na trestnej lavici. Bezgólový stav neprelomil ani Scott Wilson, po ktorého strele vyriešil Rinne situáciu aj s pomocou Mattiasa Ekholma. V 31. minúte ušiel Sissons, ale forhendový blafák Murray zlikvidoval.
Nashville siahal na vedenie, gólom však neskončila nebezpečná strela Filipa Forsberga. V polovici tretej tretiny po fauloch Olliho Maattu a Trevora Daleyho ustáli Penguins ďalšie dve oslabenia a ubránili sa aj 32 sekúnd pri hre troch proti piatim. Na Murrayho nestačil strelou z pravého kruhu Roman Josi a ani z dorážky Mike Fisher.
V 54. minúte pomohla hosťom po Sissonsovej strele tyčka.
A tak sa mohol radovať Pittsburgh po údere Hornqvista, ktorý pri ľavej tyčke zo záporného uhla trafil zo vzduchu puk odrazený po strele Justina Schultza od zadného mantinelu a o chrbát Rinneho otvoril skóre. Kouč Peter Laviolette sa ešte márne snažil gól odvrátiť revíziou na videu. Triumf Penguins spečatil svojím druhým gólom v tohtoročnom play off Hagelin.
Pittsburgh rovnako ako v rokoch 1991, 1992, 2009 a 2016 zavŕšil triumf na ľade súpera. Obhájiť Stanleyho pohár dokázal druhýkrát v klubovej histórii. Zopakovať triumf sa predtým naposledy podarilo Detroit Red Wings, ktorí oslavovali v rokoch 1997 a 1998.
Nashville svoju prvú účasť vo finále na zisk slávnej trofeje premeniť nedokázal. "Bolí to. Byť tak blízko, dva zápasy, 120 minút od toho, aby sme zdvihli Stanley Cup nad hlavu. Ale urobili sme veľa vecí dobre a bola to úžasná jazda celého tímu," dodal obranca Predators P.K. Subban.
Hrdina zápasu:Patric Hornqvist (PIT)
Švédsky útočník si schoval prvý finálový zásah na tú pravú chvíľu. Svojím piatym gólom v tohtoročnom play off zaistil Penguins 95 sekúnd pred koncom obhajobu Stanleyho pohára.