Voráček a spol. na hojdačke. Zastavia ju?

Flyers už v sezóne zažili série desiatich prehier aj šiestich víťazstiev. Čo o nich vypovedá viac?

Autor NHL.com/SK

Najprv prudko nadol, potom zasa prudko nahor. A čo teraz?

Hokejisti Philadelphia Flyers po sérii šiestich výhier v pondelok doma podľahli Los Angeles Kings 1:4 a zase sa budú rýchlo snažiť vrátiť na víťaznú vlnu. Neradi by totiž zopakovali podobný extrém, aký ich stretol v nedávnom období.

Pred čerstvo skončenou úspešnou sériou totiž klub z Pensylvánie naopak zažíval desaťzápasovú sériu prehier.

Aj výkon proti Kings však dáva nádej, že na Philadelphiu už v sezóne nespadne podobná deka.

"Vytvorili sme si veľa príležitostí, aby sme zápas vyhrali. Pokojne napríklad 2:1 po predĺžení alebo po nájazdoch. Ale taký zápas skrátka občas príde," komentoval kouč Flyers Dave Hakstol porážku jedenásteho tímu Východnej konferencie s tímom, ktorý atakuje čelo tabuľky Západu.

"Bol to vyrovnaný zápas. Oni nerobili žiadne chyby. Mali sme nejaké šance, hlavne v druhej tretine, ale nepremenili sme ďalšie presilovky. Myslím, že práve v nich sme si prehrali zápas," povedal ofenzívny líder Philadelphie Jakub Voráček.

Práve český forvard v 19. minúte v presilovej hre znížil na 1:2. Bol to jediný úspešný pokus Flyers proti Jonathanovi Quickovi, ktorý si pripísal 36 úspešných zákrokov.

Voráček sa strelecky presadil prvýkrát po desiatich zápasoch, ale napriek tomu mal na víťaznej sérii obrovský podiel. Z posledných siedmich duelov vyšiel bodovo naprázdno len raz a spolu nazbieral 11 bodov za gól a 10 asistencií.

Prínos jedného z hlavných ťahúňov Philadelphie dokazuje aj fakt, že sa už vyšplhal na tretie miesto produktivity celej ligy. Celkovo nazbieral 41 bodov za osem gólov a 33 prihrávok z 33 zápasov a pred ním je len duo Tampa Bay Lightning - hviezdni útočníci Nikita Kucherov (46 bodov) a Steven Stamkos (43).

Philadelphia, ktorá z uplynulých piatich sezón trikrát chýbala v bojoch o Stanley Cup a dvakrát vypadla v prvom kole, už konečne túži po lepšej sezóne.

Lenže po celkom sľubnom štarte zažila medzi 11. novembrom a 2. decembrom nepríjemné, priam kritické obdobie. Z čiernej série sa však dokázala otriasť a 4. decembra sa rozbehla výhrou na ľade Calgary Flames 5:2.

Flyers desiatimi prehrami za sebou vyrovnali nepríjemný klubový rekord zo sezón 2006-07 a 2007-08. Kým ročník 2006-07 bol pre Philadelphiu úplne spackaný, pretože vôbec nepostúpila do play off, v tom nasledujúcom sa z mizernej série otriasla a dokráčala až do finále Stanley Cupu. V ňom nakoniec prehrala s Pittsburgh Penguins 1:4 na zápasy.

A práve toto dávalo Voráčkovmu tímu nádej - že aj po takej biede sa dá dostať takmer až na vrchol.

Aj keď všetci hráči Flyers boli zo série porážok frustrovaní, mohli sa utešovať aspoň faktom, že počas nej uhrali päť bodov za porážky po predĺžení. Strácali dobre rozohrané duely, v ktorých predvádzali kvalitné výkony.

Potenciál mužstva naznačuje aj fakt, že Philadelphia vyšla v tejto sezóne bodovo naprázdno maximálne v dvoch zápasoch za sebou (čo sa zatiaľ stalo trikrát). Ak chce pre svojich fanúšikov pripraviť podobnú náplasť na mimoriadnu sériu prehier ako pred takmer 11 rokmi, tak sa už nesmie nič podobné zopakovať.