de

Úžasný príbeh nováčika ligy Vegas Golden Knights pokračuje. Tím z Nevady v mimoriadne dramatickom dueli série pretlačil Los Angeles Kings po druhom predĺžení 2:1 a v sérii sa ujal vedenia 2:0 na zápasy.

Philadelphia Flyers dokázali zareagovať na úvodný debakel 0:7 a v druhom zápase série pensylvánskeho derby na ľade Pittsburgh Penguins vyhrali 5:1. Winnipeg Jets na úvod série proti Minnesota Wild stopercentne využili výhodu domáceho prostredia a ovládli aj druhý duel.
Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings 2:1 po 2. predĺžení (stav série: 2:0)
Erik Haula ukončil maratónsky duel v čase 95:22, keď po skvelej prihrávke Jamesa Neala pretlačil puk medzi betóny gólmana Jonathana Quicka.
"Toto je najdôležitejší gól, aký som kedy strelil," pochvaľoval si Haula. "S Jamesom sme spolu odohrali veľa, na ľade má skvelý prehľad. Už keď som naberal rýchlosť, tak som vedel, že ma nájde prihrávkou."
Domáci vstúpili do duelu aktívnejšie a tešili sa z prvého gólu. V čase 14:47 sa Alex Tuch najrýchlejšie zorientoval po odraze od mantinelu a skóroval v presilovej hre.
Kings vyrovnali rovnako v početnej výhode, keď Paul LaDue vypálil od modrej čiary a strelil prvý gól Los Angeles v sérii.
Potom už sa oba celky sústredili na defenzívu a zápas sa dostal do predĺženia. Golden Knights boli za svoju sústavnú prevahu odmenení víťazný gólom, súpera prestrieľali 56:30, ale dlho narážali na výborne chytajúceho Jonathana Quicka. Jeho auru zrušil až Haula.
"Teraz sme šťastní, ale zároveň vieme, že nás čaká ešte veľa práce," upozornil fínsky reprezentant. "Určite ešte nemáme vyhraté."
Tomáš Tatar dvakrát vystrelil na bránku a pripísal si osem hitov.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 1:5 (stav série 1:1)
Do bránky Flyers sa opäť od začiatku postavil Brian Elliott, ktorý v stredajšom dueli za stravu 0:5 v 30. minúte prepustil miesto českému gólmanovi Petrovi Mrázkovi. Tridsaťtriročný Elliott tentoraz pochytal 34 z 35 striel Pittsburghu a bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu. Prekonal ho len Sean Couturier, ktorý prispel k úspechu tromi body za gól a dve asistencie.
"Keď človek dostane šancu od začiatku zápasu, chce sa odvďačiť za príležitosť. Hovoril som to celú sezónu. Je skvelé dostať šancu v play off a snažiť sa pomôcť tímu vytvoriť za ním múr," povedal Elliott.
Flyers sa dostali do vedenia v čase 19:23, keď obranca Shayne Gostisbegere v presilovej hre skóroval od modrej čiary cez tieniaceho Nolana Patricka. Po 225 minútach a 49 sekundách tak ukončil nepriestrelnosť gólmana Matta Murrayho.
Hneď po 47 sekundách druhého dejstva kapituloval znovu, keď po rýchlom protiútoku Philadelphie Couturierovo zakončenie zblízka vykryl hokejkou tak nešťastne, že obranca Kris Letang následne zrazil puk do vlastnej bránky.
Flyers sa vydaril aj vstup do záverečnej tretiny. Najprv sa presadil Travis Konecny, v 46. minúte potom Nolan Patrick svojím prvým gólom v play off zvýšil na 4:0. Na jeho zásahu sa podieľal aj český útočník Jakub Voráček. Patric Hornqvist síce 17 sekúnd pred koncom zobral Elliottovi čisté konto, ale posledné slovo mala Philadelphia a Andrew MacDonald zavŕšil výsledok pri hre Penguins bez brankára.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 4:1 (stav série 2:0).
Wild dokázali udržať bezgólový stav v Bell MTS Place do 29. minúty, keď Myers predviedol individuálnu akciu. Na modrej čiare sa dostal cez Jasona Zuckera a natlačil sa na pravý kruh do ideálnej streleckej pozície a strelou zápästím prekonal Devana Dubnyka. Bol to jediný gól, ktorý gólman Wild inkasoval v prvých dvoch tretinách z 27 striel. Ale ďalšiemu tlaku už odolať nedokázal.
V 48. minúte sa Paul Stastny presadil po prihrávke Dustina Byfugliena. Po 102 sekundách sa presadil Andrew Copp a potom fínsky kanonier Patrik Laine skóroval aj vo svojom druhom zápase v play off a zvýšil na 4:0.
"Snažíme sa hrať jednoducho a veľa strieľať na bránku. Vieme, že brankár to bude musieť vyrážať a snažíme sa chodiť pred neho. Dali sme z toho góly a musíme v tom pokračovať," uviedol Laine, ktorý sa presadil presnou strelou z pravého kruhu.
Gólman Winnipeg Connor Hellebuyck medzi 36. a 56. minútou celkovo 20 minút a 3 sekundy vôbec nemusel zasahovať a bol blízko k svojmu prvému čistému kontu v play off. Prišiel oň 45 sekúnd pred koncom. V presilovej hre ho prestrelil Zach Parise, keď s 13 gólmi predbehol Mariána Gáboríka na čele historickej tabuľky strelcov Wild v play off.
Podľa Elias Sports Bureau tímy, ktoré vyhrali prvé dva zápasy doma, dokázali z 88,7 percent postúpiť. Minnesota neuspela v druhých dueloch série play off už ôsmykrát za sebou a celkovo v nich dokázala z 13 prípadov vyhrať len dvakrát.
"Odpoveď na to je jednoduchá: Musíme štyrikrát vyhrať," nezaoberá sa štatistikami kouč Wild Bruce Boudreau. "Ale dnes musím oceniť hru súpera. Predviedol naozaj skvelý výkon. Vyhrával súboje a bol neustále na puku," dodal Boudreau.