Penguins zdolali Sharks, rozhodol Bonino

Víťazný vstup do finále Stanley Cupu majú za sebou hráči Pittsburgh Penguins, ktorí v úvodnom dueli na svojom ľade zdolali San Jose Sharks 3:2. Hosťom nepomohol ani zásah českého útočníka Tomáša Hertla.

Sharks totiž nedokázali nájsť odpoveď na trefu Nicka Bonina, ktorý sa presadil necelé tri minúty pred koncom základného hracieho času a rozhodol tak o úvodnom triumfe Penguins.

Pittsburgh sa stal vôbec prvým tímom Východnej konferencie, ktorý od roku 2006 vyhral úvodný duel finálovej série. Naposledy sa to podarilo celku Carolina Hurricanes.

"Bonino je skvelý hráč, platí to vo všetkých aspektoch hry. Má vysoké hokejové IQ, šikovné ruky aj odvahu, keď neváha padať do striel," ocenil Bonina tréner Pittsburghu Mike Sullivan.

Domáci vstúpili do zápasu výrazne lepšie, prvá tretina sa odohrávala výhradne v ich réžii. V 13. minúte otvoril skóre finálovej bitky Bryan Rust, o minútu neskôr sa presadil aj Connor Sheary a dostal Sharks do veľkých problémov.

San Jose chvíľu trvalo, než sa v prvom finálovom dueli klubovej histórie zorientovalo. Mužstvu z Kalifornie sa to podarilo až v druhej tretine, kedy dokázalo zrovnať krok.

Najprv v 24. minúte využil početnú výhodu Tomáš Hertl, ktorý dosiahol svoj šiesty zásah v tohtoročnom play off. V závere strednej časti sa presadil aj Patrick Marleau a zaistil tak San Jose vyrovnanie.

V treťom dejstve mali navrch domáci, dokumentuje to aj strelecká bilancia. Penguins prestrieľali Sharks 41:26, dlho však nedokázali nájsť recept na výborne chytajúceho Martina Jonesa.

Podarilo sa to až v čase 57:27 Nickovi Boninovi, ktorý prevzal prihrávku od Krisa Letanga a svojim štvrtým gólom v tohtoročnom play off rozhodol o veľmi dôležitom triumfe Penguins.

"Veľmi nám pomohli fanúšikovia," ocenil divákov v Consol Energy Center útočník Carl Hagelin. "Vytvorili nám skvelé prostredie a dodali nám množstvo energie."

Sharks sa v závere snažili ešte s výsledkom niečo urobiť, ale ani odvolanie gólmana Jonesa a nasadenie šiesteho hráča do poľa však vytúžený vyrovnávajúci gól neprinieslo.

"Oni sú veľmi rýchli, majú výborný tím. Nie je náhoda, že sú až vo finále," vyhlásil na adresu súpera obranca Brent Burns. "Ale to platí aj o nás. Toto je len začiatok."

Druhý zápas finálovej série je na programe v noci zo stredy na štvrtok, výhodu domáceho prostredia budú mať opäť Penguins.