Penguins vybojovali štvrtú výhru, Stanley Cup je ich

Je rozhodnuté! Novým majiteľom Stanley Cupu sú hráči Pittsburgh Penguins, ktorí zvíťazili na ľade San Jose Sharks 3:1 a finálovú sériu uzavreli triumfom 4:2 na zápasy.

Penguins dosiahli na Stanley Cup po dlhých siedmich rokoch, v klubovej histórii sa im ho podarilo už štvrtýkrát.

Hostia vstúpili do zápasu veľkým náporom, zatlačili Sharks do vlastného pásma a ostreľovali gólmana Martina Jonesa. Za svoju aktivitu boli odmenení v 9. minúte.

Na trestnej lavici pykal za podrazenie Dainius Zubrus, keď Justin Schultz posunul puk na modrú čiaru Brianovi Dumoulinovi, ktorého nepríliš dôrazná strela prvýkrát v zápase rozvlnila sieť. Jones pri inkasovanom góle rozhodne nemohol mať úplne čisté svedomie.

V úvode druhej tretiny mohol náskok Pittsburghu navýšiť Nick Bonino, ktorého ale po prihrávke Matta Cullena vo vyloženej príležitosti fantasticky vychytal brankár Jones.

Na druhej strane sa San Jose dočkalo v 27. minúte vyrovnania. Obranca Brent Burns šikovne podržal v strednom pásme puk, predložil mu približujúcemu sa Loganovi Coutureovi, ktorý pohotovou strelou zápästím prekonal gólmana Matta Murrayho.

Couture tak potvrdil pozíciu najproduktívnejšieho hráča v doterajšom priebehu play off a oslávil už svoj desiaty gól.

Radosť fanúšikov Sharks však trvala len 79 sekúnd. Penguins sa totiž ihneď vrhli do útoku, Sidney Crosby v útočnom pásme našiel obrancu Krisa Letanga, ktorý presnou strelou vrátil hosťom vedenie.

S bleskovou odpoveďou mohol prísť domáci kapitán Joe Pavelski, vo veľmi dobrej pozícii však nedokázal trafiť odkrytú bránku Penguins.

Na opačnom konci ľadovej plochy pohrdli stopercentnou šancou Chris Kunitz s Evegnim Malkinom, ktorí sa rútili na jediného obrancu San Jose, namiesto jednoduchého zakončenia však akciu zbytočne prekombinovali.

Sharks v tretej tretine vrhli všetky sily do útoku, proti výborne fungujúcej defenzíve Penguins sa im ale nedarilo presadiť. Za desať minút hry vystrelili na bránku Matta Murrayho len raz.

Definitívne rozhodnúť mohol päť minút pred koncom záverečnej časti Phil Kessel, vo výbornej pozícii ale fantasticky chytajúceho Jonesa prekonať nedokázal.

V samotnom závere pristúpili domáci k hre bez brankára, to využil Patric Hornqvist, ktorý prevzal puk od Sidneyho Crosbyho a strelou do odkrytej bránky podčiarkol triumf Penguins a zisk Stanley Cupu.