Pens rozobrali Preds a sú výhru od triumfu

Pittsburgh deklasoval Nashville 6:0, vo finále Stanley Cupu sa ujal vedenia 3:2 na zápasy

Autor NHL.com/sk / NHL.com

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 6:0 (stav série: 3:2)

Na absolútne jednoznačnú záležitosť sa zmenil piaty zápas finálovej série Stanley Cupu medzi Pittsburghom a Nashvillom. Penguins na svojom ľade rozobrali súpera 6:0 a od vysnívanej obhajoby ich delí jediná výhra.

Hlavnou hviezdou duelu sa stal domáci kapitán Sidney Crosby, ktorý zaznamenal tri asistencie. Elitný útočník nazbieral vo finálových dueloch spolu dvadsať bodov, čím v klubovom poradí prekonal legendárneho Maria Lemieuxa.

"Každý deň, na každom tréningu môžeme sledovať jeho vášeň pre hru," ocenil tréner Pittsburghu Mike Sullivan. "Dopredu ho neustále vedie túžba byť najlepším. Odohral fantastický zápas."

Penguins úžasne vyšiel vstup do duelu, už po 91 sekundách hry sa v presilovej hre od modrej čiary napriahol Justin Schultz a strelou príklepom prekonal gólmana Nashvillu Pekku Rinneho. O päť minút neskôr už Pittsburgh viedol o dva góly.

Chris Kunitz sa pohotovo zorientoval v útočnom pásme, predložil puk rozbehnutému Bryanovi Rustovi, ktorý neomylne zakončil. Len jedenásť sekúnd pred úvodnou sirénou potom pripojil tretí zásah Evgeni Malkin, ktorý trafil už desiatykrát v tohtoročnom play off.

Nashville sa v úvode druhej tretiny ani nestihol poriadne otriasť zo šoku a už inkasoval ďalšie góly. Po ďalšej krásnej prihrávke Crosbyho sa z ideálnej pozície presadil Conor Sheary.

Prihrávku si pripísal aj mladík Jake Guentzel, pre ktorého to bol už 21. bod v tomto play off. Guentzel tak vyrovnal nováčikovský rekord Dina Ciccarelliho a Villeho Leina.

Hostia, v ktorých bránke sa od úvodu strednej časti objavil náhradník Jusse Saros, pôsobili počas zvyšku duelu odovzdaným dojmom. Pittsburgh preto pridal ďalšie góly. Najprv udrel v čase 28:02 Phil Kessel, definitívnu podobu výsledku potom stanovil obranca Ron Hainsey.

"Ak hráme taký hokej, ako sa nám teraz podarilo, sme naozaj nebezpečným tímom," konštatoval tréner Penguins Mike Sullivan. "Verím, že toto víťazstvo nám dodá potrebné sebavedomie na zvyšok série."

V poslednej časti sa už duel len dohrával, hosťom navyše poriadne tiekli nervy. Hráči Predators zinkasovali dohromady 58 trestných minút, záver jednoznačného zápasu navyše okorenili dve bitky.

"Stále ale ostávame sebavedomí, budeme pripravení odpovedať," ubezpečil kouč Nashvillu Peter Laviolette. "Urobili sme množstvo chýb, za ktoré nás súper potrestal. Ale rýchlo sa z nich otrasieme."

Nashville navyše prišiel o svojho elitného obrancu Ryana Ellisa, ktorý musel pre bližšie nešpecifikované zranenie z duelu už v druhej tretine predčasne odstúpiť.

"Zatiaľ nemám žiadne podrobnosti ohľadne jeho stavu," uviedol Peter Laviolette. "Všetci dúfame, že bude na ďalší zápas pripravený, ale to ukáže až čas."

Dôležitou postavou duelu sa stal aj domáci gólman Matt Murray, ktorý pochytal všetkých 24 striel súpera a oslávil druhé čisté konto vo finále Stanley Cupu.

"Viem, že posledné dva zápasy z mojej strany neboli ideálne, ale som bojovník, vždy chcem vyhrať," vyhlásil Matt Murray. "Zároveň sa snažím nepozerať príliš dopredu. Zvládli sme jeden duel, ďalší nás čaká."

Pittsburgh tak od vysnívanej obhajoby Stanley Cupu delí už len jedno víťazstvo. Penguins majú navyše dva pokusy, aby ho vybojovali.

Hrdina zápasu: Sidney Crosby (PIT)

Ako správny kapitán pozdvihol vlajku, keď to bolo najviac treba. Pripísal si tri asistencie, na ľade bol úplne všade.

Ďalší zápas série: Nedeľa 20:00 (Pondelok 2:00 SELČ) v Nashville