Pavelec udržal pri debute čistý štít

Český brankár v prvom vystúpení v drese Rangers nedostal gól a pomohol k výhre v príprave nad Islanders 1:0 po predĺžení

Český brankár Ondřej Pavelec sa v premiére v drese New York Rangers ukázal v dobrom svetle. V pondelkovom prípravnom zápase v derby proti New York Islanders nastúpil na prvých 40 minút duelu, pripísal si 10 úspešných zákrokov a pomohol k víťazstvu 1:0 po predĺžení. Duel dochytal Brandon Halverson a kryl sedem striel. V čase 62:31 rozhodol obranca Neal Pionk.

Tridsaťročný Pavelec po skončení päťročnej zmluvy s Winnipeg Jets na 19,5 milióna dolárov podpísal s Rangers 1. júla ako nechránený voľný hráč ročný kontrakt na 1,3 milióna dolárov. Hneď na úvod ukázal, že môže byť kvalitnou posilou do tandemu s dlhoročnou švédskou oporou Henrikom Lundqvistom.

Pavelec minulý rok vo Winnipegu definitívne stratil pozíciu prvého brankára. Po návrate zo septembrového World Cupu síce 2. októbra vo svojom jedinom vystúpení v príprave udržal čisté konto proti Calgary pri výhre 4:0, ale o týždeň neskôr bol zaradený na listinu voľných hráčov a následne skončil na farme v Manitobe v nižšej AHL. V polovici januára sa vrátil do tímu Jets, odchytal osem zápasov v NHL, ale na začiatku marca mu predčasne ukončila sezónu operácia kolena.

Čistý štít udržal vo farbách Islanders aj slovenský gólman Jaroslav Halák, ktorý sa rovnako ako Pavelec postavil do bránkoviska na úvodné dve tretiny. Kryl celkovo 22 pokusov. Aj Halák chce hodiť za hlavu ročník, v ktorom skončil aj na farme v Bridgeporte. "Minulá sezóna bola zvláštna nielen pre mňa, ale pre mnohých hráčov. Je to pre každého nový začiatok. Minulý rok sme mali zlý vstup do sezóny, tento rok budeme chcieť od začiatku bodovať," povedal Halák na štarte kempu.

Ďalší český brankár Vítek Vaněček nastúpil vo farbách Washington Capitals na druhú polovicu zápasu na ľade New Jersey Devils, zo 17 striel inkasoval trikrát a nezabránil porážke 1:4. Jednotku Bradena Holtbyho striedal za nerozhodného stavu 1:1.

Vaněčka najskôr prekonali v druhej tretine Stefan Noesen a Kyle Palmieri, v 56. minúte zavŕšil výsledok osemnásťročný švajčiarsky útočník Nico Hischier. Jednotka tohtoročného draftu sa tak strelecky presadila hneď v prvom vystúpení za Devils.

Premiéru za celok Carolina Hurricanes si odkrútil aj český talent Martin Nečas, ktorého si klub z Raleighu vybral v prvom kole na 12. mieste. Pri víťazstve na ľade tímu Buffalo Sabres 3:2 po predĺžení strávil na ľade 14 minút a osem sekúnd. Pripísal si jeden plusový bod, keď nechýbal pri úvodnom zásahu Dereka Ryana v deviatej minúte.

Gólman David Rittich chytal za Calgary Flames druhú polovicu duelu na pôde Edmonton Oilers, pri porážke 2:5 dostal dva góly a pripísal si sedem úspešných zákrokov. Švéda Eddieho Lacka striedal za stavu 0:3, Mark Letestu svojím druhým gólom v zápase a Ryan Strome zvýšili v tretej tretine už na 5:0 pre domácich a Flames v závere skorigovali výsledok.

Namiesto pôvodne plánovaných deviatich duelov sa v pondelok hralo len osem. Súboj medzi celkami Arizona Coyotes a Los Angeles Kings organizátori už z denným predstihom zrušili, pretože v Gila River Arene bol po sobotnom koncerte zlý ľad.