Blues sa nikdy nevzdávajú

Päť ponaučení z druhého finále: Jedna dobrá tretina nestačí, strelcovi Gunnarssonovi sa vyplatila trpezlivosť

Autor Marek Burkert @nhlsvk / NHL.com/sk

Nie, toto finále nebude žiadna jednoznačná záležitosť. St. Louis Blues v noci na piatok vyhrali nad Boston Bruins 3:2 po predĺžení a stav súboja o Stanley Cup je tak vyrovnaný na 1:1. Aké ponaučenia z toho vyplývajú pred tretím duelom, ktorý sa bude hrať v Enterprise Center v noci na nedeľu (2:00 SELČ, vysiela Nova Sport)?

1. Jedna dobrá tretina nestačí

Aj v prvom finále hrali Blues solídne. Prvých dvadsať minút. A keď na druhý pokus dokázali výborný výkon rozprestrieť na dlhší časový úsek, mohli byť úspešní.

"Pri premiére proti Bruins sme hrali svoj hokej len na začiatku," súhlasil kouč Craig Berube. "Tentoraz sme boli dôslední celých 60 minút. Výborne sme držali puk v útočnom pásme. Všetko to vychádzalo z nášho neúnavného napádania a z vydarenej rozohrávky."

Aj keď rozuzlenie v nadstavenom čase sa do veľkej miery môže zdať ako otázka šťastia, St. Louis si za vyrovnaním jednoznačne išlo. Napríklad na hity bolo lepšie v pomere 50:31, na strely vyhralo 37:23.

V samotnom predĺžení vypálilo na gólmana Tuukku Raska štyri strely a protivníkovi nedovolilo oni jeden pokus.

"Tak to má byť. Rovnakým spôsobom musíme hrať aj nabudúce," povedal center víťazov Oskar Sundqvist.

2. Trpezlivosť a ešte raz trpezlivosť

To platí pre obe mužstvá, ale aj pre jednotlivcov. Obranca Blues Carl Gunnarsson sa mohol v závere tretej tretiny sťažovať na smolu, pretože strelil do tyčky. Ale zbytočne sa kvôli tomu netrápil. A bol to nakoniec on, kto rozhodol o výsledku.

V 64. minúte pri avizovanom vylúčení vystrelil od modrej a dal svoj prvý gól v play off.

"Nesmierne rád by som trafil už v tej prvej situácii v riadnom hracom čase, ale je to jedno, hlavne že sme to vybojovali aspoň v predĺžení," glosoval svoje veľké chvíle. "Hneď po zápase je to skvelý pocit."

Streliť slávny gól mu možno pomohlo aj Berubeho povzbudenie z kabíny. Kouč totiž bekovi pred predĺžením prišiel povedať, aby si z tej tyčky nič nerobil. A Gunnarsson mu pokojne odvetil, že sa nič nedeje. Že skrátka len potrebuje ešte jednu strelu.

Potom sa ukázalo, že to bolo naozaj prorocké slová.

3. Tarasenko nezastavuje

Nebol to zápas jediného hrdinu. Jedným z húfu vyzdvihovaných je nepochybne aj šikovný Rus Vladimir Tarasenko, ktorý v 15. minúte druhého duelu vyrovnal na 2:2 potom, ako Zdeno Chára zablokoval jeho prvý pokus.

Tarasenko tak predĺžil svoju skvostnú bilanciu: Skóroval už v štyroch dueloch po sebe. Momentálne ťahá sériu ôsmich zápasov v rade, v ktorých bodoval (v tomto časovom období si pripísal päť gólov a päť asistencií).

V produktivite play off sa tak vyšplhal už na 7. miesto (10+5) a čoskoro by sa mohol dostať ešte vyššie.

"Vďaka pozornému sledovaniu záznamov dobre viete, čoho sú opory protivníka schopné. Ale môžu sa proti vám aj presadiť," pripustil bostonský brankár Rask. "Tentoraz musíme priznať, že Blues boli skrátka lepší. Vleteli na nás, veľa nám toho nedovolili. Vôbec sme na ľade nemali priestor."

4. Pozor na Boston, neodpisujte ho

Možno sa na prvý pohľad zdá, že St. Louis v druhom dueli dominovali, ale na skóre to nie je až tak vidieť. Bruins v prvej tretine dokázali zužitkovať svoje šance. Pozor, stále sú veľmi nebezpeční.

Platí to predovšetkým o presilových hrách. Dokázali v nich dať gól už v šiestich zápasoch po sebe, v noci na piatok sa to podarilo Charliemu Coyleovi.

"Boli chvíle a situácie, keď sme boli úspešní. Ale celkovo sa Blues podarilo dostať sa nám pod kožu, boli oveľa efektívnejší," priznal obranca Brandon Carlo.

Na spomínané presilovky sa jeho výber naozaj môže spoľahnúť. Bruins v nich majú úspešnosť 31,7 percent a sú v nich lídrami celej NHL.

Len pre zaujímavosť: St. Louis má v tejto hernej situácii úspešnosť len 17,9 percenta, čo ich v play off zaraďuje až na 11. miesto.

[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis ]

5. Každá séria sa raz musí skončiť

V noci na piatok dospeli k záveru až dve dlhé série. Boston prehral prvýkrát po ôsmich víťazstvách. A St. Louis po trinástich finálových porážkach naopak prvýkrát uspelo.

"Nikdy sa nevzdávame. S prvým finále sme neboli veľmi spokojní, tak sme sa do toho teraz poriadne pustili," opisoval strelec víťazného gólu Gunnarsson.

Noc na piatok tak mala naozaj historický význam. Len si to predstavte: Blues sa počas svojej existencie štvrtýkrát dostali do finále, ale doteraz padli vo všetkých trinástich dueloch proti Bruins a Montreal Canadiens.

"Je skvelé sa týmto spôsobom zapísať do histórie," vyhlásil obranca Colton Parayko. "U nás v St. Louis to teraz bude poriadne divoké. Naši fanúšikovia sú počas celej sezóny výborní, takže som veľmi rád, že sa k nim séria vracia za vyrovnaného stavu. Keď budeme aj naďalej hrať takto dobre, môže to mať šťastný koniec. Hlavne aby sme sa príliš nerozbláznili. Musíme ostať pri tom, čo funguje."