Súhrn: Pastrňák vystrelil výhru Bruins, Chára opäť nehral

Súhrn piatkových zápasov NHL: Český kanonier v čase 59:48 rozhodol o víťazstve Bostonu na ľade Dallasu 3:2, slovenský obranca stále mimo hry

Autor NHL.com/sk

V piatkovom päťzápasovom programe NHL sa nepredstavil ani jeden slovenský hokejista. Boston Bruins znovu hrali bez kapitána Zdena Cháru, ktorý od 13. marca bojuje so zranením v hornej časti tela. David Pastrňák však zavŕšil ich dokonalý obrat na ľade Dallas Stars a v čase 59:48 rozhodol o triumfe.

St. Louis Blues sa výhrou nad Vancouver Canucks priblížili k druhej divokej karte na Západe. New Jersey Devils si poradili s Pittsburgh Penguins 4:3 po predĺžení. Po nadstavenom čase sa radovali aj Winnipeg Jets, ktorí vďaka víťazstvu nad Anaheim Ducks dosiahli 100 bodov v sezóne a vytvorili tak nový klubový rekord.

Dallas Stars - Boston Bruins 2:3

Pastrňák v závere zápasu vybojoval puk v rohu klziska, David Krejčí ho posunul na ľavý kruh Bradovi Marchandovi, ktorého strelu Kari Lehtonen ešte vyrazil, ale dorážku českého kanoniera už nezastavil. Pastrňák si tak pripísal 29. gól v sezóne a piaty víťazný.

"Je to pre nás skvelá výhra a parádny obrat v zápase vonku," pochvaľoval si Pastrňák, ktorý si polepšil na 72 bodov z 73 zápasov. Prekonal tak svoje maximum z minulej sezóny, keď nazbieral 70 bodov za 34 gólov a 36 asistencií v 75 dueloch.

Dallas, ktorý sa vrátil na vlastný ľad po šesťzápasovej sérii duelov na štadiónoch súperov, zaznamenal siedmu porážku po sebe. Výrazne si tým skomplikoval boj o play off a na 10. mieste Západnej konferencie stráca štyri body na druhú divokú kartu, ktorú držia Colorado Avalanche. Do konca základnej časti mu ostáva odohrať ešte osem zápasov.

Stars pritom viedli 2:0, keď najskôr v úvode zápasu trafil Esa Lindell a na konci druhého dejstva sa v oslabení presadil Jamie Benn. Ale v záverečnej časti úradovali Pastrňák s Marchandom.

Po 77 sekundách od druhej pauzy zariadili zníženie. Pastrňák sa v medzikruží skvele dostal cez dvoch spoluhráčov a práve Marchand, ktorý tienil pred Lehtonenom, jeho strelu jemne tečoval. Marchand potom v 50. minúte v prečíslení dvoch na jedného v oslabení prihral aj na vyrovnávací gól Tima Schallera a bol tak pri všetkých troch góloch svojho tímu.

St. Louis Blues - Vancouver Canucks 4:1

Blues potvrdili formu štvrtou výhrou v rade a šiestou z posledných siedmich zápasov. Na deviatej pozícii Západnej konferencii sa priblížili ku Coloradu, ktoré má o jeden bod viac.

Patrik Berglund zariadil výhru dvoma gólmi, keď sa presadil v 1. a v 25. minúte a postaral sa tak o vedenie 2:0. Gólom sa predviedol aj Vladimir Tarasenko, ktorá sa vrátil po dvojzápasovej absencii spôsobenej zranením v hornej časti tela. Ruský útočník na začiatku záverečného dejstva odpovedal na zníženie Sama Gagnera.

Útočník Dmitrij Jaškin v 58. minúte zblízka prekonal Andersa Nilssona po strele Coltona Parayka tečovanej Tagom Thompsonom i Vladimírom Sobotkom a zavŕšil výsledok na 4:1. Český rodák z Omska čakal na svoj šiesty gól od 6. februára, keď skóroval v domácom zápase pri porážke s Minnesota Wild 2:6.

Pittsburgh Penguins - New Jersey Devils 3:4 po predl.

Devils v zápase plnom obratov najskôr prehrávali, potom v druhom dejstve otočili stav na 3:1, ale v tretej tretine náskok stratili. Taylor Hall rozhodol o ich prvej výhre z posledných troch zápasov v čase 60:27 a v zápase si spolu pripísal tri body za gól a dve asistencie.

New Jersey na pozícií s druhou divokou kartou na postup do play off vo Východnej konferencii zvýšili svoj náskok na tri body pred deviatymi Florida Panthers, ktorí však odohrajú o dva zápasy viac.

Český útočník Dominik Simon sa vrátil do zostavy Penguins vrátil po šesťzápasovej absencii spôsobenej zranením v dolnej časti tela. Na ľade strávil päť minút a 39 sekúnd. Pavel Zacha v drese víťazov si pripísal jednu asistenciu, keď sa podieľal na góle Blakea Colemana, ktorý jednou rukou z bekhendu poslal puk medzi betóny gólmana Matta Murrayho.

Winnipeg Jets - Anaheim Ducks 3:2 po predl.

Winnipeg vďaka víťaznému gólu Kylea Connora v čase 63:16 dosiahol hranicu 100 bodov v sezóne a vytvoril tak nový klubový rekord. Doterajším maximom v histórii Atlanta Trashers/Jets bolo 99 bodov z ročníka 2014-15. Kanadský tím tak má pevnú pozíciu na druhom mieste Centrálnej divízie.

Porazení Ducks, ktorým kvôli prechladnutiu chýbal útočník Ryan Getzlaf, sa vďaka bodovému zisku posunuli na pozíciu s prvou divokou kartou v Západnej konferencii o bod pred Colorado.

V zostave Winnipegu sa objavil aj fínsky kanonier Patrik Laine, ktorý odstúpil v druhej tretine utorkového duelu proti Los Angeles (2:1 po predĺžení) potom, ako si zranil nohu pri blokovaní strely Aleca Martineza. Podľa pôvodných prognóz mal chýbať najmenej dva zápasy, ale absencia sa nekonala.

Devätnásťročný Laine strávil na ľade viac ako 18 minút, vyslal päť striel na bránku, ale v boji o Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca si nepolepšil. Stále má na konte 43 zásahov, teda o jeden menej ako Alex Ovechkin z Washington Capitals.

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 0:3

Canadiens ukončili štvorzápasovú sériu porážok a brankár Antti Niemi sa pod výhru podpísal 35 úspešnými zákrokmi. Pripísal si prvé čisté konto v sezóne aj premiérové v drese Montrealu. Celkovo to však bola už jeho 35. nula v kariére.

Artturi Lehkonen v 25. minúte dostal hostí do vedenia, Paul Byron a Brendan Gallagher potom skórovali do prázdnej bránky pri hre Sabres bez brankára.

Buffalo, ktoré je s 58 bodmi z 74 zápasov najhorším tímom ligy, si pripísalo tretiu porážku za sebou a vyhralo len jeden z posledných šiestich duelov.