Pánik viedol Chicago k výhre troma bodmi

Slovenský útočník strelil dva góly, pridal aj asistenciu a Chicago oslávilo piaty triumf v rade. Cehlárik debutoval v NHL a oslávil s Bostonom výhru

Autor NHL.com/CS / NHL.com

Richard Pánik viedol Chicago k výhre nad Edmontonom 5:1. Slovenský útočník strelil dva góly, pridal aj asistenciu a mal obrovský podiel na piatom víťazstve Chicaga v rade. Rodák z Martina sa zaslúžene stal prvou hviezdou zápasu. Marián Hossa vyšiel bodovo naprázdno.

Peter Cehlárik sa stal 13. Slovákom, ktorý v tejto sezóne nastúpil v NHL. Pri svojom debute odohral dvadsaťjedenročný útočník v dueli proti Vancouveru takmer 14 minút. Predstavil sa v česko-slovenskom útoku s Davidom Krejčím a Davidom Pastrňákom, ktorý vystrelil Bostonu výhru gólom na 4:3 a oslávil métu 100 bodov v NHL.

Boston Bruins - Vancouver Canucks 4:3

David Pastrňák pri rozhodujúcom okamihu zápasu ukázal svoje aktuálne sebavedomie, keď rozuzlil duel v čase 58:00. David Krejčí ho vysunul prihrávkou z vlastného obranného pásma na útočnú modrú čiaru, Pastrňák ju parádne prevzal, na ľavom kruhu sa rýchlou kľučkou zbavil brániaceho Christophera Taneva a prestrelil Ryana Millera.

Boston tak dokázal reagovať na vyrovnávací gól Markusa Granlunda z 55. minúty. "Vyrovnali, nešli do vedenia, takže to bolo stále päťdesiat na päťdesiat. Je úžasné, že nás to nepoložilo. Mali sme po inkasovanom góle niekoľko dobrých striedaní a spadlo nám to tam, čo je paráda," žiaril spokojnosťou Pastrňák.

So 47 bodmi z 50 zápasov je Pastrňák najproduktívnejším českým hráčom sezóny a s 25 gólmi sa delí o ôsme miesto v tabuľke strelcov. Vo svojej tretej sezóne v NHL má na konte z 147 duelov 50 gólov a rovnaký počet asistencií.

David Krejčí si v zápase pripísal dve prihrávky. V presilovej hre 38 sekúnd pred koncom prvej tretiny ideálne uvoľnil na pravom kruhu Franka Vatrana, ktorý otočil stav na 2:1 v prospech Bruins. Tí síce potom dvakrát náskok stratili, ale nový kouč Bostonu Bruce Cassidy oslávil výhru aj v druhom zápase potom, čo nahradil odvolaného Claudea Juliena.

Nashville Predators - Florida Panthers 4:7

Jaromír Jágr ukončil svoje päť zápasov trvajúce čakanie na gól v piatej minúte, keď ľahko tečoval strelu Keitha Yandleho od modrej čiary. Na ľade bol aj pri ďalších dvoch góloch Panthers. V polovici zápasu sledoval, ako Aleksander Barkov zvýšil už na 5:2 a v 43. minúte upravil Jonathan Huberdeau na 6:3. Jágr si ale ďalší bod nepripísal. Na métu 1900 tak môže zaútočiť v stredu v deň svojich 45. narodenín na ľade San Jose Sharks.

Florida vyhrala štvrtý z posledných piatich zápasov. "Je skvelé, že sa vrátili Huberdeau a Barkov. Keď sú v zostave, všetci sa cítia oveľa lepšie a môžu si plniť svoje vlastné úlohy," podotkol k prínosu predtým zranených opôr útočník Vincent Trocheck, ktorý sa na víťazstve podieľal dvoma gólmi.

Nashvillu nepomohol ani prvý hetrik v kariére Viktora Arvidssona, ktorý sa dostal s 18 gólmi na čelo tímovej tabuľky strelcov. "Nemali sme nasadenie a podali sme zlý výkon. Tak sa nedá vyhrať zápas," povedal tréner Predators Peter Laviolette.

Arizona Coyotes - Pittsburgh Penguins 4:3 po predl.

Martin Hanzal dokázal streliť dva góly v jednom zápase druhýkrát v sezóne. Pokým 1. decembra jeho výkon nezabránil porážke 3:4 s Los Angeles Kings, tentoraz sa mohol radovať z výhry. Dvoma dorážkami získal Coyotes náskok 3:1.

Najskôr Hanzal v čase 29:00 v presilovej hre otočil po strele Radima Vrbatu stav na 2:1 pre Arizonu. V 54. minúte opäť prekonal bekhendových zakončením pred bránkoviskom Marca-Andreho Fleuryho po strele Olivera Ekmana-Larssona.

Penguins ešte vyrovnali, keď sa v oslabení presadil svojím druhým gólom v stretnutí Josh Archibald a 15 sekúnd pred koncom tretej tretiny vynútil predĺženie Phil Kessel. V čase 64:38 ale zaistil víťazstvo Arizony Connor Murphy.

Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning 1:4

Ondřej Palát v 23. minúte zvýšil náskok Lightning už na 3:0. Do útočného pásma ho vysunul Brayden Point a český útočník prekonal Connora Hellebuycka strelou zápästím z ľavého kruhu. Asistenciu zaznamenal aj obranca Andrej Šustr.

Palát si pripísal ešte prihrávku 36 sekúnd pred koncom pri power play, keď po buly v strednom kruhu prenechal puk Victorovi Hedmanovi, ktorý trafil z polovice ihriska prázdnu bránku.

Tampa Bay tak vyhrala tretí z posledných štyroch zápasov a štvrtýkrát v rade bodovala. "Posledné dva týždne hráme dobre. Sme spokojní s našou obrannou hrou. V ofenzíve to ešte nie je ono, ale je to o tom, že sme začali premieňať šance. Tri body zo štyroch sú dobré," pochvaľoval útočník Jonathan Drouin zisk spoločne s piatkovou prehrou v Minnesote 1:2 po nájazdoch.

Philadelphia Flyers - San Jose Sharks 2:1 po predl.

Na víťazstve Flyers sa podieľal 23 úspešnými zákrokmi brankár Michal Neuvirth a pri prvom góle víťazov asistoval Jakub Voráček. V 47. minúte prenechal puk pri mantineli Andrewovi MacDonaldovi, ktorý ešte po prieniku Aarona Della neprekonal, ale z dorážky z medzikružia trafil Ivan Provorov.

Neuvirtha prekonal ako jediný v polovici tretej tretiny v presilovej hre strelou z ľavého kruhu Patrick Marleau. V čase 61:04 rozhodol Wayne Simmonds, ktorý obral o puk pred obrannou modrou čiarou Brenta Burnsa a z úniku blafákom do forhendu prekonal Della, ktorý nezabránil prehre 33 úspešnými zákrokmi.

"Dell chytal výborne. Predviedol niekoľko skvelých zákrokov a takmer chytil aj tú poslednú šancu. Ale našťastie to tam padlo a máme dva body," tešil sa Simmonds, ktorý ukončil sériu troch porážok Flyers.

Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks 1:5

Hviezdou zápasu sa stal slovenský útočník Richard Pánik, ktorý si pripísal tri body za dva góly a asistenciu. Najskôr v šiestej minúte vyrovnal na 1:1, keď mu nabil za pravý kruh Nick Schmaltz a Pánik strelou z prvej prestrelil Cama Talbota.

Ďalší gól mohol pridať v polovici úvodného dejstva, keď z dorážky síce neuspel, ale pripísal si asistenciu. Spoza bránky totiž skóroval o Talbota Patrick Kane a otočil stav. V 39. minúte pri presilovke upravil Pánik z dorážky na 4:1.

Na jediný gól Oilers asistoval Connor McDavid, ktorý sa s 61 body za 18 gólov a 41 asistencií z 56 zápasov posunul na čelo produktivity o bod pred Crosbyho. Andrej Sekera nebodoval v štvrtom dueli za sebou.

Ottawa Senators - New York Islanders 3:0

V bránke Senators žiaril Craig Anderson, ktorý ozdobil svoj prvý štart od 5. decembra 33 úspešnými zákrokmi a štvrtým čistým kontom v sezóne. Bol totiž po boku svojej ženy Nicholle, ktorá postupuje liečbu rakoviny hrtanu. Späť k tímu Senators sa Anderson pripojil 30. januára.

"Cítim sa skvelo, získali sme dva body. Bol to pre mňa vzrušujúci deň. Vrátil som sa do bránky a chcel som pomôcť svojim kamarátom," vyhlásil Anderson, ktorý vychytal čisté konto už druhýkrát v prvom zápase po návrate k týmu.

Prvýkrát sa od neho odpojil na konci októbra po zverejnení manželkinho ochorenia. A do bránky sa vtedy vrátil 30. októbra v dueli proti Edmontonu a výhru 2:0 vychytal 37 zákrokmi.

Dallas Stars - Carolina Hurricanes 5:2

Dvoma gólmi sa zaskvel vo svojom jubilejnom 600. zápase v NHL útočník Patrick Eaves a vytvoril svoje maximum s 21 gólmi za sezónu. Doteraz mal najviac 20 gólov zo svojej nováčikovskej sezóny 2005-06 v drese Ottawy.

Pri druhom zásahu večera v 38. minúte na 4:1 ho krásne bekhendom spoza bránky uvoľnil Radek Faksa. "Je príjemné, že to vyšlo práve dnes," pochvaľoval si Eaves vydarený večer. Stars sa radovali z výhry prvýkrát po sérii štyroch porážok.

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 2:1

Gólman Petr Mrázek nezabránil 37 úspešnými zákrokmi porážke Red Wings, ktorí nastúpili prvýkrát od piatkového úmrtia majiteľa klubu Mikea Ilitcha. Jeho pamiatku aktéri zápasu uctili minútou ticha.

Domácich dostal do vedenia v polovici úvodnej tretiny Boone Jenner, v 17. minúte síce vyrovnal v presilovej hre Thomas Vanek, ale v čase 31:27 rozhodol Cam Atkinson.

Tretej prehre Detroitu za sebou nezabránil Vanek, ktorý v poslednej sekunde trafil hornú tyčku. "V tretej tretine sme hrali naozaj výborne. Celkovo sa nám vonku darí dobre, ale neprinieslo to výsledok, ktorý sme si dneska želali," ľutoval Mrázek.

New York Rangers - Colorado Avalanche 4:2

Gólman Henrik Lundqvist sa stal 12. brankárom v histórii, ktorý vychytal 400 výhier v NHL. Tridsaťštyriročnému Švédovi sa to podarilo najrýchlejšie zo všetkých, keď mu na túto métu stačilo 727 zápasov. Podobne ako rekordér Martin Brodeur (New Jersey Devils) a Tony Esposito (Chicago) dokázala opora Rangers vychytať 400 výhier v jednom tíme.

"Som naozaj pyšný a vďačný za šancu. Tento klub pre mňa znamená strašne veľa a dal mi veľkú príležitosť. Som tu 12 rokov, počas ktorých som odchytal množstvo zápasov a nastupoval s množstvom skvelých spoluhráčov. Trošku si to dnes užijem a ráno sa vrhnem do ďalšej práce," povedal Lundqvist.

Montreal Canadiens - St. Louis Blues 2:4

Blues sa radovali zo štvrtej výhry za sebou a zariadil ju svojím prvým hetrikom v NHL Patrik Berglund. V štvrtej minúte švédsky útočník otvoril skóre, Canadiens potom dvakrát vyrovnali, ale Berglund 25 sekúnd pred koncom druhej tretiny získal St. Louis vedenie 3:2. Vydarený večer zakončil gólom do prázdnej bránky pri power play.

"Je to naozaj krásny pocit. Čakal som na to veľmi dlho. Je to o to krajšie, že sa vraciame domov do St. Louis so štyrmi výhrami z vonku s ťažkými súpermi," uviedol Berglund, ktorý odohral 611. zápas v NHL a celkovo má na konte 145 zásahov.

Tréner Mike Yeo, ktorý nahradil na pozícii hlavného kouča St. Louis 1. februára Kena Hitchcocka, priviedol tím k piatej výhre zo šiestich stretnutí.

Ďalšie sobotné výsledky:

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 1:3

Washington Capitals - Anaheim Ducks 6:4

Momenty večera:

1. Pastrňák žiari

David Pastrňák má parádnu formu a vďaka víťaznému gólu pri výhre Bostonu nad Vancouverom 4:3 si v posledných štyroch zápasoch polepšil na deväť bodov za päť gólov a štyri asistencie.

2. Lundqvistovo jubileum

Švéd Henrik Lundqvist vďaka úspechu Rangers proti Coloradu (4:2) vychytal svoje 400. víťazstvo v NHL. Stal sa ešte len 12. gólmanom v histórii a vôbec prvým Európanom, ktorý túto métu dosiahol.

3. Andersonov comeback opäť s nulou

Gólman Ottawy Craig Anderson sa vrátil do bránky prvýkrát od 5. decembra, pretože trávil čas so svojou ženou Nicholle počas jej boja s rakovinou. Aj druhýkrát v sezóne sa pri comebacku k tímu zaskvel nulou, tentoraz pomohol k víťazstvu nad Islanders 3:0.

Hviezdy večera:

1. Patrik Berglund (STL): 3 góly, 3 plusové body, 3 strely

2. Richard Pánik (CHI): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely

3. Martin Hanzal (ARI): 2 góly, 3 strely, 4 hity

Na čo sa tešiť:

Hrá sa šesť zápasov. David Pastrňák z Bostonu môže opäť potvrdiť svoju skvelú formu v domácom dueli proti Montrealu.