Súhrn: Pánik konečne trafil, Chicago rozobralo Ottawu

Utorkové zápasy: Pánik strelil prvý gól od 21. októbra, Blackhawks hladko porazili Senators 8:2

Autor NHL.com/sk

Richard Pánik čakal na gól dlhých 27 zápasov. Svoj dlhý pôst v utorok ukončil, keď mal na svedomí prvý zásah Chicaga Blackhawks pri jasnom triumfe na ľade Ottawa Senators a oslávil tak svoj 300. zápas v NHL. Medzi strelcov Blackhawks sa zapísal aj český obranca Jan Rutta a Patrick Kane zažiaril piatimi bodmi.

Pri výhre bol aj Marko Daňo, jeho Winnipeg Jets si poradili s domácimi Buffalom Sabres 7:4. Andrej Sekera sa po jednom vynechanom zápase vrátil do zostavy Edmonton Oilers, ktorí utrpeli siedmu porážku z posledných ôsmich zápasov, tentoraz pred fanúšikmi Nashville Predators.

Ottawa Senators - Chicago Blackhawks 2:8

Pánik sa postaral o prvý gól zápasu v 19. minúte z otočky z mezikružia po zblokovanej strele Michala Kempného. Vo svojom jubilejnom 300. dueli v NHL tak ukončil dlhý strelecký pôst. Na gól čakal od 21. októbra 27 zápasov. Pridal svoj šiesty zásah v sezóne a navyše má na konte aj desať asistencií.

Hlavnou postavou zápasu bol americký útočník Patrick Kane, ktorý si pripísal päť bodov za gól a štyri asistencie. Po jednej z nich aj 53 sekúnd pred koncom druhej tretiny trafil nováčik Jan Rutta, ktorý v presilovej hre zvýšil už na 6:2. Kane mu nabil na ľavý kruh a český bek zamieril nad lapačku Mikea Condona. Ďalší český nováčik David Kämpf, bol v 26. minúte pri góle na 2:0. Ten strelil po Kaneovej prihrávke Patrick Sharp.

Kane, víťaz Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča NHL zo sezóny 2015-16, zažil prvýkrát v kariére NHL päťbodový zápas. "Je to príjemný pocit. Predtým v sezóne sa nám tak veľmi nedarilo v presilovkách, ktoré nám dnes išli," uviedol Kane, ktorý bodoval pri všetkých štyroch využitých početných výhodách Blackhawks.

St. Louis Blues - Florida Panthers 4:7

Kľúčovú pasáž zápasu odštartoval Radim Vrbata, ktorý hral prvýkrát od 23. decembra a v 33. minúte vyrovnal na 3:3. Po spolupráci Connora Brickleyho a Vincenta Trochecka sa dostal pred Jakea Allena a zamieril presne nad lapačku do ľavého horného rohu.

Florida potom vďaka gólom Jonathana Huberdeaua v presilovej hre a Trochecka ešte v druhom dejstve zvýšila na 5:3 a definitívne zlomila vývoj na svoju stranu.

Trocheck prispel k výhre celkovo dvomi gólmi a jednou prihrávkou, Huberdeau a Aleksander Barkov si rovnako pripísali tri body za gól a dve asistencie.

Blues neodvrátili tretiu prehru za sebou, nepomohol ani gól Vladimira Tarasenka a asistencia Vladimíra Sobotku.

Tampa Bay Lightning - Carolina Hurricanes 5:4

Víťazstvo najlepšieho tímu ligy riadil predovšetkým útočník Tyler Johnson, ktorý zaznamenal svoj tretí hetrik v kariére v NHL. "Pri prvých dvoch góloch som mal šťastie, že som bol v správnom čase na správnom mieste a chlapci to dali dobre na bránu. Pri poslednom góle to bol trošku rýchlostný súboj a šťastie, že sa puk odrazil ku mne," okomentoval Johnson gól na 5:3 z 55. minúty po súboji s obrancom Noahom Hanifinom.

V drese víťazov si pripísal jednu prihrávku aj český útočník Ondřej Palát, ktorý asistoval v 50. minúte pri góle na 4:3 pre Tampu Bay. Postaral sa oň obranca Jake Dotchin.

Buffalo Sabres - Winnipeg Jets 4:7

Sabres pri návrate do domácej haly KeyBank Center, ktorá hostila majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov, prvýkrát od 22. decembra neuspeli a pripísali si siedmu prehru z posledných ôsmich zápasov. Kyle Connor pomohol k víťazstvu Jets tromi bodmi za dva góly a jednu prihrávku, Nikolaj Ehlers si pripísal dva góly.

Za Jets trafil aj fínsky talent Patrik Laine a dosiahol svoj 100. bod v NHL. Dvojka draftu z roku 2016 si polepšila na 55 gólov a 45 prihrávok zo 117 zápasov. Buffalu nestačili trojbodové predstavenia tria Jack Eichel (2+1), Ryan O'Reilly (1+2) a Kyle Okposo (0+3).

Marko Daňo odohral piaty zápas potom, ako sa 31. decembra po viac ako dvoch mesiacoch vrátil do zostavy Winnipegu. Za týchto päť duelov stihol dva góly, ktoré zatiaľ ostávajú jeho jediným bodovým príspevkom v aktuálnej sezóne.

Minnesota Wild - Calgary Flames 2:3 po predl.

Flames natiahli svoju najúspešnejšiu sériu úspechov v tejto sezóne na štyri víťazstvá a obranca Dougie Hamilton o tom rozhodol v čase 62:39. Calgary, ktoré nastúpilo tretíkrát v rade bez útočníka Jaromíra Jágra, tak nemuselo mrzieť, že v tretej tretine stratilo dvojgólový náskok.

Michael Ferland a Sean Monahan si v drese Calgary pripísali po góle a asistencii, Johnny Gaudreau asistoval na všetky tri góly. Brankár Mike Smith vychytal výhru 33 úspešnými zákrokmi. Marek Hrivík, ktorého Flames 4. januára povolali z farmy, stále nedostal šancu v zostave.

Výsledky ostatných utorkových zápasov:
Nashville Predators - Edmonton Oilers 2:1
Washington Capitals - Vancouver Canucks 3:1

Nashville vyhral nad Oilers už 11. vzájomný zápas za sebou. Craig Smith a Viktor Arvidsson o tom rozhodli gólmi v úvodnej tretine. Za Edmonton, ktorý čaká na úspech proti Predators od 18. marca 2014, len znížil v úvodu druhej časti Connor McDavid. Andrej Sekera odohral čas 15:35, raz vystrelil na bránku a zblokoval jednu strelu.

Capitals doma vyhrali desiaty duel za sebou, čo je najdlhšia séria v tejto sezóne v NHL. John Carlson a Lars Eller ešte v prvej tretine odpovedali na gól Daniela Sedina z ôsmej minúty a Evgeny Kuznetsov poistil výsledok.