Súhrn: Pánik pomohol Arizone poraziť Tampu

Súhrn pondelkových zápasov: Slovenský útočník pridal 30. bod v sezóne, Golden Knights si víťazstvom nad Avalanche zaistili postup do play off

Autor NHL.com/sk

Richard Pánik v pondelok pomohol Arizona Coyotes k cennej výhre, keď prihral na víťazný gól svojho tímu na ľade Tampa Bay Lightning. Hostia sa nakoniec radovali z výhry 4:1. Jaroslav Halák kryl chrbát Christopherovi Gibsonovi pri prehre New York Islanders 0:3 s Florida Panthers. Newyorský tím po porážke stratil aj teoretickú nádej na postup.

Vegas Golden Knights majú vo svojej nováčikovskej sezóne istotu postupu do vyraďovacích bojov. Pred svojimi fanúšikmi si poradili s Colorado Avalanche 4:1 a stali sa prvým novým tímom od sezóny 1967-68, ktorý sa dostal do play off.

Tampa Bay Lightning - Arizona Coyotes 1:4

Coyotes vybojovali cennú výhru, keď zvíťazili na ľade Lightning 4:1. Tampa Bay tak nevyužila možnosť vrátiť sa na čelo ligy. Síce sa udržala na prvom mieste Atlantickej divízie, ale má už len dvojbodový náskok pred Boston Bruins, ktorým ostáva odohrať o dva duely viac.

Pánik si pripísal svoj 30. bod v sezóne, keď v druhej tretine v presilovej hre pripravil víťazný gól na 2:0 pre Jakoba Chychruna. Dvadsaťsedemročný rodák z Martina bodoval v piatom z posledných šiestich zápasov.

Za Coyotes, ktorí už dávno stratili aj teoretickú šancu na postup, okrem Chychruna skórovali aj Trevor Murphy a Brendan Perlini. Osem sekúnd pred záverečnou sirénou sa presadil aj Clayton Keller, ktorý gólom do prázdnej bránky predĺžil svoju bodovú sériu na deväť zápasov. Jeho zásah bol už 23. v poradí a stal sa tak najlepším strelcom medzi nováčikmi v histórii Coyotes.

V drese domácich skóroval len hviezdny Nikita Kucherov, jeho zásah z tretej tretiny mal už poradové číslo 38. Tampa hrala bez kapitána Stevena Stamkosa, ktorý utrpel zranenie v dolnej časti tela. Jeho stav sa bude vyhodnocovať deň po dni. Tampa má v boji o Presidents' Trophy pre víťaza základnej časti 106 bodov zo 76 zápasov. Nashville Predators získali o bod viac a majú jeden zápas k dobru.

Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche 4:1

Golden Knights sa stali prvým novozaloženým klubom od sezóny 1967-68, ktorý sa hneď po svojom vstupe do súťaže dostal do play off. NHL od roku 1967 rozšírilo spolu šesť klubov a štyri z nich sa dostali do bojov o Stanley Cup. V prvej sezóne v NHL sa prebojovali do play off aj Edmonton Oilers a Hartford Whalers, ktorí však prestúpili zo súťaže World Hockey Association.

Jonathan Marchessault zariadil úspech proti Coloradu troma bodmi. Za víťazov trafili aj Alex Tuch, Shea Theodore a William Karlsson, ktorý strelil už 40. gól v sezóne. Tomáš Tatar nepremenil dva strelecké pokusy.

Brankár Marc-Andre Fleury si pripísal 28 úspešných zákrokov a so 403 výhrami sa vyrovnal na Grantovi Fuhrovi na 11. mieste historickej tabuľky. Kouč Gerard Gallant sa dočkal svojho 200. víťazstva v NHL.

New York Rangers - Washington Capitals 2:4

Český útočník Filip Chytil zaznamenal svoj prvý bod v NHL, keď v 45. minúte poslal skákajúci puk pred bránku voľnému Matsovi Zuccarellovi. Ten ho spracoval nohou a upravil na konečných 2:4.

Chytil bol povolaný z farmy spolu s ďalším forvardom Liasom Anderssonom. Ten v druhej tretine znížil na 1:4 a vo veku 19 rokov a 164 dní sa stal najmladším hráčom v histórii klubu, ktorý skóroval vo svojom premiérovom zápase v NHL. Prekonal Mikea Allisona, ktorý bol v októbri 1980 o deň starší.

Andersson s Chytilom bodovali ako prví teenageri v jednom dueli v drese Rangers od 18. decembra 1974, keď sa to podarilo Ronovi Greschnerovi a Daveovi Maloneymu.

Rangers už v deviatej minúte prehrávali 0:3 a gólmana Alexandara Georgieva, ktorý stihol len tri úspešné zákroky, vystriedal Ondřej Pavelec. Český gólman sa objavil v bránke prvýkrát od 9. februára, pretože bojoval so zranením kolena. Z 27 striel inkasoval len raz. Prekonal ho Evgeny Kuznetsov, ktorý v 17. minúte v oslabení zužitkoval prihrávku Aleca Chiassona Evgeny Kuznetsov.

V drese Capitals sa presadil aj Alex Ovechkin, ktorý strelil 45. gól v sezóne a upevnil si vedenie v tabuľke strelcov. Už deviatykrát v kariére nastrieľal 45 gólov a viac a vyrovnal sa tak rekordérom Mikeovi Bossymu a Wayneovi Gretzkymu. Pri úvodnom góle T.J. Oshieho asistoval aj Čech Jakub Jeřábek.

Nicklas Backstrom si vďaka dvoma asistenciám v drese Capitals vylepšil bilanciu na 791 bodov a prekonal Mikea Gartnera (789) na treťom mieste klubového poradia. Pred ním sú len Ovechkin (1118) a Slovák Peter Bondra (825).

New York Islanders - Florida Panthers 0:3

Panthers vyhrali štvrtý z posledných piatich zápasov a stiahli svoju stratu na deviatom mieste Východnej konferencie na jediný bod pred New Jersey Devils, ktorí sú na pozícii s druhou divokou kartou na postup do play off. Florida má navyše ešte jeden zápas k dobru.

Brankár James Reimer sa na zisku bodov podieľal štvrtým čistým kontom a celkovo 21. v kariére, ktorý si dokopy pripísal 32 úspešných zákrokov. Keith Yandle a Evgenii Dadonov zaznamenali gól a asistenciu.

Islanders, v ktorých bránke dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Christopher Gibson, vyhrali len dvakrát z uplynulých 16 zápasov a prišli aj o teoretickú nádej na play off, v ktorom budú chýbať druhýkrát za sebou. "Mali sme celkom dobrý vstup do sezóny, ale druhá polovica sa nám vôbec nevydarila," vyhlásil kapitán Islanders John Tavares.

Los Angeles Kings - Calgary Flames 3:0

Gólman Jonathan Quick sa podpísal pod víťazstvo Kings 23 úspešnými zákrokmi a pridal už piatu nulu v sezóne a celkovo 49. v kariére. Kapitán Anze Kopitar a Dion Phaneuf zaznamenali gól a asistenciu.

Flames nastúpili bez svojho najproduktívnejšieho hráča Johnnyho Gaudreaua, ktorý z rodinných dôvodov odletel domov. Po šiestej prehre v rade stratili aj teoretickú nádej na účasť v play off. Mikeovi Smithovi kryl chrbát Jon Gillies, ktorý sa presunul do prvého tímu z farmy v Stocktone z AHL namiesto českého gólmana Davida Ritticha.

Ostatní pondelkové výsledky:

Carolina Hurricanes - Ottawa Senators 4:1

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 4:2

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 2:3

Chicago Blackhawks - San Jose Sharks 3:4 po nájazdoch

Duel San Jose proti Chicagu dospel až do nájazdov, v ktorých Kevin Labanc rozhodol o triumfe Sharks. Český útočník Tomáš Hertl pomohol k víťazstvu svojím 21. gól v sezóne, keď v 56. minúte poslal do vedenia 3:2 a vyrovnal tak svoje osobné maximum.

Dvadsaťjedenročný útočník Warren Foegele ozdobil svoj debut v NHL gólom a asistenciou. Hurricanes si aj vďaka nemu udržali teoretickú nádej na postup do play off. Do šiestimi zápasmi do konca strácajú sedem bodov na New Jersey.

Detroit podľahol Montrealu 2:4 a bola to preňho už jedenásta porážka vonku za sebou a celkovo trinásta z posledných štrnástich duelov. Za Canadiens, ktorí vyhrali druhýkrát z uplynulých troch duelov, dvakrát trafil Brendan Gallagher.

Buffalo zastavilo domáci víťaznú sériu Toronta na 13 zápasoch a Maple Leafs v Air Canada Centre prehrali prvýkrát od 22. januára, keď nestačili na Colorado Avalanche (2:4). O úspechu Sabres Jack Eichel, ktorý v 50. minúte strelil svoj druhý gól v zápase.