20181223-sharks-coyotes-hertl-web

V posledný deň pred vianočnou pauzou sa v NHL odohralo osem zápasov. Zo slovenských hráčov v nich nastúpil len Richard Pánik, ktorý asistenciu prispel tímu Arizona Coyotes k víťazstvu nad San Jose Sharks 4:3 po samostatných nájazdoch. Za domácich strelil dva góly Tomáš Hertl, ale Sharks to nakoniec stačilo len na bod. Obranca Martin Marinčin opäť vypadol zo zostavy Toronta, ktoré rovnako po nájazdoch porazilo Detroit.

Arizona oslavovala aj vďaka Pánikovi
Coyotes zvládli druhý duel po sebe a ruku k dielu priložil aj Richard Pánik, ktorý v tretej tretine pripravil gól pre Conora Garlanda na 3:2. Slovenský útočník bodoval už v druhom dueli v rade, predtým naopak vyšiel v štyroch zápasoch naprázdno. Po 33 súbojoch tohto ročníka má na konte 13 bodov za 7 gólov a 6 asistencií.
O úspechu Arizony rozhodol útočník Alex Galchenyuk, ktorý ako jediný zo šiestich hráčov dokázal premeniť samostatný nájazd. Ozdobil tak svoj fantastický výkon, keďže predtým v riadnom hracom čase udrel dvakrát.
"Som tu na to, aby som tímu pomohol gólmi, je to moja práca," usmial sa Galchenyuk, ktorý ukončil sériu 16 zápasov bez streleného gólu. "Teraz sa mi strelecky veľmi nedarilo, ale veril som, že to príde."
San Jose nepomohol ani fantastický výkon Tomáša Hertla, ktorý strelil dva góly.
Najprv v čase 44:17 využil prihrávku Justina Brauna a vyrovnal stav duelu na 2:2, potom necelých osem minút pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal na 3:3.
"Zimná prestávka prichádza v pravej chvíli," uznal tréner Sharks Peter DeBoer, pretože jeho tím prehral trikrát za sebou. "Máme za sebou náročné obdobie, počas ktorého sme dosť cestovali. Cítim, že sa to na mužstve prejavuje."

Garland trafil po prihrávke Pánika

Boston bez Haláka padol v Caroline
Hráči Bostonu našli po troch víťazstvách v rade premožiteľa, keď prehrali na ľade Caroliny 3:5. Hurricanes uspeli po dvoch porážkach po sebe.
V drese Bruins, ktorých bránku namiesto Jaroslava Haláka tentoraz hájil Tuukka Rask, vyšli po dlhom čase úplne naprázdno útočníci David Pastrňák a David Krejčí. Naposledy sa im to stalo 4. decembra v zápase s Floridou, odvtedy sa v deviatich po sebe idúcich dueloch minimálne jeden z nich vždy zapísal do štatistík.
V nedeľu večer sa táto séria skončila. Carolina si pripísala cenný skalp aj vďaka dvom gólom vo vlastnom oslabení. O jeden sa postaral Sebastian Aho, o ten druhý Teuvo Teravainen.
Bruins síce po deviatich minútach hry viedli už o dva góly, keď trafili Ryan Donato a Steven Kampfer, ale domáci štyrmi gólmi skóre úplne otočili.
Hviezdami zápasu sa stali spomínaní Aho s Teravainenom, ktorí si obaja pripísali štyri body za dva góly a rovnaký počet asistencií.

Aho sa presadil v početnej nevýhode

Neuvirth podržal Philadelpiu
Hráči Flyers potvrdili zlepšenú formu, keď na ľade New York Rangers s výsledkom 3:2 po nájazdoch pridali tretiu výhru z posledných štyroch duelov.
Veľký podiel na úspechu Flyers mal brankár Michal Neuvirth, ktorý dokopy zaznamenal 29 úspešných zákrokov. Prekonať ho dokázali len Chris Kreider a Bo Nieves. Pre toho to bol úplne prvý gól v ročníku.
V drese hostí si navyše pripísal asistenciu aj jeho krajan Jakub Voráček, ktorý pomohol pripraviť presilovkový gól Waynea Simmondsa v druhej tretine.
Dramatický duel dospel až do nájazdov. V ich prvej sérii Voráček neuspel, ale v tej štvrtej už trafil a útočník Nolan Patrick potom vo štvrtej sérii vystrelil pre Flyers druhý bod.

Detroit potrápil Toronto
Maple Leafs potvrdili pozíciu druhého najlepšieho tímu Východnej konferencie, ale v súboji s Detroitom si tú výhru tentoraz museli poriadne vydrieť. Kanadský tím nakoniec zdolal húževnatého súpera 5:4 po predĺžení.
Zo zostavy víťazov po dvoch odohraných zápasoch znova vypadol obranca Martin Marinčin, v drese Red Wings sa strelecky presadil český bek Filip Hronek. Ten využil nepresnú rozohrávku domácich a strelou z prvého dotyku prepálil Garreta Sparksa. Detroit vďaka jeho gólu v čase 3:45 vyrovnal priebežný stav na 1:1.
Následne sa presadili aj Michael Rasmussen s Christofferom Ehnom a zdalo sa, že Red Wings smerujú k nečakanému úspechu. Ten Toronto odmietlo, dvoma bodmi sa o to postaral útočník Kasperi Kapanen. Ten najprv už po 27 sekundách hry otvoril skóre a v predĺžení ho aj uzavrel.
Morgan Reilly a John Tavares si pripísali dva body, Maple Leafs aj naďalej strácajú šesť bodov na konferenčného lídra Tampu Bay.

Kapanenov víťazný gól v predĺžení

Tretie víťazstvo Kings
Hráči najmladšieho tímu v lige z Vegas sa museli uspokojiť s jedným bodom, keď na domácom klzisku prehrali s Los Angeles 3:4 po predĺžení.
Víťazný gól hostí zaobstaral útočník Tyler Toffoli, v domácich farbách naopak skóre zápasu otvoril Tomáš Nosek. Český útočník trafil v čase 10:10 a bol to preňho štvrtý gól v sezóne.
"Sme vo veľkých problémoch, body nutne potrebujeme," upozornil kapitán Kings Anze Kopitar po tretej výhre svojho tímu za sebou. "Na prestávku tak môžeme ísť s lepšiu náladou."
Golden Knights v priebehu duelu dvakrát viedli, ale hostia vždy dokázali náskok súpera vymazať. Okrem Toffoliho trafili aj Jeff Carter, Michael Amadio a Alex Iafallo.
Brankár Calvin Petersen predviedol solídny výkon, pripísal si 22 úspešných zákrokov. Po Noskovi sa presadili aj Reilly Smith a Ryan Reaves.
"Nemôžeme byť spokojní, pretože sme v prvej polovici predĺženia dominovali," hneval sa kouč domácich Gerard Gallant. "Musíme sa výrazne zlepšiť."
Ostatné zápasy: Florida potvrdila formu, Dallas biedu
Columbus splnil úlohu favorita, keď presvedčivo zvíťazil na ľade New Jersey 3:0. Dvoma bodmi za gól a prihrávku sa blysol útočník Artemi Panarin, gólman Sergei Bobrovsky pochytal všetkých 39 striel domácich a pridal druhé čisté konto v sezóne.
Florida potvrdila dobrú aktuálnu formu, keď vyhrala na ľade Chicaga 6:3 a pripísala si štvrtý triumf z posledných piatich duelov. Útočník Jayce Hawryluk sa na ňom podieľal dvoma gólmi.
Dallas potvrdil, že sa mu v decembri vôbec nedarí. Doma podľahol New York Islanders 1:3, keď sa zásluhou Tylera Pitlicka síce ujal vedenia, ale hostia skóre otočili. Víťazný gól strelil Anders Lee