Súhrn: Pánik a Tatar pomohli k výhram dvoma bodmi

Obaja slovenskí útočníci skórovali, navyše pridali asistenciu a pomohli Arizone aj Montrealu zvíťaziť

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

V sobotnom programe dvanástich zápasov sa dostali medzi hviezdy aj dvaja Slováci. Richard Pánik ukončil svoju neúspešnú sériu ôsmich duelov bez bodu a prispel Arizone k triumfu gólom a asistenciou. Coyotes doma porazili Blues 6:1 a vyhrali tretí duel v rade. Rovnakú bilanciu mal aj Tomáš Tatar, ktorého gól a prihrávka pomohli Montrealu zdolať Rangers 5:2 a rodák z Ilavy tak štýlovo oslávil svoje 28. narodeniny.

Pánikov návrat medzi strelcov

Arizona Coyotes rozložili St. Louis Blues drvivým skóre 6:1 a k víťazstvu prispelo šesť rôznych strelcov. Dobre sa darilo aj Pánikovi, ktorý sa presadil prvýkrát od 11. novembra. Potom vyšiel v ôsmich dueloch naprázdno.

Domáci štyrikrát udreli v priebehu druhej tretiny. Pánik najprv v úvode prihral na gól Christiana Fischera na 3:1 a v závere druhého dejstva strelou zápästím zvýšil náskok už na 5:1. Bol to jeho piaty gól v sezóne a na záver bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu.

Tou prvou sa stal Clayton Keller, ktorý stihol gól a dve prihrávky. Darilo sa aj brankárovi Adinovi Hillovi, ktorý zvládol aj svoj druhý štart v bránke Coyotes. Obaja gólmani Antti Raanta a Darcy Kuemper totiž bojujú so zraneniami v dolnej časti tela.

Arizona vyhrala už tretí zápas v rade. V prvej tretine stratila forvarda Michaela Grabnera, ktorý odstúpil so zranením v dolnej časti tela. Rovnako na tom bol aj útočník Blues Robbi Fabbri, St. Louis navyše hralo aj bez Alexandera Steena a Alexa Pietrangela, ktorí utrpeli zranenia v dolnej časti tela.

Tatar skóroval aj asistoval

Canadiens si povedal 'dosť' a uťali sériu piatich porážok. Rangers naopak po úspešnom období a náprave veľmi zlého vstupu do nového ročníka stratili štvrtý z posledných piatich zápasov.

Tatar najprv v prvej tretine prihral na druhý gól Shea Webera v prvej tretine a pripísal si desiatu asistenciu v ročníku. Fínsky forvard Artturi Lehkonen pridal ďalšie dva zásahy v úvode druhej dvadsaťminútky a bolo to už 4:0.

Potom sa síce dvakrát dostali k slovu hostia, ale Tatar v polovici tretej časti spečatil výsledok svojím 11. gólom v sezóne. Za svoj výkon bol vyhlásený za tretiu hviezdu duelu.

"Samozrejme, že sa snažíte pomôcť tímu tým, že góly dávate, alebo im naopak zabraňujete," uviedol Weber. "Ale nech robíte pre tým čokoľvek, najdôležitejšia zo všetkého je výhra v zápase."

Bruins neubránili TD Garden

David Krejčí bol po tvrdom hite v predchádzajúcom zápase proti New York Islanders a stráte zubov podľa očakávaní späť v zostave Bruins. Bostonu to však nepomohlo na to, aby zlepšili ofenzívu. Tím s najlepšou obranou v lige sa v posledných siedmich zápasoch len raz strelil viac ako dva góly.

David Pastrňák si ešte musí počkať, kým zaokrúhli počet gólov v sezóne na 20. Tentoraz priložil ruku k dielu asistenciou pri góle, ktorým Ryan Donato v treťom dejstve vyrovnal na 2:2.

Za hostí trafili ešte Frans Nielsen a celkovo trojbodový Gustav Nyquist (1+2) a Red Wings sa mohli tešiť z prvého úspechu v základnej časti na ľade Bostonu od 14. októbra 2013, po ktorom museli pretrpieť deväť porážok vrátane tej s výsledkom 2:8 na začiatku sezóny.

"V poslednom čase to pre nás bolo ťažké miesto na boj o dva body," pripomenul skúsený gólman hostí Jimmy Howard, ktorý si pripísal 38 zákrokov. "Takže prísť sem a uhrať dva body, navyše už v riadnom hracom čase, to je pre nás obrovská vzpruha."

Flyers obrali Penguins

Pittsburgh v dueli dvakrát viedli. Už po 39 sekundách štrnásty raz v sezóne trafil Sidney Crosby a následne vyrovnal Travis Konecny. Riley Sheahan potom v druhej tretine vrátil 'Pens' vedenie, Claude Giroux po prihrávke Jakuba Voráčka zaistil stav 2:2.

V nástupe do tretej časti Dale Weise pri oslabení naklonil misky váh na stranu hostí a Voráček 22 sekúnd pred záverečnou sirénou do prázdnej bránky Penguins uzavrel zápas. Flyers sa radovali ešte len druhýkrát z posledných ôsmich duelov.

Weise trafil druhýkrát v sezóne, keď na trestnej lavici pykal Radko Gudas. Zaznamenal tak svoj úplne prvý gól v NHL v oslabení, hoci má na konte 461 zápasov.

Anthony Stolarz pochytal 30 striel Penguins a zaznamenal tak svoju prvú výhru v lige po takmer dvoch rokoch. Kuriózne je, že bol od začiatku sezóny už piatym gólmanom Flyers, ktorý nastúpil do zápasu v základnej zostave. Ďalšími boli Brian Elliott, Calvin Pickard, Michal Neuvirth a Alex Lyon.

"Na výhru vonku potrebujete dobrý výkon gólmana," poznamenal kouč Flyers Dave Hakstol. "A ten sme dnes mali. Náš brankár chytal excelentne," ocenil Hakstol Stolarzov výkon.

Štvrtá výhra pre Maple Leafs

Toronto naďalej valcuje súperov. Cenné víťazstvo na ľade Minnesota Wild 5:3 bolo pre favorita sezóny už štvrté v rade a ôsme z uplynulých 10 duelov. Maple Leafs sú tak len bod za najlepším tímom ligy, ktorým Tampa Bay Lightning. Domáci Wild naopak nebodovali tretí raz v rade.

Víťazný gól si pripísal Nazem Kadri, ktorý tri minúty a 20 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času poslal Toronto do vedenia 4:3 potom, ako skúsil šťastie z ostrého uhla a obranca domácich Nick Seeler pomohol puku dostať sa do siete.

Za víťazov dvakrát skóroval Zach Hyman, Tyler Ennis aj Auston Matthews. Frederik Andersen zaznamenal 38 zákrokov. Mitchell Marner sa dvoma asistenciami dotiahol na doteraz najlepšieho nahrávača ligy, ktorým je Mikko Rantanen z Colorado Avalanche. Obaja ich majú na konte 32.

Ostatné zápasy: Karlssonov návrat sa skončil debaklom, Dallas ako zvyčajne uspel vo Vancouveri, floridská bitka opäť pre Lightning

Švédsky bek Erik Karlsson sa prvýkrát po odchode z tímu Senators vrátil do Ottawy v drese San Jose. Túžbu uspieť demonštroval až desiatimi strelami medzi tyče, ale medzi strelcov sa nezapísal. Ešte v polovici zápasu bol stav 1:1, ale 'Sens' potom odskočili na 5:1 a vyhrali 6:2. Obranca Christián Jaroš mal na konte štyri hity.

Vancouver pred sobotným súbojom doma s Dallasom prehral sedem z posledných ôsmich zápasov. Canucks mali duel dobre rozohraný a v prvej tretine ich poslal do vedenia Bo Horvat, lenže v polovici tretej časti vyrovnal Jamie Benn a v čase 56:37 dokonal obrat Alexander Radulov.

Tampa Bay Lightning dobyli ľad blízkeho konkurenta Florida Panthers. O víťazstve 5:4 po predĺžení rozhodol Brayden Point, ktorý v presilovke v čase 63:12 strelil už devätnásty gól v sezóne. Nikita Kucherov pomohol k úspechu tromi bodmi (1+2). Erik Černák zablokoval šesť striel, čo bolo suverénne najviac zo zostavy Lightning.

Najlepší tím Západnej konferencie Nashville Predators zažehnali predchádzajúce dva neúspechy po sebe víťazstvom nad Chicago Blackhawks 5:2. Hostia prehrali tretíkrát po sebe predovšetkým kvôli nevydarenému vstupu do zápasu, keď už v čase 4:11 prehrávali 0:3.

Connor McDavid zariadil pre Edmonton Oilers vedenie na ľade Vegas Golden Knights po prvej tretine, v druhej však kontroval William Karlsson. V čase 45:50 Ryan Spooner zariadil tretiu výhru Oilers za sebou a hostia kvôli jeho zásahu prišli o výbornú sériu piatich výhier.

New York Islanders tesne porazili Columbus Blue Jackets 3:2, aj keď hostia mali v polovici zápasu na svojej strane dvojgólové vedenie. Anders Lee, Anthony Beauvillier a Casey Cizikas však zariadili obrat.

New Jersey sa síce podarilo ustrážiť ničivú ofenzívnu hrozbu menom Patrik Laine, ale stačilo to len na bod. Fínsky supertalent nebodoval, ale Jets si aj tak našli cestu k tretej výhre v posledných štyroch zápasoch.