Súhrn: Ovechkin znova trafil a predĺžil sériu

Ruský kanonier pomohol k úspechu Washingtonu nad Buffalom po nájazdoch, po súboji Montrealu s Ottawou sa tešil Tatar

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Stále žiadna veľká zmena. Hlavnou hviezdou sobotného programu NHL sa znova stal Alex Ovechkin, ktorý bodoval už v 14. dueli po sebe. V súboji Washingtonu s Buffalom najskôr vyrovnal a potom v nájazdoch rozhodol o triumfe 4:3. Montreal s Tomášom Tatarom tretíkrát v rade porazil Ottawu, v ktorej zostave sa po štyroch zápasoch medzi náhradníkmi objavil obranca Christián Jaroš. Ani jeden zo Slovákov nebodoval.

Ovechkinova rekordná séria

Kapitán Capitals Alex Ovechkin síce nedosiahol tretí hetrik v rade, ale 29. gólom v sezóne najlepší kanonier v súťaži v 34. minúte vyrovnal na 3:3 a v nájazdoch rozhodol zápas.

Ovechkin predĺžil svoju bodovú sériu na 14 zápasov, čo je jeho nové kariérne maximum. V posledných šiestich zápasoch dal 10 gólov a mohol sa stať prvým hráčom v histórii, ktorý by nastrieľal hetrik v troch dueloch za sebou.

"Dnes som mal celkom dobré šance. Bolo by pekné dať ďalší hetrik, ale nič sa nedá robiť," vyhlásil líder obhajcov Stanley Cupu, ktorí vyhrali 12 z posledných 14 zápasov.

Jeho český spoluhráč Jakub Vrána sa dočkal desiateho gólu v sezóne, keď v polovici prvej tretiny otočil stav na 2:1 pre Washington. Evgeny Kuznetsov mu nabil medzi kruhy a forvard nedal šancu brankárovi Carterovi Huttonovi. Ten si v zápase pripísal 35 úspešných zákrokov.

Jack Eichel za Sabres strelil dva góly a jednotka tohtoročného draftu Rasmus Dahlin prispela gólom a dvoma asistenciami.

Slovenský súboj pre Tatara

Montreal síce doma po dvoch tretinách prehrával s Ottawou 1:2, ale vďaka gólom Jesperiho Kotkaniemiho, Shea Webera, Paula Byrona a Jonathana Drouina sa nakoniec po výsledku 5:2 radoval z výhry. Kouč Claude Julien tak ako 18. tréner v histórii dosiahol métu 600 víťazstiev v NHL.

V zápase sa proti sebe postavili aj dvaja Slováci. Tomášovi Tatarovi na strane víťazov čelil obranca Christián Jaroš, ktorý sa objavil v zostave prvýkrát od 6. decembra. Ani jeden z nich nebodoval.

Obranca Senators po návrate do zostavy nazbieral tri strelecké pokusy, štyri hity a dva mínusové body v hodnotení účasti na ľade. Tatar nepremenil dve strely a nebodoval v treťom súboji v rade. Po 33 dueloch tejto sezóny má na konte 24 bodov za 12 gólov a rovnaký počet asistencií.

Canadiens vyhrali piaty z uplynulých šiestich duelov a porazili Senators tretíkrát za posledných 12 dní. Ottawa naopak prehrala päťkrát z posledných siedmich duelov.

Julien stihol 600 výhier v 1137 zápasoch, len štyria tréneri v histórii to dokázali rýchlejšie - Scotty Bowman (1002), Alain Vigneault (1105), Joel Quenneville (1114) a Mike Babcock (1119).

"Už som to hovoril a poviem to znova. Až budem sedieť v hojdacom kresle, možno budem spomínať na tieto veci. Teraz pre mňa tie čísla vôbec nie sú dôležité," uviedol Julien.

Barkov vystrieľal Panthers výhru

Floride sa podarilo ukončiť sériu štyroch porážok v rade, keď vďaka Aleksanderovi Barkovovi na vlastnom ľade zdolala Toronto 4:3 po predĺžení. Dvadsaťtriročný fínsky center v čase 63:24 rozhodol zápas a zavŕšil premiérový hetrik vo svojom 362 vystúpení v NHL.

Barkov najskôr štyri sekundy pred koncom úvodného dejstva v presilovej hre otvoril skóre. V 57. minúte získal Floride náskok 3:2, ale 100 sekúnd pred koncom Mitchell Marner svojím druhým gólom v dueli vynútil nadstavenie. Na Barkovov tretí gól v zápase už Maple Leafs nemali šancu odpovedať.

Avalanche opäť ťahala elitná formácia

Víťazstvo Colorada nad Dallasom 6:4 opäť zariadilo elitné útočné trio Mikko Rantanen, Nathan MacKinnon a Gabriel Landeskog. MacKinnon si pripísal gól a tri asistencie, Rantanen zaznamenal góly a prihrávku a Landeskog tiež skóroval dvakrát.

Dvadsaťdvaročný Rantanen si polepšil v čele produktivity na 56 bodov (15+41). To je v podaní krídelného útočníka za prvých 33 duelov najviac od sezóny 1995-96, keď ich Jaromír Jágr v drese Pittsburghu nazbieral 68. Český fenomén vtedy stanovil rekord pre krídla v NHL 87 asistenciami aj 149 bodmi.

Rittich žiaril

Brankár David Rittich predviedol v drese Calgary ďalší spoľahlivý výkon, keď pri svojom štrnástom štarte od začiatku sezóny vďaka 34 úspešným zákrokom vychytal desiatu výhru.

V Xcel Energy Center v St. Paul českého gólmana prekonal len v 33. minúte Jordan Greenway, ktorý vyrovnal na 1:1. Odpovedal na gól Flames z úvodnej časti. O ten sa postaral obranca Mark Giordano, ktorý v druhom zápase za sebou skóroval v oslabení.

V čase 48:45 rozhodol o siedmom víťazstve Calgary z posledných ôsmich duelov Matthew Tkachuk. V závere Rittich udržal výhru, keď si pri hre Wild šiestich proti štyrom poradil so šancami Ryana Sutera a Erica Staala.

"Je to dôležité víťazstvo. Je to ťažký súper, hlavne doma. V sezóne sme proti nim hrali dvakrát a bolo to 2:1 a 2:0. Museli sme bojovať o každú šancu. V tretej tretine sme boli trochu lepší ako oni, ale inak to bol vyrovnaný zápas," uviedol Tkachuk.

Ostatné zápasy: Barzal riadil výhru Islanders, Sprong rozhodol o víťazstve Anaheimu

Víťazstvo Islanders nad Detroitom 4:3 po nájazdoch zariadil Mathew Barzal, ktorý ako jediný premenil svoj pokus v rozstrele a v zápase si pripísal aj gól a asistenciu.

Pittsburgh zdolal Los Angeles 4:3 po predĺžení vďaka gólu Phila Kessela v čase 63:59. Brankár Matt Murray nastúpil po zranení prvýkrát od 17. novembra a k výhre prispel 38 úspešnými zákrokmi.

Anaheim oslavoval ôsme víťazstvo z posledných deviatich duelov, keď vďaka dvom gólom Daniela Spronga vyhral v Columbuse 2:1 po predĺžení. Brankár John Gibson prispel k triumfu 36 úspešnými zákrokmi a Ducks sa radovali tretíkrát po sebe.

Nashville sa vďaka výhre nad New Jersey 2:1 po nájazdoch vrátil na čelo Západnej konferencie pred Winnipeg Jets. V šiestej sérii duel rozuzlil Ryan Johansen a brankár Juuse Saros sa na treťom víťazstve Predators v rade podieľal 33 zákrokmi.

Philadelphia prehrala vo Vancouveri 1:5 a utrpela už štvrtú porážku v rade. Canucks naopak vyhrali štvrtý z posledných piatich duelov, Brock Boeser sa pod triumf podpísal gólom a asistenciou.