Ovi

Po sobotnom programe dvanástich zápasov sme opäť múdrejší v otázke účastníkov play off. Miestenku v bojoch o Stanley Cup si zaistili hráči New York Islanders a Philadelphia naopak prišla aj o teoretickú nádej. Kapitán Washingtonu Alexa Ovechkin má za sebou skvelý večer, pretože sa ôsmykrát v kariére dostal na métu 50 gólov v sezóne.

Ovechkin oslávil päťdesiatku
Útočník Alexa Ovechkin sa opäť dostal na métu 50 gólov v sezóne a jeho Washington porazil lídra NHL Tampu Bay na jej ľade 6:3.
Ruský superkanonier si pripísal jubilejný 50. zárez v čase 54:35, o chvíľu pripojil aj ďalší gól a korunoval tak suverénny triumf svojho mužstva.
"Vždy sa snažím nastrieľať čo najviac gólov. Veľké poďakovanie patrí spoluhráčom, od ktorých mám úžasný servis," upozornil Ovechkin.
Kapitán Washingtonu dosiahol míľnik 50 gólov v sezóne už ôsmykrát v kariére a stal sa tretím hráčom v histórii, ktorému sa to podarilo. V minulosti to zvládli aj Wayne Gretzky a Mike Bossy.
"Toto je len ďalší dôkaz, prečo je Alex najlepším strelcom v lige za posledných 10-15 rokov. Teraz to opäť potvrdil," vystrúhal protihráčovi poklonu líder Lightning Steven Stamkos.
Jeho tímu sa duel vôbec nevydaril. Washington nastrieľal v rozmedzí deviatich minút prvej tretiny tri góly a zamieril za cenným triumfom.
Skóre otvoril Nicklas Backstrom, po ňom sa dvakrát presadil aj T.J. Oshie. V čase 27:53 opäť skóroval Backstrom a o víťazovi už nebolo pochýb.
Domáci v ďalšom priebehu duelu už len skorigovali stav, keď sa presadili T.J. Oshie, Tyler Johnson a v presilovej hre aj Nikita Kucherov.
"Nehrali sme dostatočne dobre, aby sme si zaslúžili nejaké body," nevyhováral sa Stamkos. "Takýto výkon by ťažko stačil proti komukoľvek."

Ovechkin už ôsmykrát dosiahol métu 50 gólov

Sharks ukončili trápenie
Hráči San Jose nechali za sebou sériu siedmich porážok, v sobotu v domácom prostredí zdolali Vegas 4:3 po predĺžení a udržali sa na druhom mieste tabuľky Západnej konferencie.
Sharks v priebehu duelu dvakrát prehrávali, ale vždy sa dokázali vzchopiť. V treťom dejstve sa po góloch Evandera Kanea a Marca-Edouarda Vlasica dokonca dostali do vedenia, ktoré však na druhej strane zrušil obranca Shea Theodore.
K triumfu pomohol aj český útočník Tomáš Hertl, ktorý v čase 20:58 vyrovnal na 1:1 a pridal už 35. zásah v sezóne. To z neho robí druhého najlepšieho strelca kalifornského tímu.
Dramatický duel dospel až do predĺženia, ktoré už po 22 sekundách v presilovej hre ukončil obranca Brent Burns. Sharks si výhrou zaistili výhodu domáceho prostredia v prvom kole play off.

Burns vyslobodil Sharks víťazným gólom

Boston bez bodov
Bruins nevyužili príležitosť upevniť si postavenia na druhom mieste tabuľky Východnej konferencie. Na svojom ľade totiž podľahli Floride 1:4 a utrpeli druhý neúspech v posledných troch dueloch.
Bruins v súboji s tímom, ktorý už len dohráva ročník, doplatili na mizernú produktivitu. Strelecky sa presadil len Noel Acciari v čase 33:12.
V tej chvíli už domáci prehrávali o dva góly, v úvodnej časti totiž skórovali Riley Sheahan a Evgenii Dadonov.
"Každá porážka je veľmi frustrujúca," povedal brankár Tuukka Rask, ktorý predviedol len 19 úspešných zákrokov. "Z našej strany to nebol dobrý zápas, musíme sa z neho otriasť a nabudúce hrať úplne inak."
Triumf Panthers ešte zvýraznili ďalšími gólmi Troy Brouwer a Evgenii Dadonov, gólman Roberto Luongo pripojil 30 zákrokov.
Kapitán Zdeno Chára nazbieral v drese domácich viac ako 22 minút na ľade, tri strely a jeden mínusový bod v plus/mínus. Hviezdny David Pastrňák, ktorý v posledných štyroch dueloch oslnil piatimi gólmi a siedmimi asistenciami, vyšiel naprázdno.
Flyers stratili nádej
Aby si udržali šancu na postup do play off, potrebovali získať všetky body. To sa však hráčom Philadelphie nepodarilo, na ľade Caroliny padli 2:5 a ročník sa pre nich skončí už po základnej časti.
Veľkú zásluhu na tom mal brankár Petr Mrázek, ktorý si pripísal 30 úspešných zákrokov a položil tak základ úspechu Hurricanes.
"Do sezóny sme vstúpili zle a od toho sa to potom všetko odvíjalo," zhodnotil ďalší spackaný ročník kapitán Philadelphie Claude Giroux. "Každý rok je to ten istý príbeh. Už s tým musíme niečo urobiť."
Hostia pritom do zápasu vstúpili lepšie, v čase 12:05 otvoril skóre duelu práve Giroux. To však bolo zo strany Flyers na dlhý čas všetko.
Ďalšie góly strieľali domáci a boli dokonca tri v rade. Najprv Teuvo Teravainen vyrovnal v presilovej hre a Dougie Hamlton ešte do prvej sirény vyrovnal. V čase 51:57 zvýšil na 3:1 Justin Faulk, rovnako v početnej výhode.
"V defenzíve sme odviedli skvelú prácu," pochvaľoval si Mrázek. "Do bránenia sa zapojili aj útočníci a veľmi nám pomohli. Darilo sa nám dostávať puky z obranného pásma a tým sme si veľmi zjednodušili život."
Philadelphiu aspoň na chvíľu vrátil do hry Oskar Lindblom, ale v úplnom závere trafili do prázdnej bránky Jaccob Slavin a Brock McGinn, ktorí tak dokonali skazu Philadelphie.
"Play off bude bez nás, musíme sa s tým vyrovnať," uznal tréner Scott Gordon, ktorý 17. decembra nahradil Davea Hakstola. Flyers však do bojov o Stanley Cup nepriviedol. "Teraz musíme aspoň čo najlepšie dohrať základnú časť."

Mrázek výborne zastavil Sanheima

Ostatné zápasy: Islanders sú v play off, Chicago má len bod
Hráči New York Islanders splnili úlohu favorita, keď doma rozstrieľali Buffalo 5:1 a definitívne si poistili postup do play off. Útočník Anthony Beauvillier zažiaril dvoma gólmi a v úvodnej tretine navyše nepremenil trestné strieľanie.
Ottawa vybojovala cenný triumf, keď vo svojej aréne zdolala Toronto 4:2. V zápase sa proti sebe postavili dvaja slovenskí obrancovia. Christián Jaroš v drese víťazov zablokoval päť striel a Martin Marinčin mal na druhej strane dva mínusové body. Senators bodovo ťahal útočník Anthony Duclair, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Maple Leafs padli tretíkrát z posledných štyroch duelov a pred štartom play off nie sú vyslovene v pohode.
Montreal vybojoval dva nesmierne dôležité body v boji o play off, keď uspel vo Winnipegu 3:1. Canadiens sa mohli oprieť o výkon gólmana Careyho Pricea, ktorý predviedol 23 úspešných zákrokov a pustil za seba len strelu Mathieua Perreaulta.
Columbus demonštroval výbornú aktuálnu formu, keď vyhral v Nashville 5:2 a pripísal si štvrtý triumf za sebou. Ruský útočník Artemi Panarin zažiaril štyrmi asistenciami.
Stret Edmontonu s Anaheimom sa zmenil na jasnú záležitosť. Oilers doma vyfasovali debakel 1:5, člen elitnej formácie Rickard Rakell zažiaril čistým hetrikom.

Rakellov druhý hetrik v kariére

Tímy Vancouveru a Dallasu ponúkli obrovskú drámu. Zápas za stavu 2:2 dospel až do nájazdov, v ktorých ôsmej sérii rozhodol o výhre Canucks Marcus Granlund. V drese Stars zaznamenal jednu asistenciu český útočník Radek Faksa.
Hráči Chicaga utrpeli výraznú stratu, keď na ľade Los Angeles vybojovali len bod za prehru 2:3 po predĺžení. Víťazný gól Kings strelil obranca Drew Doughty.
Vyrovnaný duel medzi Devils a Blues dospel až do predĺženia, v ktorom len štyri sekundy pred koncom Vince Dunn rozhodol o druhom bode pre St. Louis. Za Devils mal jednu asistenciu Pavel Zacha.