O medaily si zahrá Kanada, Fínsko, Rusko a USA

Autor Michael Langr / NHL.com

Traja medailisti z posledných majstrovstiev sveta IIHF v Prahe si zahrajú o medaily aj tento rok. Obhajcov titulu Kanadu, strieborné Rusko a bronzové USA doplnia v tohtoročnom semifinále zatiaľ suverénni Fíni.

Česi nezvládli nájazdy s USA

Česká reprezentácia prehrala vo štvrťfinále majstrovstiev sveta IIHF v Moskve s Američanmi 1:2 po samostatných nájazdoch a na turnaji končí. Penaltový rozstrel rozhodol ako jediný úspešný exekútor Auston Matthews, za Česko sa nepresadili Lukáš Kašpar, Petr Koukal ani Tomáš Zohorna.

Výber trénera Vladimíra Vůjtka tak na výborne rozohranom šampionáte skončil po víťazstve v skupine A na celkovom piatom mieste. USA sa v sobotnom semifinále stretnú s Kanadou.

"Musíme to hodnotiť podľa štvrťfinále. Ale v podstate sme tu ani jeden zápas neprehrali bez bodu, mužstvo pracovalo lepšie, než sa čakalo," povedal v Českej televízii niekdajší kouč Slovenska Vůjtek, ktorý na lavičke českej reprezentácie končí.

Skóre štvrťfinálového duelu otvoril Tomáš Zohorna využitým trestným strieľaním v čase 15:23. Minútu a 27 sekúnd po prvej prestávke však vyrovnal Auston Matthews. Do konca tretej tretiny už gól nepadol a rozhodlo sa tak až v nadstavení.

Brankár Keith Kinkaid chytil 31 českých striel, Dominik Furch si na druhej strane pripísal 26 zákrokov.

Česko v predĺžení prežilo presilovku súpera 4 na 3, ale väčšie šance si nevypracovalo. V nájazdoch bol žolíkom osemnásťročný Matthews, ktorý sa presadil strelou po ľade medzi Furchovými betónmi. Kašparovi ani Koukalovi podobný kúsok nevyšiel.

Laine pomohol k výhre Fínska nad Dánskom

Hokejisti Fínska potvrdili úlohu favorita výhrou 5:1 nad Dánskom. V pokoji dokráčali do semifinále, v ktorom sa stretnú s domácim Ruskom.

Skóre otvoril v čase 14:29 Mikael Granlund, ktorý potrestal chybnú rozohrávku súpera a trafil k pravej tyčke. Minútu a 45 sekúnd po prestávke zvýšil Jarno Koskiranta, ale Dáni sa dostali späť do hry v čase 31:42, kedy Lars Eller využil nápor Dánska a znížil na 1:2.

Lenže potom znovu zaúradoval hviezdny talent Patrik Laine, ktorý sa presadil v čase 38:57 svojím siedmym gólom na turnaji po individuálnej akcii. Odvtedy si favorit vývoj duelu ustrážil, tým skôr, keď v čase 57:46 zvýšil Jussi Jokinen a 21 sekúnd po tom svojím druhým gólom v zápase upravil Granlund.

Kanada zničila Švédov

Hokejisti Kanady sa otriasli po porážke s Fínskom v poslednom zápase skupiny B a v štvrťfinále porazili Švédov 6:0. Zápas sa zlomil v druhej tretine, v ktorej dal obhajca minuloročného titulu z Prahy tri góly v rozmedzí šiestich minút a ôsmich sekúnd.

V prvej tretine Kanada škandinávskeho súpera jednoznačne prekonávala, z veľkej prevahy však vyťažila len jeden gól, ktorý dal v čase 18:39 Mark Scheifele. Paradoxne oveľa lepšie pre ňu dopadlo druhé dejstvo, v ktorom sa Švédi herne zlepšili.

Gólman Cam Talbot však ich šance pochytal a na druhej strane udrel v presilovke Matt Dumba, ktorý odštartoval následnú kanadskú kanonádu. Brad Marchand v čase 32:02 zvýšil na 3:0 a len o 11 sekúnd neskôr sa proti strnulým Švédom presadil aj Max Domi po parádnej prihrávke Sama Reinharta.

3. tretina už bola len o tom, koľko Kanada pridá gólov. Nakoniec boli dva po trefách Marka Stonea a Dericka Brassarda.

Rusko sa trápilo s Nemeckom

Nemecký outsider nečakane dlho trápil domáci výber, v zápase dokonca viedol, ale Rusi nakoniec duel otočili a prišli si pre výhru 4:1. V sobotnom semifinále sa tak stretnú s Fínskom.

Gólový účet otvoril v čase 4:45 Patrick Reimer presnou strelou cez obrancov, ktorou zaskočil Sergeia Bobrovskyho. Lenže v druhej tretine začal úradovať najproduktívnejší muž šampionátu Vadim Shipachyov: 40 sekúnd po prvej pauze vyrovnal, o necelých sedem minút neskôr si pripísal ďalší bod za asistenciu na zásah Yevgenia Dadonova a v čase 34:14 dal svoj druhý gól v zápase, čím dostal zbornú do vedenia 3:1.

Domáci tím potom nepustil súpera k žiadnej dráme a v pohode sa dostal do semifinále, ktoré si zahrá na treťom šampionáte za sebou. Od väčšieho prídelu zachránil Nemcov predovšetkým brankár Thomas Greiss. Toho prekonal už len Alex Ovechkin, ktorý pečatil skóre.