O juniorské zlato si zahrajú Fíni s Ruskom

Autor Michael Langr / NHL.com

Gólová kanonáda utíchla, zrážka semifinalistov priniesla dva tesné a veľmi podobné zápasy s minimom gólov. V oboch prípadoch v nich viedol mierny favorit a v oboch prípadoch ich dokázal súper v druhej tretine otočiť.

O zlato si tak na majstrovstvách sveta juniorov v Helsinkách zahrajú Fíni s Rusmi, dva celky, ktoré v semifinále zvíťazili 2:1. Fíni v pondelok poobede porazili svojho najväčšieho rivala Švédsko, zborná si večer poradila s možno najväčším favoritom turnaja, tímom USA.

"Bol to tesný zápas, ale myslím, že sme si zaslúžili vyhrať," povedal na stránkach IIHF.com fínsky brankár Kaapo Kahkonen po víťazstve nad škandinávskym súperom. So spoluhráčmi môže v utorkovom finále na domácom ľade nadviazať na zlato svojich predchodcov z roku 2014.

Švédsko si rovnako ako pred rokom zahrá duel o bronz. Tentoraz ho v ňom namiesto Slovenska, ktoré minulý rok medaily vyhralo, čakajú Američania. Tí skončili na Rusku tretíkrát za sebou, na rozdiel od minulého MS to tento rok bolo len o stupienok vyššie.

Fínsko - Švédsko 2:1

Zápas severských rivalov bol stretnutím drvivej ofenzívy domácich so žulovou obranou Švédov. Tí dostali v piatich predchádzajúcich zápasoch na turnaji len päť gólov a vo štvrťfinále zmietli Slovensko 6:0, kým Fíni nastrieľali 29 gólov a do semifinále vleteli vďaka výhre 6:5 nad Kanadou.

Najväčšiu fínsku hrozbu - prvý útok s famóznym Jesse Puljujarvim, Sebastianom Ahom a Patrikom Laineom - sa defenzíve žlto-modrých podarilo zastaviť. Švédi povolili súperovi skórovať len dvakrát, čo proti doterajšiemu fínskemu priemeru takmer šiestich gólov na zápas značí veľký úspech. Navyše v semifinále viedli, keď v čase 10:17 trafil Rasmus Asplund, a v prvej tretine boli lepším tímom.

Ani to však na domáci výber nestačilo. Dve presilovky po druhej prestávke dostali Fínov do hry a Roope Hintz s Anttim Kalapudasom sa v rozmedzí dvoch minút v polovici duelu postarali o obrat. Pri oboch góloch asistovali dvojbodoví Mikko Rantanen a Kasperi Kapanen. Brankár Kahkonen si pripísal 21 zákrokov, jeho náprotivok Linus Soderstrom zastavil ešte o päť striel viac.

Finále: 19:30 SEČ Fínsko - Rusko

"Tento tím je moja druhá rodina. Pustiť dva góly v takomto zápase je sklamanie," uviedol švédsky gólman podľa IIHF.com.

Jeho mančaft sa v druhej tretine dostal do situácie, ktorú na tomto šampionáte nezažil – prvýkrát na ňom prehrával. A bolo cítiť, že si proti rozbehnutým a takticky vyspelým Fínom v takomto prípade nevedel rady. Ani v závere si Švédsko nevytvorilo žiadny veľký tlak a domáci si tesné vedenie spoľahlivo ustrážili.

"Bol to náš najlepší zápas na turnaji," uviedol Rantanen, ktorý si v prvých piatich zápasoch turnaja pripísal len dva body a v semifinále tak svoj účet zdvojnásobil.

Supertalent Auston Matthews, ktorý sa podľa väčšiny prognóz má stať jednotkou tohtoročného draftu NHL, mal spolu s ostrieľaným koučom Ronom Wilsonom doviesť silný ročník Američanov na vrchol a do USA po troch rokoch vrátiť juniorské zlato. Osemnásťročný útočník nastrieľal v štvrťfinále českému výberu hattrick, v semifinále sa však presadiť nedokázal.

Nečakaným hrdinom zápasu bol Ilya Samsonov. Pôvodne náhradný ruský brankár chytal na tomto šampionáte len druhýkrát, ale ako bájny Samson ustál veľký tlak protivníka, zlikvidoval 26 z 27 amerických striel a s úspešnosťou 96,3 percenta bol najväčšou oporou zbornej.

Tá sa do semifinále dostala s veľkými problémami, proti dánskym outsiderom otáčala štvrťfinále na poslednú chvíľu a nakoniec ho rozhodla v predĺžení. Aj s USA Rusi prehrávali, keď v čase 9:03 Christian Dvorak usmernil do siete výbornú prihrávku Sonnyho Milana. Američania mali po góle navrch a ich súpera dostala do hry až nevyužitá presilovka piatich na troch.

V druhej tretine však dokázali dobre korčuľujúci Rusi stále častejšie prerážať zámorský obranný val a hľadať si cestu pred amerického gólmana Alexa Nedeljkovica.

Toho po strele kapitána Vladislava Kameneva ešte zachránila tyčka, ale v čase 15:08 už kapituloval po tom, čo sa dorážkou zo skrumáže presadil Pavel Kraskovski.

Od vyrovnania ruskí mladíci ľad jednoznačne ovládli. Boli rýchlejší, dravší aj nápaditejší, čo sa odrazilo na krásnom druhom góle. Yegor Korshkov sa dve minúty pred koncom stredného dejstva otočil okolo brániaceho útočníka, naznačil, že bude obchádzať bránku a namiesto toho na poslednú chvíľu zasunul po rýchlej kľučke puk pozdĺž prekvapeného obrancu aj gólmana Nedeljkovica k bližšej tyči.

V tretej tretine sa zborná zavrela v obrannom pásme, Američania ju prestrieľali 13:6. Ale na gól to nestačilo a hru bez brankára si Rusi ustrážili. Ich kouč Valeri Bragin tak pri svojej piatej účasti na MS juniorov doviedol tím piatykrát do finále. V roku 2011 oslavoval zlato, v rokoch 2005, 2012 a 2015 skončil so svojimi zverencami strieborný.