Islanders 3 at Sabres 0: Feb. 16, 2021

Mať takýchto brankárov vyzerá ako obrovský luxus. Semyon Varlamov je s tromi nulami na čele štatistík celej ligy a Iľja Sorokin v utorok pri svojej prvej výhre v NHL tiež vychytal čisté konto. Obrancovia a útočníci New York Islanders sa tešia, že majú počas zápasov za chrbtom spoľahlivú ruskú dvojicu.

Lenže oni sami na tom majú nemalý podiel.
"Cítim sa dobre. V prvej a v druhej tretine som však nemal veľa práce. Bol som stále sústredený a hráči mi pomohli," povedal Sorokin po výhre 3:0 na ľade Buffalo Sabres.
Dvadsaťpäťročnému nováčikovi stačilo na premiérovú nulu 20 zákrokov, v druhej tretine mali Sabres dokonca len tri strely na bránku. Defenzívny val pred ním mal vlastne rovnaký počet zákrokov ako on - Islanders zablokovali 19 pokusov súpera.
"Chlapci nastúpili sústredení, mali sme dobrý štart. Hrali sme obetavo zablokovali sme veľa striel. Naši hráči odviedli pred brankárom množstvo dobrej práce," pochvaľoval si tréner Barry Trotz. "Až s postupom času sa domáci rozbehli a boli stále nebezpečnejší. A v tej chvíli nás zachránil (Sorokin). Dobre sa to dopĺňa: oni mu pomohli na začiatku, on im na konci. Dobrá práca!"

Sorokin-Varlamov-Split

Práve spojenie kvalitných brankárskych výkonov a 'Trotzovskej' pozornej defenzívy pred nimi je základom úspechu Newyorčanov, ktorí sa v posledných rokoch zaradili medzi čiernych koňov Východu a minulý rok sa dostali do finále konferencie. Či už za Islanders chytal Jaroslav Halak s Thomasom Greissom, neskôr Greiss s Varlamovom alebo tento rok Varlamov so Sorokinom, brankári mali vždy dobré čísla.
Starší z ruskej dvojice je s priemerom 1,89 piaty a s úspešnosťou 93,1 percenta aktuálne ôsmy v lige. Ten mladší po trochu slabšom vstupe do sezóny také skvelé štatistiky nemá (priemer 2,74 a úspešnosť 89,5), ale aj on je po svojom štvrtom štarte v NHL na dobrej ceste.
"Keď hráte, hráte a hráte, tak sa budete každý deň cítiť trochu lepšie. A ja sa samozrejme cítim lepšie ako pred mesiacom," povedal spokojný Sorokin.
"Bol vynikajúci," chválil Trotz brankársku dvojku po zápase v Buffale. "Neuveriteľný. Videli ste tú šikovnosť a ohybnosť, predviedol niekoľko úžasných zákrokov."

Sorokinova premiérová nula v NHL

V Trotzovom systéme majú brankári určite jednoduchšiu prácu ako v tíme, ktorý rád útočí a má až príliš tvorivých bekov, ktorí vzadu nechávajú voľné okienka. Islanders majú vynikajúce vstupy do zápasov (19 z 38 gólov v tejto sezóne dali v prvých tretinách) a sú aj zodpovední v hre dozadu, zbytočne neriskujú a sú veľmi disciplinovaní: s priemerom 4:12 na zápas majú tretí najnižší priemer minút strávených v oslabeniach za Sabres a Columbus Blue Jackets.
Aj keď nehrajú až tak často s pukom (v štatistike SAT sú so 48,6 percenta v NHL až 22.), na svoju bránku púšťajú štvrtý najnižší počet striel v lige (27,4 na zápas). Kompaktnou obrannou hrou tlačia súpera k streľbe či k pokusom z menej nebezpečných pozícií a veľa striel aj zablokujú - s priemerom 15,51 bloku na 60 minút hry sú tretí najlepší v lige.
S takouto defenzívou potom vpredu stačí málo. Ako naposledy dva góly od Andersa Leeho a jeden od Jeana-Gabriela Pageaua na pohodlnú výhru 3:0, ktorá bola pre tím z Long Islandu tretia v rade a znamenala posun na druhé miesto v MassMutual Východnej divízii.
Viac o téme: [Vaněček zažiaril: Som šťastný, že stále chytám]
"Všetci vedia, ako Islanders hrajú. V každom striedaní sa držia svojej identity," vystrúhal súperovi poklonu útočník Taylor Hall, hviezda Buffala, ktoré naopak prehralo tretíkrát v rade. "Keď sa dostanú do vedenia, tak sa proti nim hrá veľmi ťažko. Oni presne toto potrebujú. Jasné, každý, kto v zápase vedie, má výhodu. Ale oni sú v tom, ako si to vedenie udržať, pravdepodobne najlepší v lige."
Sorokin si tak na svoj vstup do NHL asi ani nemohol želať vhodnejší tím. Hlavne keď môže rásť pod krídlami skúseného krajana Varlamova. Kľúčové však je, že má pred sebou takticky vyspelé mužstvo.
"Sme dobre pripravení. Všetci sa už od začiatku sústredia, každý má jasne určenú úlohu a dokáže ju plniť," tešil sa center Pageau. "V tom je naša najväčšia sila."