Predators doma vyrovnali vývoj finále

Nashville vyhral nad Pittsburghom 4:1 a vďaka druhej domácej výhre vyrovnal finále Stanley Cupu na 2:2 na zápasy

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 4:1 (stav série 2:2)

Nashville rovnako ako Pittsburgh zvládol oba doterajšie domáce duely finálovej série Stanleyovho pohára a vyrovnal stav z 0:2 na 2:2 na zápasy. Aj druhýkrát za sebou o tom víťazným gólom rozhodol dvadsaťštyriročný nováčik Frederick Gaudreau, ktorý v 24. minúte dostal Predators do vedenia 2:1. Hlavnou hviezdou bol ale opäť gólman Pekka Rinne, ktorý pomohol k úspechu 23 zákrokmi.

Penguins po novom nastúpili v zostave s útočníkom Joshom Archibaldom, ktorý nahradil Scotta Wilsona. V úvode sa hral zápas bez veľkých šancí a s minimom streleckých pokusov. Skóre otvoril v 15. minúte mierne aktívnejší Nashville. Austin Watson vystrelil spoza ľavého kruhu, Matt Murray vyrazil puk pred Calleho Jarnkroka, ktorý puk zblízka ľahko doklepol.

Tréner Mike Sullivan sa snažil gól ešte odvrátiť, keď vyzval na overenie možného ataku tečujúceho Craiga Smitha na Murrayho, ale podľa videozáznamu bolo všetko v poriadku.

Pittsburgh bleskovo odpovedal a po 66 sekundách vyrovnal na 1:1. Brian Dumoulin vyslal do brejku Sidneyho Crosbyho, ktorý prekonal Rinneho blafákom do bekhendu. Kapitán Penguins tak ukončil čakanie na gól vo finále Stanley Cupu od 4. júna 2009, keď sa presadil vo štvrtom dueli série s Detroit Red Wings.

Otočiť výsledok mohol v úvode druhého dejstva pri vylúčení Jamesa Neala opäť Crosby. Rinne si s jeho pokusom po akcii Phila Kessela ale poradil a potom zlikvidoval aj šancu najlepšieho strelca play off Jakea Guentzela.

V 24. minúte sa z vedenia radovali domáci. Frederick Gaudreau spoza bránky zasunul puk pri pravej tyčke tesne za bránkovú čiaru. Murray puk vyrážačkou rýchlo poslal preč, ale platnosť gólu dokázal pri prerušení videozáznam.

"Myslel som si, že to pravdepodobne bolo za čiarou. Keď som sa vrátil na striedačku, tak som počul, ako niekto hovorí, že to bol podľa videozáznamu gól," opisoval situáciu Gaudreau. "Snažím sa sústrediť na to, aby som bol na správnom mieste. Hrám druhý rok medzi profesionálmi a nejaké skúsenosti som už získal. Snažím sa byť každým okamihom psychicky silnejší."

Gaudreau sa stal druhým hráčom v histórii, ktorý strelil svoje prvé tri góly v NHL vo finále Stanleyovho pohára. Napodobnil Johna Harmsa, ktorému sa to podarilo v roku 1944 v drese celku Chicago Black Hawks. Pre Gaudreaua to bol ešte len šiesty zápas v tohtoročnom play off a v základnej časti v deviatich dueloch neskóroval.

"Je neuveriteľné, ako naskočil a hneď nám pomohol. Hrá výborne, dáva dôležité góly a skvelo zapadol. Zaslúži si to, je dôležitou súčasťou nášho úspechu a je príjemné to sledovať," uviedol kapitán Nashvillu Mike Fisher.

V polovici druhej časti mali Penguins ideálnu šancu vymazať stratu. Rinne ale vyrazil Crosbyho bekhendový pokus po rýchlom výpade, následne puk vyslaný do bránkoviska Bryanom Rustom zastavil hokejkou Roman Josi a Guentzelovu dorážku stihol gólman Nashvillu zase zlikvidovať.

"Snažím sa vždy bojovať až do konca. Nakoniec z toho bol takýto futbalový zákrok. Podarilo sa mi, aby sa puk nedostal do bránky. Bol to dôležitý moment," vydýchol si Rinne.

V čase 33:08 sa Nashville dostal do dvojgólového náskoku. Kapitán Mike Fisher v páde vyslal za obranu Penguins Viktora Arvidssona, ktorý prestrelil Murrayho nad lapačku. Pri ďalšom tlaku Predators v závere druhej tretiny gólman Pittsburghu odolal.

Murray udržiaval nádeje Penguins aj v záverečnej tretine a pochytal možnosti Forsberga, Aberga aj Fishera. Za Penguins trafil tyčku Dumoulin. V 57. minúte pri power play Pittsburghu zavŕšil výsledok do prázdnej bránky Forsberg.

"Dnes sme si vypracovali niekoľko veľmi dobrých príležitostí. Myslím, že keď budeme takto pokračovať, tak budeme mať veľkú šancu zápasy vyhrať. Hokej je hra chýb, my sme ich pár urobili a dostali sme góly. My sme ich na druhej strane nedokázali využiť," uviedol Crosby.

Hrdina zápasu: Pekka Rinne (NSH)

Fínsky brankár znovu dokázal, že sa z dvoch porážok a ôsmich inkasovaných gólov z 36 striel v Pittsburghu dokázal otriasť. Rovnako ako v sobotnom treťom zápase bol Rinne vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Na pondelkovom víťazstve 4:1 sa podieľal 23 úspešnými zákrokmi.

Ďalší zápas série: Štvrtok 20:00 (piatok 2:00 SELČ) v Pittsburghu.