Chicago vypadlo, Sekera asistoval pri výhre

Predators ovládli sériu proti Blackhawks po štyroch zápasoch, pre Hossu, Pánika a Jurča sa sezóna končí. Do druhého kola postúpil aj Pittsburgh, Sekera asistoval pri víťaznom góle Edmontonu

Autor NHL.com/sk / NHL.com

Obranca Andrej Sekera sa asistenciou podieľal na víťaznom góle Edmontonu, ktorým v čase 78:15 zaistil David Desharnais Oilers výhru v piatom zápase 1. kola play off nad San Jose a vedenie 3:2 v sérii. Triu slovenských útočníkov Mariánovi Hossovi, Richardovi Pánikovi a Tomášovi Jurčovi sa naopak nádej na útok na Stanley Cup rozplynula po štyroch zápasoch súboja s Nashvillom, s ktorým Chicago vypadlo po štvrtkovej prehre 1:4.

Edmonton Oilers - San Jose Sharks 4:3 po predl. (stav série: 3:2)

Séria prvého kola play off medzi Edmontonom a San Jose je zatiaľ plná zvratov a k postupu majú aktuálne bližšie Oilers. Hostia z Kalifornie mali pritom duel fantasticky rozohratý. Ešte v závere druhej tretiny viedli o dva góly, domáci ale predviedli dokonalú otočku.

V predĺžení, v ktorom Oilers jednoznačne dominovali, potom rozhodol po nádhernej prihrávke Leona Draisaitla z pravej strany v čase 78:15 útočník David Desharnais. Bývalý hráč Montrealu mieril presne do ľavého horného rohu bránky Martina Jonesa. Druhú asistenciu si pripísal Sekera.

Vstup do duelu sa lepšie vydaril domácim, keď trafil Patrick Maroon. Sharks ale odpovedali zásahmi Mikkela Boedkera a Patricka Marleaua. Ďalší zárez hostí pripojil v druhej časti obranca David Schlemko. Domáci ale nerezignovali. Najprv v početnej výhode znížil Mark Letestu, v čase 57:14 si potom vynútil predĺženie obranca Oscar Klefbom.

Edmonton sa tak dokonale otriasol z debaklu 0:7, ktorý utrpel v zápase číslo štyri, a do San Jose cestuje s psychickou výhodou.

Nashville Predators - Chicago Blackhawks 4:1 (konečný stav série 4:0)

Predators využili pokles formy Blackhawks v závere sezóny a štvrtýkrát v histórii oslavujú postup cez 1. kolo play off. Chicago od 1. apríla, keď si zaistilo víťazstvo v Západnej konferencii, prehralo osemkrát v rade. Po štyroch prehrách na konci základnej časti nedokázalo neúspešnú sériu zastaviť ani proti Nashvillu.

Víťaz Stanley Cupu z rokov 2010, 2013 a 2015 tak zažil najkratšiu sezónu od roku 2008, keď sa nedostal do play off. "Musím oceniť, že hrali skvelo. My sme zaostávali v mnohých smeroch. Mali sme hrať viac s pukom, prehrali sme veľa súbojov jeden na jedného a podobných situácií, boli sme neškodní pred bránkou a mali sme nepresnú streľbu," povedal tréner Chicaga Joel Quenneville.

Dvoma gólmi sa na víťazstve Predators podieľal obranca Roman Josi, ktorý v polovici druhej tretiny prelomil bezgólový stav a v 51. minúte zvýšil aj na 3:0. "Je to samozrejme úžasný pocit. Celú sériu sme hrali skvelo. Oni majú výborný tím a mali sme z nich veľký rešpekt. Ale aj my máme niektorých hráčov svetových kvalít a všetky zápasy sme odohrali dobre," uviedol Josi.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 5:2 (konečný stav série 4:1)

Obhajca triumfu v Stanley Cupe oslavuje postup a k triumfu v piatom zápase série 1. kola Východnej konferencie pomohol 49 úspešnými zákrokmi brankár Marc-Andre Fleury. Bolo to jeho 57. vychytané víťazstvo v play off a prekonal tak klubový rekord, o ktorý sa doteraz delil s Tomom Barrassom. Blue Jackets s českým útočníkom Lukášom Sedlákom sa nádej na úspech rozplynula.

Fleury v troch dueloch v sérii inkasoval z 123 striel len štyri góly. "Som šťastný, že som prispel k výhre. Patrí fanúšikom, ktorí ma podporujú celú sezónu. Pri ich fandení mi naskakujú zimomriavky," vyhlásil tridsaťdvaročný kanadský brankár.

Fleury sa stal druhou hviezdou zápasu a za najlepšieho hráča bol vyhlásený útočník Bryan Rust, ktorý medzi 22. a 24. minútou dvoma gólmi zariadil Penguins náskok 3:0. Tri asistencie si pripísal Evgeni Malkin a upevnil si vedenie v produktivite s 11 bodmi za dva góly a deväť asistencií z piatich zápasov.

Montreal Canadiens - New York Rangers 2:3 po predl. (stav série: 2:3)

Mimoriadne dôležitý krok smerom k postupu do druhého kola play off urobili hráči New York Rangers, ktorí zvíťazili na ľade Montrealu 3:2 v predĺžení a s rovnakým skóre majú navrch aj v celej sérii. Nesmierne vyrovnaný duel rozsekol v čase 74:22 útočník Mika Zibanejad, ktorý po prihrávke Chrisa Kreidera strelil svoj prvý gól v tohtoročných bojoch o Stanley Cup.

"Puk sa odrazil v náš prospech, mali sme trochu šťastia," okomentoval svoj zásah Mika Zibanejad. "Každopádne to je úžasný pocit, toto je pre nás veľmi dôležitá výhra."

Väčšinu času pritom mali navrch Canadiens. Hneď dvakrát viedli, súper ale vždy dokázal odpovedať. Na úvodný gól Artturiho Lehkonena zareagoval v presilovej hre Jesper Fast. Ešte do prvej sirény vrátil vedenie domácim Brendan Gallagher, hostia ale vyrovnali krok. Po prihrávke Ricka Nasha sa o to postaral mladík Brady Skjei.