Nashville opäť dokázal zabrať v kritickej chvíli

Autor Michael Langr / NHL.com

Žltá je farba zmeny a nádeje. Je preto veľmi symbolické, že sa v tejto farbe nadšene topia hokejisti aj fanúšikovia Nashville Predators.

Outsider play off druhýkrát za sebou vybojoval siedmy zápas v sérii, v ktorej prehrával 2:3. Prvýkrát, v prvom kole s Anaheim Ducks, sa mu ho podarilo vyhrať a postúpiť do druhého kola. Zopakuje rovnaký kúsok proti ďalšiemu súperovi z Kalifornie - San Jose Sharks?

Po piatom zápase druhého kola to vyzeralo, že rozbehnutí Sharks neochvejne mieria za postupom. Ich nabitý útok znovu exceloval, lídri skutočne ťahali tím a na domácom ľade v SAP Arene sa postarali o jednoznačné víťazstvo 5:1.

Lenže Predators opäť preukázali obdivuhodnú odolnosť a silu v kritických momentoch.

V šiestom zápase prehrávali 0:2 po dvoch góloch Chrisa Tierneyho v priebehu dvoch minút prvej tretiny. Napriek tomu dokázali vyrovnať, a to hneď dvakrát: v tretej tretine totiž odpovedali aj na gól Logana Couturea, ktorý zvýšil na 3:2. A v predĺžení rozhodol o výhre 4:3 Viktor Arvidsson.

Húževnatosť a nezdolná vôľa v tomto zápase bola stelesnením charakteru, ktorý Predators preukazovali celú sezónu.

Nevzdali sa, keď sa na štarte základnej časti potácali pri chvoste Centrálnej divízie. Nevzdali sa ani v sérii s favorizovaným Anaheimom, v ktorej vyhrali oba zápasy, v ktorých čelili vyradeniu: šiesty duel 3:1, siedmy 2:1.

Nevzdali sa ani za stavu 0:2 na zápasy so San Jose a dvomi domácimi výhrami vyrovnali na 2:2 - v tej druhej až gólom v treťom predĺžení.

"Nikdy neviete, či práve toto nie je vaša posledná šanca," povedal brankár Pekka Rinne. Ten mohol byť otrasený po dvoch góloch Tierneyho a zásahu Couturea, pred ktorým sa dostal do kontaktu so súperom. Ale v závere zápasu dominoval a v predĺžení vychytal veľkú šancu Joonasa Donskoia, takže o 66 sekúnd neskôr mohol Arvidsson rozhodnúť.

"Nikto nemohol chcieť (obrat) viac než on. Bol tam ľahko podrazený a oni z toho dali gól. Ale my sme dokázali dôrazne a včas odpovedať. Rinne bol v celej sérii skvelý a bol jedným zo strojcov tejto výhry," uviedol nashvillský kouč Peter Laviolette.

Jeho zverenci prvýkrát vyrovnali vďaka gólom Romana Josiho v prvej tretine a Ryana Johansena v druhej časti. A druhýkrát potom dve minúty a 40 sekúnd po Coutureovom zásahu, kedy skóroval Colin Wilson. "Otravní" Predators, ako svoj celok nazval sám Wilson, dokázali znovu a znovu otráviť vodu, po 'Káčeroch' z Anaheimu aj 'Žralokom' zo San Jose.

"Nikdy neviete, čo sa v zápase prihodí. A keď sa v ňom niečo nedarí, musíte to zmeniť," premietal Josi. "Tento tím má veľký charakter. Celý rok sme museli o niečo bojovať, nebola to ľahká cesta. Ale nikdy sme sa nevzdali. Tento tím vždy tvrdo maká a tentokrát sme za to boli odmenení."

Predators držia pri sebe ako pevná svorka dravcov. Už teraz sa vďaka tomu dostali v play off najďalej v histórii klubu, ktorý v tejto sezóne oslavuje plnoletosť - existuje od roku 1998. A ak v stredu v San Jose zvíťazí, postúpi prvýkrát v dejinách do finále Východnej konferencie.

Žltá farba vzbudzuje tento rok v NHL skutočne veľké nádeje. Lepší 'vstup' klubu do dospelosti si vďační fanúšikovia z Nashvillu sotva mohli želať.