HC_CC_22617

Len v sezóne 2013-14 videla NHL viac duelov pod šírym nebom než v tej prebiehajúcej, vtedy hostila šesť 'outdoorových zápasov '. V ročníku 2016-17 sa hrali štyri takéto stretnutia: októbrový Heritage Classic vo Winnipegu, novoročný Centennial Classic v Toronte, o deň neskôr Winter Classic v St. Louis a v sobotu ukončil bohatú 'sezónu pod širákom' súboj Stadium Series medzi Pittsburgh Penguins a Philadelphia Flyers.
Len v októbrovom súboji uspeli hostia, keď Edmonton Oilers porazili Winnipeg Jets 3:0. V troch ďalších prípadoch oslavovali domáci: Toronto Maple Leafs porazili Detroit Red Wings 5:4 po predĺžení, St. Louis Blues si poradili s Chicago Blackhawks v pomere 4:1. A Penguins cez víkend zdolali Flyers 4:2.

Divákom na tribúnach i pri obrazovkách však v pamäti utkveli nielen výsledky, ale aj veľké množstvo zaujímavých momentov z týchto zápasov i zo sprievodných akcií. Pozrite si našu hitparádu desiatich najväčších, do ktorej sa dostal aj parádny gól Jakuba Voráčka z Philadelphie.
1. Napínavý záver Centennial Classic
Hokejisti Toronto Maple Leafs mali zápas Centennial Classic 1. januára s Detroitom skvelo rozohraný, ešte šesť a pol minúty pred koncom tretej tretiny viedli 4:1. Hostia sa však v závere nadýchli k veľkému náporu. Jonathan Ericsson a Dylan Larkin znížili na rozdiel jediného gólu a sekundu pred sirénou sa presadil po veľkom tlaku pri hre bez brankára svojím druhým gólom v zápase Anthony Mantha.
Detroit tak z pôvodnej zúfalej situácie vydoloval predĺženie aj bod. Druhý však nepridal, pretože krásny záver nakoniec predsa len Auston Matthews pohotovým a presným bekhendom prepísal do domácej réžie.
"Určite to bol jeden z najväčších momentov, aké som kedy v hokeji zažil," jasal devätnásťročný americký útočník. Dramatická koncovka duelu v Toronte bola zároveň podľa NHL.com/sk najväčším momentom tohtoročných 'outdoorových' duelov.

2. Tarasenkova dvojminútovka
Len 113 sekúnd tretej tretiny stačilo Vladimirovi Tarasenkovi na to, aby rozhodol zápas Winter Classic v St. Louis. Ruský útočník Blues dal gól v čase 12:05 a ďalší pridal o minútu a 53 sekúnd neskôr.
"Bol som si úplne istý, že mu to tam padne," upozornil (dnes už odvolaný) tréner Ken Hitchcock.
Tarasenko bol totiž jasne najlepším mužom prvého zápasu NHL pod šírym nebom v St. Louis. Vytvoril si mnoho šancí, deväťkrát vystrelil na bránku, raz trafil tyčku a raz ušiel do sólového úniku, ktorý gólman Corey Crawford vychytal.
3. Selanneho exhibícia vo Winnipegu
Fínsky útočník Teemu Selanne bol hviezdou Winnipegu po svojom príchode do NHL v 90. rokoch a 23. októbra 2016 sa stal hviezdou exhibičného stretnutia veteránov Jets a Edmonton Oilers v predvečer duelu Heritage Classic. Aj keď na druhej strane bolo väčšie množstvo slávnych mien na čele s Waynom Gretzkym, duel ovládol mladší Selanne, ktorý bol ešte pred dvoma rokmi vyhlásený za najužitočnejšieho hráča olympijského turnaja v Soči.
Dvoma premenenými trestnými strieľaniami rozhodol o výhre veteránov Winnipegu proti bývalým hviezdam Oilers 6:5 a v zápase hranom na trikrát 60 minút hrubého času navyše pridal dve asistencie. A potvrdil, že je najväčšou osobnosťou v dejinách Jets, ktorá je vo Winnipegu vždy vítaná s obrovským jasotom.

4. Voráčkov parádny gól
Jakub Voráček z Philadelphie sa blysol v sobotnom zápase Stadium Series v Pittsburghu, keď v druhej tretine skóroval po peknom individuálnom prieniku. Pri zadnom mantineli oklamal obrancu Justina Shultza, ktorému naznačil pohyb za bránku a namiesto toho prudko zatočil pred ňou, obišiel Matta Murrayho a zasunul puk za čiaru. Dal tak svoj 16. gól v sezóne, bohužiaľ však zostal jediným útočníkom Flyers, ktorý v zápase trafil (2. gól vsietil obranca Shayne Gostisbehere), a hostia tak prehrali 2:4.
"Mali sme veľa šancí, ale to už je história. Môžete hrať dobre, ale keď nevyhráte, nikoho to nezaujíma," ľutoval Voráček po porážke.

5. Show v podaní starčekov
Niektorí už prekročili šesťdesiatku, napriek tomu predviedli veteráni počas oboch zápasov legiend pred Centennial Classic i Winter Classic skvelú show. V St. Louis žiarili slávnejšie mená, ale v Toronte to bol zaujímavejší zápas. Aj vďaka Krisovi Draperovi s Garym Robertsom, ktorí sa po hite toho druhého pustili do roztržky ako za starých čias. Vzduchom lietali 'sekery' aj ostré slová.
"Rozhodne to nebolo len naoko," dušoval sa po zápase Draper, ktorého paradoxne upokojoval bývalý bitkár Joey Kocur.
Divákov však zdvihol zo sedadiel aj zákrok šesťdesiatjedenročného brankára Mikea Palmateera, ktorý v prvej tretine chytil trestné strieľanie Tomasa Holmstroma parádnym skokom na ľad. Pri akrobatickom zásahu sa bohužiaľ zranil a musel odstúpiť, aj to však dokazuje, s akým zápalom sa veteránsky duel v Toronte hral.
6. Crosbyho satisfakcia
Sidney Crosby má za sebou už štyri duely NHL pod šírym nebom, skórovať sa mu však podarilo až v tom poslednom - v sobotu na Heinz Field v Pittsburghu, kde presnou strelou z uhla za chrbát Michala Neuvirtha otvoril skóre duelu proti Philadelphii.
"Predchádzajúcich pár zápasov pod šírym nebom mi veľmi nevyšlo. O to viac som si to užil," povedal po zápase spokojný kapitán Penguins, ktorý si 34. gólom v prebiehajúcom ročníku ustrážil vedenie medzi najlepšími strelcami NHL.
Príspevok k výhre 4:2 preňho bol podarenou satisfakciou za predchádzajúce vystúpenie na rovnakom štadióne. 1. januára 2011 proti Washington Capitals utrpel nielen porážku, ale aj otras mozgu, ktorý mu výrazne ovplyvnil kariéru. Teraz všetkých duchov na Heinz Field rázne zahnal.

7. Mladosť v Toronte žiarila
Bola v tom určitá symbolika. Kým veteránom patril silvestrovský večer, novoročná hokejová párty v Toronte sa už odohrala v réžii mladíkov. V zápase Centennial Classic padlo deväť gólov, pričom sedem z nich strelili hráči mladší ako 23 rokov. A tri góly Maple Leafs dali Matthews (dva) a Mitchell Marner, ktorí ešte nemali dvadsať.
To len dokazuje, aká sľubná mladosť sídli v kabíne Toronta, zakladajúceho člena NHL, ktorý tak pri oslavách sto rokov existencie dômyselne spojil slávnu minulosť s nádejnou budúcnosťou jedného z najpopulárnejších klubov sveta.
8. Talbotovo čisté konto
NHL oslavuje Connora McDavida, ktorý ako najmladší kapitán tímu NHL v 20 rokoch vedie ligové bodovanie. Podobne dôležitou postavou pre úspech tímu v tejto sezóne je však brankár Cam Talbot, najvyťažovanejší muž ligy.
Potvrdil to už v októbrovom dueli pod šírym nebom vo Winnipegu, v ktorom pochytal všetkých 31 pokusov domácich a udržal si čisté konto. Pri výhre 3:0 zažiaril predovšetkým 18 sekúnd pred koncom druhej tretiny parádnym zákrokom, keď skočil proti puku pred sebou ako bejzbalista, chytil ho vo vzduchu a 'vyoutoval' dorážajúcich súperov.
9. Nástup legiend
Tesne pred začiatkom zápasu Centennial Classic sa konala veľká slávnosť. NHL pri nej oznámila mená prvých 33 zo stovky legiend, ktoré budú v priebehu januára ocenené pri príležitosti sto rokov histórie ligy. Menovaná prvá tretina hrala medzi rokmi 1917 a 1967. 28 z nich reprezentovali členovia ich rodín, päť slávnych veteránov (Johnny Bower, Johnny Bucyk, Dave Keon, Red Kelly a Glen Hall) sa dostavilo osobne.

100

10. Otec a syn Hullovci
Čestné vhadzovanie pred zápasom St. Louis s Chicagom nemohlo byť usporiadané lepšie. Zaobstarali ho otec Bobby Hull a jeho syn Brett Hull, obaja slávni útočníci histórie NHL, z ktorých ten prvý žiaril za Blackhawks a druhý bol superhviezdou Blues. 'Golden Jett' si obliekol chicagský dres a 'Golden Brett' trikot domácich a obaja vhodili puky medzi kapitána hostí Jonathana Toewsa a kapitána St. Louis Alexa Pietrangela.