MS20: Slovensko porazilo Bielorusov, vyzve Čechov

Autor Michael Langr / NHL.com

Juniorská reprezentácia vykročila do majstrovstiev sveta do 20 rokov správnou nohou. V prvom zápase na turnaji v Helsinkách zdolalo Slovensko tím Bieloruska 4:2 a nad týmto súperom tak na šampionátoch zvíťazilo piatykrát za sebou.

O nedeľnej výhre rozhodol Lukáš Hrušík tretím slovenským gólom 19 sekúnd po druhej prestávke. Brankár Lukáš Húska pochytal 24 bieloruských striel.

Nasledovníci minuloročnej 'dvadsiatky', ktorá na MS senzačne vybojovala bronz, tak po trojbodovej výhre nebudú v ďalších zápasoch musieť riešiť akútnu hrozbu ako sa udržať v elitnej skupine juniorského šampionátu, ale opäť môžu pomýšľať na postup do play off. Ďalší duel na turnaji ich čaká hneď v pondelok proti Česku.

"Okamžite po zápase sme začali s regeneráciou a prípravou na zápas s Českom, ktorý sa začne už o jednej popoludní. Minulý rok sme ich stopli vo štvrťfinále, takže nás budú chcieť zdolať," uviedol podľa stránok slovenského hokejového zväzu Bokroš, ktorý má s českým hokejom skúsenosti z extraligy, kde viedol Zlín, Vítkovice a České Budějovice.

S úvodným vystúpením svojich zverencov v Helsinkách bol spokojný. "Pre nás to bolo veľmi ťažké stretnutie. Všetci sme si uvedomovali, že len víťazstvo nad Bieloruskom nás priblíži k postupu do štvrťfinále," povedal. "Prežívali sme neľahké chvíle, keď sme prehrávali 1:2. Vtedy chlapcom viac pracovali hlavy a aj nohy sme mali ťažšie. Našťastie sme výsledok tromi gólmi otočili a pripísali si veľmi dôležité tri body."

Skóre duelu s Bieloruskom otvoril v čase 6:56 Patrik Koch, ale súper dorážkou Vadima Malinovskija ešte pred prestávkou vyrovnal a v druhej tretine využil svoju prvú presilovku, v ktorej sa rovnako dorážkou presadil Ruslan Vasilchuk.

19:00 SEČ Kanada - Dánsko

V polovici zápasu však Slováci vyrovnali. Po chybnej bieloruskej rozohrávke poslal Maroš Surový krásny bekhendový pas na Filipa Lešťana, ktorý len usmernil puk za chrbát gólmana Ivana Kulbakova. Hrušík potom hneď v úvode tretej časti dostal tím do vedenia rovnako strelou bez prípravy.

19 sekúnd pred koncom poistil výhru zásahom do prázdnej bránky Juraj Šiška a definitívne tak zlomil tlak Bieloruska posilnený párom presiloviek.

"Záver bol ťažký, pretože sme sa museli brániť dvom oslabeniam za sebou," upozornil podľa IIHF.com útočník Lešťan. "Prvá výhra je dôležitá, dúfame, že porazíme aj Česko. Bude to dobré derby."

Česi v úvodnom zápase prehrali s Ruskom 1:2 po nájazdoch a majú tak v tabuľke bod. V šlágri prvého dňa potom porazili reprezentanti USA Kanadu 4:2. Obhajcom posledného titulu sa nevyplatila nevyužitá päťminútová presilovka v prvej tretine. O výhre Američanov rozhodol tri minúty pred koncom Louis Belpedio. Za víťazov skórovali aj Colin White, Zach Werenski a Auston Matthews, kanadské góly dali Matthew Barzal a Dylan Strome.

"Ťažký zápas. Stretli sme silný tím, ktorý dokázal využiť šance," uviedol podľa IIHF.com kanadský obranca Jake Virtanen.

"Na to, aby sme dostali Kanadu zo sedla, sme sa museli poriadne pripraviť," uviedol Matthews pre IIHF.com. "Všetci hrali dobre. Vedeli sme, o čo nám ide. Bola to dôležitá výhra."