Slovakia vs. Russia

Slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta IIHF nezvládli mimoriadne dôležitý duel proti Rusku a po porážke 0:4 im už ostala len veľmi teoretická nádej na postup do štvrťfinále. Zverenci trénera Craiga Ramsayho tak nenadviazali na nádejný výkon v zápase proti Švédsku, ktorý v sobotu prehrali až 3:4 po predĺžení. Rusi dovolili Slovákom 23 streleckých pokusov, na Mareka Čiliaka naopak letelo 36 pukov.

Kapitán Andrej Sekera po zápase povedal, že Rusi prevyšovali Slovákov vo všetkom. "Boli rýchlejší, hrali s pukom a my sme sa len pozerali. Rusi vyhrali zaslúžene, hrali 60 minút a nepožičali nám puk," konštatoval pre RTVS.

Favoriti naskočili na do duelu už od začiatku veľkým tlakom, ale Čiliak až do 12. minúty odolával. Síce ešte stihol vyraziť strelu Nikitu Soshnikova, ale na dorážku Maxima Mamina už nestačil a Slováci prehrávali 0:1. Tri minúty pred koncom navyše Nikita Gusev premenil prihrávku kapitána Pavla Datsyuka. Slováci v prvej tretine takmer nič nepredviedli, Čiliak už v prvej časti čelil 17 strelám, kým jeho náprotivok Igor Shestyorkin musel zakročiť len dvakrát.
Na prelome tretín Slováci ubránili presilovku 5 na 3 po ktorej začali hrať aktívnejšie, ale tlak Ruska pokračoval. Čiliak síce naďalej predvádzal výborné zákroky a niekoľkokrát mu pomohla aj tyčka, ale Rusi boli aj v tretej časti jasne lepším tímom a ustrážili si náskok. Slovensko to ešte v závere skúšalo s hrou bez brankára, čo najprv využil Maxim Shalunov a Ilya Mikheyev 15 sekúnd pred záverečnou sirénou ešte kozmeticky upravil na 4:0.
Obrancu Tomáša Marcinka mrzelo, že mužstvo nedokázalo využiť žiadnu zo šancí. "Mali sme byť od začiatku aktívnejší a mali sme sa viac tlačiť do brány. Keď nedáme gól, ťažko môžeme uvažovať o víťazstve," dodal.
Slováci majú po šiestich dueloch na konte osem bodov a aktuálne sú na piatej nepostupovej priečke skupiny A. Istotu účasti vo štvrťfinálových bojoch majú okrem Rusov aj prví Švédi a Česi. Slovensku napriek porážke ešte stále ostala malá nádej na postup, ale už to nezáleží len od nich.
Brankár Marek Čiliak pre RTVS priznal, že nie je zvyknutý na situáciu, že sa musí spoliehať na niekoho iného, ako teraz Slováci na Francúzov. "V takej pozícii som nikdy nebol. Uvidíme, ako to dopadne. Buď postúpime alebo pôjdeme domov," zdôraznil.
Ak Slováci vyhrajú utorkový posledný duel proti Bielorusku, Francúzsko by zároveň muselo poraziť Švajčiarsko, ktoré je momentálne o jeden bod pred Slovákmi, minimálne za dva body. Francúzom však už o nič nejde, keďže už stratili šancu na postup aj odvrátili hrozbu vyradenia z elitnej skupiny.
Česi zdolali Rakúsko 4:3 a v skupine končia tretí

Čakalo sa, že zápasom preletia podobne ako v nedeľu proti Francúzsku a patrične sa naladia na najdôležitejší duel šampionátu. Českí hokejisti sa však na výhru nad Rakúskom poriadne nadreli. Pod tesný triumf 4:3 sa najvýraznejšie podpísal útočník Tomáš Hyka, ktorý k dvom gólom pridal aj jednu asistenciu.

"Nebol to optimálny výkon, toho sme si plne vedomí. Síce sme mali výborný vstup do zápasu, ale potom sa mužstvo možno trochu uspokojilo. Pôsobili sme otráveným dojmom, že tento zápas vôbec musíme hrať. V závere sme sa strachovali o výsledok," hodnotil tréner Josef Jandač pre Českú televíziu.

Česi tak uzavreli skupinu A s 15 bodmi. Bez ohľadu na výsledky utorkových zápasov je jasné, že do štvrťfinále pôjdu z tretieho miesta. Ich súper bude jasný až po záverečnom hracom dni základných skupín.