Slováci boli blízko senzácie, proti Švédsku získali bod

Slovensko ako prvý tím na šampionáte obralo o bod Švédov, prehralo 3:4 po predĺžení

Autor NHL.com/sk @nhlsvk

Slovenská reprezentácia získala mimoriadne cenný bod na majstrovstvách sveta IIHF v Dánsku, keď podľahla Švédsku 3:4 až po predĺžení. Zverenci trénera Craiga Ramsayho ako úplne prvý tím na tohtoročnom šampionáte dokázali obrať o bod úradujúceho majstra sveta. Švédi boli totiž doteraz absolútne suverénni, v štyroch zápasoch ani raz nezaváhali a mali pomer strelených a inkasovaných gólov 19:2.

Ladislav Nagy, ktorý v zápase skóroval a pridal aj asistenciu, ľutoval, že Slováci zápas nedotiahli do nájazdov. "Hrali sme dobre v obrane a nepúšťali sme Švédov to príliš veľkých šancí. Netreba vešať hlavy, aj proti Rusom musíme hrať dobre hlavne v obrane," povedal pre RTVS.

Švédi začali podľa očakávania veľkým tlakom, ale slovenská obrana na čele s výborným brankárom Patrikom Rybárom, ktorý dostal prekvapujúco prednosť pred Marekom Čiliakom, odolávala. Pri samostatnom nájazde Rickarda Rakella mu pomohla horná žŕdka.

Tweet from @IIHFHockey: ICYMI: From Tomas Jurko's opening goal to the drama all the way up to the final minute of overtime, take a look at some of the best plays and moments from today's #SVKvsSWE game in #Copenhagen �� #IIHFWorlds @trekronorse pic.twitter.com/5M8TVz3i0w

Slováci zvládli aj oslabenie a v 11. minúte išli prekvapujúco do vedenia, keď Tomáš Jurčo šikovne tečoval strelu Mária Grmana a Švédi tak úplne prvýkrát na šampionáte prehrávali. Švédi však do konca prvej tretiny dokázali výsledok otočiť, keď sa presadili Dennis Everberg a Gustav Nyquist.

Brankár Rybár mal čo robiť, pomer striel bol už po prvej tretine 21:8 v prospech Švédov. Slovenský gólman si to však pochvaľoval. "Vyhovuje mi, keď je viac striel. Celý zápas a mi chytalo dobre a chalani mi veľmi pomáhali. Škoda, že nám to ušlo o gól, ale máme aspoň jeden bod," uviedol pre RTVS.

V druhej dvadsaťminútovke Jacob de la Rose zvýšil na 3:1 a vyzeralo to, že švédsky útok sa rozbehne naplno. Slovákom sa však podarilo streliť kontaktný gól dokonca v oslabení, keď sa Marek Ďaloga presadil po prihrávke Nagya.

V úvode záverečnej časti to bol opäť Nagy, kto využil prečíslenie a vyrovnal na 3:3. Tridsaťosemročný veterán si pripísal svoj prvý gól na tohtoročnom šampionáte. Do konca riadneho hracieho času Slovensko nevyužilo niekoľko veľkých šancí na rozhodnutie. V nadstavenom čase potom 41 sekúnd pred koncom Andrej Sekera v oslabení nešťastie zrazil puk za Rybára a víťazný gól bol po kontrole na videu priznaný Mikovi Zibanejadovi.

Slovensko má po piatich odohraných zápach na tohtoročných MS osem zápisov za dve výhry nad Rakúskom a Francúzskom a dve porážky po predĺžení, okrem Švédov získalo bod aj proti Česku. Najbližšie ich čaká ďalší favorit, v utorok nastúpia proti Rusku.

"Potrebovali sme ukázať, že vieme hrať aj so silným súperom. Keď budeme hrať takto, bude to pre nás dobré, " konštatoval po zápase Tomáš Jurčo.

Rusko pomohlo Slovákom, Kanada padla

Hokejisti Ruska si napravili chuť po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení s Českom a zdolali Švajčiarsko 4:3. Porazení boli v závere blízko k vyrovnaniu, ale Rusi si náskok ustrážili a získali tak všetky tri body. Švajčiari majú po piatich zápasoch deväť bodov a aktuálne sú na štvrtom mieste skupiny A. Slovensko je len o jeden bod za nimi.

Reprezentácia Kanady prekvapujúco podľahla Fínsku vysoko 1:5. Zaznamenala tak najvyššiu prehru na majstrovstvách sveta od roku 2006, keď v súboji o bronz stratila zápas s rovnakým súperom 0:5. Minuloroční strieborní medailisti z kolísky hokeja sú z 10 bodmi až na štvrtom mieste skupiny B, okrem prvých USA sú pre nimi aj Fíni a Dáni. Porážku môžu napraviť už v nedeľu večer v dueli proti Nemecku.