SLo_515

Slovenskí hokejisti v utorok odohrali definitívne posledný zápas na tohtoročných majstrovstvách sveta IIHF v Dánsku. Po hladkej výhre Švajčiarska nad Francúzskom 5:1 na poludnie totiž stratili aj teoretickú nádej na postup a už pred duelom proti Bielorusku vedeli, že pocestujú domov.

Slováci sa však rozlúčili víťazne a súpera zdolali 7:4. Ladislav Nagy zažiaril piatimi asistenciami, Martin Bakoš dvakrát trafil a pridal aj dve prihrávky. Za najlepších Slovákov turnaja boli na záver vyhlásení brankár Marek Čiliak, obranca Andrej Sekera a útočník Ladislav Nagy. Posledný menovaný sa s desiatimi bodmi stal najproduktívnejším hráčom tímu.
Nagy bol podľa RTVS presvedčený, že o tom, že Slovensko nepostúpilo do štvrťfinále rozhodol hneď prvý zápas proti Českej republike. "Keby sme nedostali pred koncom gól na 2:2, tak by sme boli takí sebavedomí, že Švajčiarov by sme porazili," tvrdil. O zápase s Bieloruskom povedal: "Posledný zápas sme si chceli užiť, ale sami sme si situáciu skomplikovali."
Tréner Craig Ramsay zhodnotil, že zápas bol plný zvratov. "V hre mužstva som videl na turnaji veľmi veľa pozitív, ale neboli sme koncentrovaní počas celých 60 minút," povedal. Za lídrov tímu označil Sekeru a Nagya, ale pochválil aj obrancov Martina Fehérváryho a Christiána Jaroša.
Stretnutie na začiatku vyzeralo na jasnú záležitosť, Bakoš už po 18 sekundách hry poslal Slovákov do vedenia. V polovici prvej tretiny vypálil znovu a Tomáš Jurčo jeho strelu presne tečoval do bieloruskej bránky. Útočník Chicago Blackhawks tak pridal svoj tretí gól na šampionáte.

Od druhej tretiny Marek Čiliak nahradil v bránke Patrika Rybára, ktorý odstúpil kvôli problémom s ramenom. Bielorusi však stihli za necelé tri minúty stihli vyrovnať.
Slováci nielenže nevyužili dve presilové hry, ale dokonca počas jednej z nich inkasovali. Po chybe obrany sa Alexander Kitarov dostal do brejku a strelil len piaty gól Bieloruska na tohtoročnom šampionáte. Charles Linglet neskôr využil vylúčenie Sekeru a vymazal náskok Slovenska.
Posledná tretina pre oba tímy na šampionáte ponúkla poriadnu prestrelku. Najprv sa druhýkrát presadil Bakoš, ktorý bol pred duelom preradený do prvého útoku k Jurčovi a Nagyovi. Bielorusi sa ešte nechceli zmieriť s tým, že by na majstrovstvách skončili bez jediného bodu a dvoma gólmi za necelé dve minúty sa dostali do vedenia.
Ku katastrofe však nedošlo, Slováci sa zachránili štyrmi gólmi za sebou. Najprv Jurčo svojím druhým zásahom vyrovnal, potom skóroval Marek Hovorka a Marek Ďaloga následne premenil trestné strieľanie. Michal Krištof nakoniec zápas symbolicky uzavrel, keď rovnako 18 sekúnd pred koncom upravil na konečných 7:4. Bielorusko tak nezískalo na šampionáte ani bod a vypadlo z elitnej skupiny.

"Teší ma, že bol víťazný, ale v ničom nám nepomohol, pretože to vytúžené štvrťfinále sme nespravili. Získali sme však 11 bodov, čo nie je málo, " uviedol pre RTVS strelec rozhodujúceho gólu Marek Hovorka.
Reprezentanti Slovenska tak nepostúpili zo základnej skupiny už piaty rok za sebou. Naposledy sa objavili vo štvrťfinále v roku 2013 na šampionáte vo Fínsku a Švédsku, keď v Helsinkách podľahli domácim Fínom 3:4. Posledný úspech sa Slovákom podaril vybojovať v roku 2012, keď získali strieborné medaily.
Štvrťfinále: Kanada ide na Rusko, Česi na USA
Posledný deň v základných skupinách určil aj štvrťfinálové dvojice. V utorok sa hralo šesť zápasov a program vyvrcholil večernou výhrou Švédska 3:1 nad Ruskom.

Severania tak vyhrali skupinu A a stretnú sa s Lotyšskom, ktoré porazilo domácich Dánov 1:0 a preskočilo ich tak na štvrtom mieste skupiny B, čím pochovalo ich nádeje na boje o medaily.

Český tím sa vo štvrťfinále v Herningu stretne s Američanmi, ktorí podľahli Fínsku vysoko 2:6 a v skupine B končia druhí. Fíni vďaka tejto výhre poskočili na prvé miesto skupiny a budú hrať proti Švajčiarsku.

Z objektívneho pohľadu však bude najväčším magnetom štvrťfinálových bojov súboj superveľmocí medzi Kanadou a Ruskom.