Súhrn: Mrázek vychytal nulu, Plekanec zažil debut

Pondelkové zápasy: Philadelphia vyhrala nájazdy v Montreale, zachránil ju Voráček

NHL.com @NHLdotcom

V pondelok sa v NHL odohralo päť zápasov. Českí hráči mali obrovský podiel na výhre tímu Philadelphia Flyers na ľade Montreal Canadiens. Gólman Petr Mrázek po bezchybnom výkone vychytal čisté konto, Jakub Voráček zase v poslednej možnej chvíli odvrátil porážku v nájazdoch.

Domáci Canadiens už hrali ako tím, ktorého členom po dlhých rokoch nie je skúsený forvard Tomáš Plekanec. Ten prvýkrát nastúpil ako hráč rivala Toronto Maple Leafs a s novými spoluhráčmi vybojoval bod na ľade celku Tampa Bay Lightning.

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers 0:1 po nájazdoch

Dvadsaťšesťročný Mrázek si vyslúžil ocenenie pre prvú hviezdu zápasu 28 úspešnými zákrokmi. V priebehu druhej tretiny si ich pripísal pätnásť. A skvele sa mu darilo v kľúčových chvíľach počas dramatického predĺženia aj v nájazdoch, keď zo šiestich pokusov Canadiens nechal skórovať len Paula Byrona.

Mrázek dokázal Flyers vychytať výhru vo všetkých troch zápasov, v ktorých zatiaľ nastúpil, navyše so skvelým priemerom 1,3 inkasovaného gólu na zápas a úspešnosťou zákrokov 94,7 percenta. Philadelphia sa aj vďaka tomu posunula na čelo Metropolitnej divízie pred Washington Capitals.

Flyers sú celkovo vo forme. Vyhrali už šiestykrát za sebou a bodovali dvanásty raz po sebe, o body naposledy nedokázali obrať 1. februára New Jersey. Z toho 10 zápasov vyhrali a pokračuje ich skvelá séria úspechov na štadiónoch súperov. Vonku vyhrali siedmykrát v rade, klubový rekord je len o jeden úspech dlhší.

"Ale musíme ďalej hrať stále rovnako, tvrdo makať a hrať presne tak, ako sme hrali dnes," zdôraznil Mrázek. "Keď to budeme robiť, som si istý, že na prvej priečke (v divízii) vydržíme veľmi dlho."

Voráček zohral veľmi dôležitú úlohu. Po Byronovom góle v druhej sérii bol práve český útočník posledným šiestym exekútorom v základnej sérii nájazdov. A musel dať, čo splnil svižnou strelou na bližšiu tyčku.

Charlieho Lindgrena potom v šiestej sérii prekonal aj Sean Couturier a rozhodol. "Dnes sú to pre nás veľmi dobré dva body," pochvaľoval si kouč Flyers Dave Hakstol. "Je fajn vyhrať po nájazdoch a pripísať si tak bod navyše, pretože každý takýto bod môže zohrať zásadnú úlohu. Mrázek bol vynikajúci."

Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs 4:3 po nájazdoch
Na Floride sa odohral súboj ťažkých váh a jedných z najväčších favoritov na zisk Stanley Cupu. Domáci Lightning privítali v hale Amalie Arena Maple Leafs, v ktorých zostave už bol aj Plekanec. Tridsaťpäťročný odchovanec Kladna tak v NHL odohral svoj úplne prvý zápas vo farbách iného dresu ako Montrealu.

Toronto malo duel dobre rozohraný a po prvej tretine viedlo 2:1, ale nakoniec to boli práve Maple Leafs, kto v treťom dejstve zachraňoval aspoň bod - Tyler Bozak sa v presilovke postaral o vyrovnanie na 3:3. Úspešný exekútor Brayden Point potom ako jediný rozhodol na začiatku druhej série nájazdov.

"Bol to skvelý výkon a dali sme do zápasu veľa emócií," chválil tím Chris Kunitz. "Všetci chlapci odviedli skvelú prácu pri doháňaní manka a brankár Vasilevskiy bol opäť raz tým najlepší hráčom na ľade."

Lightning pokazilo radosť z cenného úspechu zranenie (v hornej časti tela) z prvej tretiny, kvôli ktorému z duelu odstúpil Nikita Kucherov. Kouč Jon Cooper síce nepriblížil, ako na tom najproduktívnejší hráč ligy je, ale podľa informácií novinárov by mal byť v poriadku a hrať už v stredu proti Buffalu.

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 5:1
Blue Jackets vyhrali tretí z posledných štyroch zápasov a urobili ďalší malý krôčik smerom k play off. Teraz majú štvorbodový náskok na ôsmej priečke vo Východnej konferencii. To síce ani zďaleka nie je istota, ale pri dvojbodovej odmene za výhru lepšie ako nič.

Artemi Panarin otvoril skóre v presilovke v polovici šiestej minúty, ale Alex Ovechkin po 86 sekundách vyrovnal. Tretí gól Blue Jackets strelil Mark Letestu, ktorý odohral prvý duel po príchode z Edmontonu.

Obranca Seth Jones a útočník Cam Atkinson si za domácich zhodne pripísali po troch bodoch za gól a dve asistencie.

Ovechkin dal svoj 39. gól sezóny a upevnil si tak vedenie v tabuľke najlepších strelcov ligy. K méte 600 nastrieľaných gólov v základnej časti mu chýbajú už len tri zásahy.

Obávaný strelec odohral zatiaľ 984 zápasov a kapitán Capitals práve štartom v Columbuse predbehol Calle Johanssona na čele historického prehľadu klubu.

Ovechkin za klub odohral najviac zápasov v histórii, navyše je lídrom tabuliek aj v počte gólov, bodov, gólov v predĺžení a presilovkách, ale aj víťazných zásahov.

Ruský bohatier zaujal v zápase aj dosť hlasnou výmenou názorov s domácim koučom Johnom Tortorellom. Známemu búrlivákovi sa nepozdávala Ovechkinova reakcia na zásah domáceho forvarda Matta Calverta, ktorý bol následne vylúčený do konca zápasu.

"Ale to vôbec nič nebolo," miernil vášne Ovechkin. "Naozaj o nič nešlo. Len sme sa tak rozprávali, ako sa kto máme a tak podobne. Veď sami dobre viete, že je to fajn chlap."

Colorado Avalanche - Vancouver Canucks 3:1
Veľmi dôležitá výhra pre Avalanche, nič neriešiaca strata z pohľadu Canucks. Aj tak by sa dala charakterizovať výhra Colorada, ktoré sa otriaslo z dvoch predchádzajúcich porážok a drží sa blízko priečok, ktoré v Západnej konferencii zaisťujú play off, kým Vancouver ostáva v tej istej konferencii predposledný.

Hlavný podiel na výhre má útočník Nathan MacKinnon, ktorý dal dva góly a na tretí asistoval. Pripísal si tak už desiaty zápas v sezóne s aspoň troma bodmi. V celej lige je lepší len Evgeni Malkin s 11 podobnými zápismi. Paradoxom je, že MacKinnon nedokázal za celý zápas vyhrať ani jedno zo siedmich vhadzovaní.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 3:2 po predĺžení
Hostia - ktorí tesne pred pondelkovou uzávierkou prestupov získali slovenského útočníka Tomáša Tatara z Detroit Red Wings - viedli v zápase už 2:0 po góloch Erika Haulu a Reillyho Smitha, ktorý trafil už 47 sekúnd po začiatku tretej tretiny. Jeff Carter však v polovici 13. minúty znížil a v čase 59:49 Anze Kopitar pri hre bez brankára poslal duel do predĺženia.

Domácemu gólmanovi Jonathanovi Quickovi v ňom najprv pomohla tyčka, ale domáci sa za svoju bojovnosť nakoniec dočkali plnohodnotnej dvojbodovej odmeny, keď v následnej presilovke rozhodol Dustin Brown. Kings tak sa tak mohli radovať z výhry po dvoch vystúpeniach bez bodu.

Hviezdy večera:
1. Petr Mrázek (PHI): 0 inkasovaných gólov, 28 úspešných zákrokov, štvrté čisté konto v sezóne, prvé v drese Flyers
2. Nathan MacKinnon (COL): 2 góly, 1 asistencia, 9 striel, plus/mínus 2, čas na ľade 20:38
3. Seth Jones (CBJ): 1 gól, 2 asistencie, 5 striel, plus/mínus 1, čas na ľade 19:30