Súhrn: Mrázek vychytal nulu proti Pánikovej Arizone

Český brankár vychytal výhru Hurricanes nad Coyotes 3:0, tím Richarda Pánika prehral piaty z posledných šiestich duelov

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

V nedeľu sa v siedmich zápasoch NHL objavil na ľade len jeden slovenský hokejista. Richard Pánik s Arizona Coyotes utrpel porážku 0:3 od Carolina Hurricanes, v ktorých bránke vychytal čisté konto Petr Mrázek. Tampe Bay sa skončila séria ôsmich triumfov v rade, keď vo Winnipegu prehrala 4:5 po predĺžení. Obranca Erik Černák sa nezmestil do zostavy Lightning.

Mrázkova prvá nula

Petr Mrázek sa vďaka 23 zákrokom stal prvou hviezdou víťazného duelu Carolina Hurricanes proti Arizona Coyotes. Carolina vďaka nemu prerušila sériu troch porážok, Coyotes naopak stratili piaty z posledných šiestich zápasov. O góly sa postarali Warren Foegele, Andrei Svechnikov a Sebastian Aho.

"Len sme sa držali nášho zápasového plánu a bolo naozaj pekné to sledovať," vyhlásil tréner domácich Rod Brind'Amour. "A keď už sme tam miestami prepadli, zachránil to Petr, ktorý bol dnes naozaj dobrý."

Prvá nula v novom pôsobisku, kde Mrázek v lete podpísal ročnú zmluvu na 1,5 milióna dolárov, bola jeho celkovo pätnástou v súťaži.

"Dnes som veľmi dobre videl puk," pochvaľoval si Mrázek. "To bolo kľúčom k dnešnému zápasu - hrať dobre v obrannom pásme. S pukom sa nám dnes celkovo darilo veľmi dobre."

Richard Pánik v drese porazených ani raz nevystrelil na bránku a pripísal si dva hity.

Otočka Sharks, ďalšia potupa Blackhawks

Hráči Chicago Blackhawks zaznamenali desiatu porážku z posledných 11 zápasov a v dueli proti San Jose Sharks si museli pripadať, že všetko sa obrátilo proti nim.

Blackhawks v čase 3:21 viedli už 2:0, keď trafili Alex DeBrincat a Dylan Strome. Lenže potom prišiel výpadok a v priebehu 42 sekúnd Melker Karlsson po prihrávke Lukáša Radila najprv znížil a Marcus Sorensen následne vyrovnal.

Domáci Brendan Perlini síce vzápätí vyrovnal a vrátil Blackhawks vedenie, pričom Martina Jonesa nahradil v bránke Aaron Dell, ale potom sa stal nechceným hrdinom okamihu strelec druhého gólu domácich Strome.

Jeho spoluhráč medzi tyčkami Corey Crawford chytil pokus Logana Couturea, lenže Strome po kolízii s Evanderom Kaneom narazil do vlastného gólmana a zápas sa preňho kvôli otrasu mozgu skončil.

Od tej chvíle sa už domácim nič nedarilo. Náhradník Cam Ward síce predviedol 30 zákrokov, lenže zároveň aj päťkrát inkasoval, kým Dell vôbec.

Práve Evander Kane sa postaral o vyrovnanie, ďalšie zásahy Sharks pridali Barclay Goodrow, Logan Couture, Kevin Labanc a v závere všetko uzavrel Tomáš Hertl, ktorý dal 10. gól v sezóne. Obranca Brent Burns stihol tri asistencie.

Scheifele mal posledné slovo

Vo Winnipegu sa odohrala bitka dvoch veľmi silných tímov so všetkým, čo k tomu patrí. A bola to tesný súboj.

Hosťujúcich Lightning poslal do vedenia Alex Killorn, ale ešte do prvej prestávky vyrovnal Mathieu Perreault a Brandon Tanev zaistil Jets vedenie 2:1.

Potom však vyrovnal Steven Stamkos, pri ktorého góle si Ondřej Palát pripísal druhú prihrávku v zápase. Tyler Johnson posunul misky váh znova na stranu hostí, lenže záver tretiny aj tentoraz patril Winnipegu a v čase 39:19 Nikolaj Ehlers opäť vyrovnal.

Nikita Kucherov v tretej časti priblížil výhru Tampe Bay, lenže za domácich znova trafil Ehlers a Mark Scheifele 42 sekúnd pred vypršaním päťminútovky predĺženia rozjasal domácich fanúšikov.

Do zostavy porazených sa nezmestil slovenský bek Erik Černák, ktorý zatiaľ v sezóne odohral 16 duelov s bilanciou 5 asistencií.

Ehlers si okrem dvoch gólov pripísal aj prihrávku, tri body mal na konte aj Scheifele (1+2).

Uragán Eichel spláchol Boston

Boston Bruins nestačili na Buffalo Sabres, prehrali 2:4 a po sérii troch výhier tak stratili druhý duel za sebou.

Zažiaril Jack Eichel, ktorý bol pri všetkých góloch víťazov. Dvadsaťdvaročná dvojka draftu 2015 si pripísala dva góly a dve prihrávky.

V 54. minúte síce Torey Krug po prihrávke Davida Krejčího domácim zariadil vyrovnanie na 2:2, ale potom Jeff Skinner rozhodol svojím druhým gólom v zápase. Celkovo má na konte už 24 zásahov.

Sam Reinhart pomohol tromi prihrávkami, Linus Ullmark predviedol 35 zákrokov.

"Je úžasné, aký dobrý zápas sme odohrali ako tím. A práve tohto tímového výkonu sme sa celý čas držali," vyhlásil Eichel.

Jaroslav Halák zo striedačky Bruins kryl chrbát Tuukkovi Raskovi, ktorý predviedol 23 úspešných zákrokov.

Edmonton narazil vo Vancouveri

Vancouver Canucks zažívajú najlepšie obdobie v sezóne. Bodovú sériu predĺžili už na šesť duelov, v ktorých päťkrát vyhrali a postupové pozície v Západnej konferencii majú vďaka tomu na dostrel.

Poslednou obeťou prebudených Canucks bol tím Edmonton Oilers, ktorému sa v poslednom období tiež darilo. Vancouver vyhral 4:2.

Hostia až do polovice duelu viedli zásluhou Ryana Nugenta-Hopkinsa, ale Canucks tromi gólmi po sebe vývoj otočili.

Víťazný gól a celkovo už 17. zásah v sezóne si pripísal Elias Pettersson. Brock Boeser pomohol k výhre tromi bodmi (1+2).

Hayes na všetko nestačil

Kevin Hayes síce asistoval pri všetkých góloch New York Rangers, ale tí napriek tomu doma v Madison Square Garden podľahli Vegas Golden Knights 3:4 po predĺžení.

Finalisti minulej sezóny mohli oslavovať po zásahu, ktorý v čase 62:11 zariadil Alex Tuch. V drese hostí si pripísal jednu asistenciu aj Tomáš Nosek.

Golden Knights tak pridali desiatu výhru z posledných 13 duelov a ich gólman Marc-Andre Fleury dosiahol výhru s poradovým číslom 423. V historickej tabuľke sa tak dotiahol na deviateho Tonyho Esposita. Stihol to v 768 zápasoch základnej časti NHL.

"Vnímam s obrovskou pokorou, že môžem byť medzi takýmito velikánmi," vyhlásil Fleury. "Od začiatku až do konca sme hrali dobre a výhru sme si zaslúžili."

V zostave domácich chýbal útočník Jesper Fast, ktorého kvôli zraneniu v hornej polovici tela čaká pauza dva až štyri týždne. Po 21 vynechaných dueloch naopak nastúpil obranca Adam McQuaid.

Flames späť na špici

Tím Calgary Flames vyhral ôsmy z posledných deviatich zápasov a opäť tak v Západnej konferencii preskočil Nashville Predators. Flames majú 46 bodov, rovnako ako prví Jets a o bod viac ako Predators.

Gólman David Rittich predviedol skvelý výkon už v sobotu, keď vychytal Minnesota Wild na ľade súpera 2:1. A znova išiel do akcie aj v nedeľu, možno aj preto, že Mike Smith mal v posledných dňoch menšie zdravotné problémy.

Český brankár však znova potvrdil, že tím sa môže spoľahnúť aj naňho. Rittich tentoraz stihol 26 zákrokov a pomohol k výhre 7:2.

Flames rozhodli štvorgólovou smršťou v úvodnej tretine. Až potom sa dostali k slovu Blues, ale hostia mali aj po druhom dejstve pohodlný náskok 5:2.

Johnny Gaudreau mal na konte dva góly a asistenciu, Elias Lindholm skóroval a na dva góly prihral, Alan Quine sa presadil dvakrát.

Flames majú za sebou najlepšie odohraných 34 duelov v úvode sezóny za veľmi dlhý čas. V histórii klubu sa im darilo lepšie len v ročníku 1988-89, na ktorého konci oslavovali aj zisk Stanley Cupu. Vtedy nazbierali dokonca 51 bodov za 23 výhier a päť remíz.

"Ako keby sme sa na prvú tretinu vôbec nedostavili," povedal útočník domácich Pat Maroon, ktorému tak strpkol 400. zápas v kariére. "Neviem, prečo sa to stalo, ale deje sa nám to celú sezónu. A je to frustrujúce."