Mrázek 44 zákrokmi doviedol Detroit k víťazstvu, uspeli aj Ducks, Rangers a Wild

Autor Michael Langr / NHL.com

Množstvo fanúšikov malo pochybnosti, či je rozhodnutie kouča Mika Babcocka postaviť do play off neskúseného gólmana namiesto ostrieľaného Jimmyho Howarda správne. Petr Mrázek im odpovedal vo veľkom štýle.

Dvadsaťtriročný český mladík pochytal pri svojom debute v play off 44 striel na ľade domácich Tampa Bay Lightning a bol hlavným strojcom výhry Detroit Red Wings 3:2.

"Niekedy musíte podporiť gólmana, ktorý nechytá dobre. Inokedy vás ten gólman potiahne, keď nehráte podľa predstáv. Bol neskutočný," povedal na adresu ostravského rodáka tréner Babcock. "Zápas nešiel tak, ako som si ho vymaľoval, ale vyhrali sme. Musíme zrýchliť a stráviť viac času v útočnom pásme, ale sme veľmi radi, že po prvom zápase vedieme."

Mrázek mal úspešnosť 95,7 percenta a pri svojej premiére vo vyraďovacích bojoch bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu pred Pavlom Datsyukom, ktorý strelil dva góly.

"V prvej tretine sa tvrdo tlačili do bránky a strieľali zo všetkých strán," opísal Mrázerk svoj 'krst Bleskom'. "Aspoň som sa tými všetkými ich šancami dostal do zápasu. Aj v druhej tretine som mal sedemnásť zákrokov, takže som bol stále v hre. Užil som si to."

Pavelec nestačil na Anaheim

Druhý český gólman Ondřej Pavelec z Winnipeg Jets víťazstvo neoslavoval. Pripísal si síce solídnych 33 zákrokov, ale ani on nedokázal zastaviť ofenzívnu lavínu Anaheim Ducks v tretej tretine.

Jeho tím do nej vstupoval s vedením 2:1, ktoré držal od 5. minúty 2. tretiny. Lenže tá tretia patrila jednoznačne domácim. Corey Perry v nej dal dva góly a režíroval obrat na konečných 4:2.

Rangers odštartovali dobre

Hokejisti New York Rangers úlohu favorita v prvom zápase proti nevyspytateľným Pittsburgh Penguins zvládli. V Madison Square Garden viedli po góle Dericka Brassarda už v 28. sekunde, ešte v prvej tretine poistil ich náskok Ryan McDonagh a Henrik Lundqvist nakoniec 24 zákrokmi stál za výhrou 2:1.

Za Penguins skóroval len Blake Comeau v 7. minúte poslednej tretiny, ďalší gól už Lundqvist súperovi nepovolil. "Vyhrať prvý zápas je vždy dôležité. Človek vyhráva a navyše sa sám cíti dobre," povedal Lundqvist. "Bol to len prvý zápas, ale určite to bol dobrý štart."

Minnesota zaskočila St. Louis

Hokejisti Minnesota Wild zaskočili domácich St. Louis Blues výhrou 4:2. Vo svojom prvom štarte v play off ju vychytal Devan Dubnyk, ktorému na to stačilo 19 zákrokov.

Prvý gól dostal až v 8. minúte 3. tretiny od Jadena Schwartza. Naopak Jason Zucker v prvej a Matt Dumba v druhej časti dostali Minnesotu do vedenia 2:0 a Blues vždy len doťahovali.