Montreal netrestal fauly a pykal. St. Louisov gól poslal Rangers pred brány finále

Autor Michael Langr / NHL.com

Ak si niektorý z fanúšikov New York Rangers doteraz myslel, že sa jeho tímu príchod Martina St. Louisa z Tampa Bay Lightning nijako zvlášť nevyplatil, po nedeli asi zmenil názor.

Tridsaťosemročný útočník v 7. minúte predĺženia zacielil presne a ukončil štvrtý diel finále Východnej konferencie NHL s Montreal Canadiens. Newyorčanom chýba už len krok, aby si po dvadsiatich rokoch zahrali sériu o Stanley Cup. O postupe môžu rozhodnúť už v utorok v Bell Centre.

V kľúčovej chvíli zápasu sa St. Louis objavil v pravom kruhu a pálil na lapačku Dustina Tokarskiho, ktorý skúseného borca niekoľkokrát fantasticky vychytal v minulom zápase v Madison Square Garden. Tentoraz však montrealský náhradník za zraneného Careyho Pricea nemal nárok.

"Také strely vidím od Martyho na každom tréningu," tvrdil kouč víťazov Alain Vigneault. "Mali sme tam niekoľko možností, ako dostať puk z pásma," zúfal si po rozhodujúcom okamžiku večera montrealský kouč Michel Therrien. "A naraz tam bol Marty úplne sám," čudoval sa St. Louisov švédsky spoluhráč Carl Hagelin.

Práve on v oslabení otvoril skóre. V druhej tretine potom na vyrovnanie Francisa Bouillona odpovedal necelú minútu pred pauzou piatym gólom v play off Derick Brassard.

Domáci sa ocitli pod tlakom hlavne kvôli mnohým zbytočných faulom a na začiatku tretej tretiny zrovnal v presilovke na 2:2 P.K. Subban. "V početných výhodách sme ale mali byť efektívnejší. Nehrali sme ich dobre," hnevalo Therriena.

Napriek tomu mal Montreal jedinečnú možnosť vyrovnať sériu. Alex Galchenyuk pálil, Henrik Lundqvist zasahoval pravým ramenom, puk cinkol do hornej tyčky a od nej sa odrazil do bránkoviska. Galchenyuk presviedčal rozhodcov, že to bol gól, ale tí mali jasno, že puk cez bránkovú čiaru neprešiel.

Rangers v predĺžení prežili ešte jedno oslabenie a St. Louis potom rozhodol o ich triumfe. "V obrane sme odviedli skvelú prácu," oddýchol si gólman Henrik Ludqvist, ktorý 41. výhrou v play off vyrovnal klubový rekord Mikea Richtera, ktorý bol v nedeľu prítomný v hľadisku MSG.

V utorok môže švédsky elegán newyorskú legendu preskočiť. K tomu, aby sa Lundqvist zapísal do hokejových dejín rovnako ako Richter, však Rangers potrebujú ešte päť víťazstiev.